Jak se zbavit závislosti na kávě

cm kava

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Nynější článek věnuji všem, kteří si přejí skoncovat s kávou, případně zredukovat počet vypitých hrnečků. Jak jsem se během své praxe mohla přesvědčit, sedm vypitých šálků během dne není pro mnohé vůbec žádný problém. Co však naše ledviny, srdce, nadledvinky, víme vůbec, jak moc je ony kofeinové nálože vyčerpávají?

Káva se pěstuje v 80 zemích světa, z jejichž půdy vzkvétá 15 miliard kávovníků. Za její nejcennější látku je považován kofein, který však není pouze dominantou kávy, vyskytuje se v plodech, semenech či listech dalších 63 rostlin. Nejvýznamnějším zdrojem jsou semena kávovníku, kakaovníku, čajové lístky, ale také cesmína paraguayská, neboli maté.

Kofein řadíme mezi alkaloidy, které mají tu moc stimulovat centrální nervovou soustavu, taktéž srdce. Pokud s kávou začínáme, onen vzbuzující efekt zdá se býti příjemný, nicméně, pijeme-li kávu pravidelně, tělo se stává rezistentní, až dojde do bodu, kdy nutno kofeinový příjem navýšit. A právě tady se dostáváme v onen začarovaný kruh. Namísto toho, abychom se probouzeli svěží a plní sil, v průběhu noci ledviny, ve kterých dřímá naše životní síla, vylučují kvanta kofeinu. Krom toho, olupujeme tělo o důležitý vápník, který společně s draslíkem a hořčíkem, pečují o zachování acidobazické rovnováhy těla. Káva je totiž kyselého rázu. Jste-li tedy na kávě závislí a vaše spotřeba čítá dva a více šálky denně, snažte se jídelníček obohatit o přirozené zdroje vápníku, kterými jsou mák, sezam, konopné semínko, brokolice, melasa, mnohá listová zelenina, kvalitní rybičky ve vlastní šťávě, fíky. Z mléčných výrobků bych doporučila pouze kvalitní sýr, mléko nikoli, neboť v podobě, ve které se vyskytuje nyní, nelze zařadit na seznam zdraví prospěšných potravin.

Káva se v žaludku příliš neohřeje, putuje do střeva a kofein z ní pak do jater, kde je rozkládán na další chemické látky, z nichž jednou je i kyselina močová. Proto by lidé obtěžkáni dnou, měli kávu omezit. Veškerý kofein žaludek a střevo absorbují do 45 minut. Jeho účinek pak dosahuje 4-6 hodin. Ze školy si pamatuji, že ledvinám třeba 24 hodin, aby odbouraly kofein z jedné středně silné kávy. Pokud jste se zamysleli, ano, ona čísla postrádají rovnováhu. Navíc, kdo z nás zůstane u jednoho šálku slabší kávy denně?

Samozřejmě, kvalitní káva bývá nápomocná, trápí-li nás nízký tlak. V tom případě pomůže a jemně nabudí, nicméně, je-li náš tlak vysoký, s kávou opatrně. Pozor také, pijeme-li kávu ve stresu, neboť kofein umocňuje jeho negativní účinky. Pokud nás pálí žáha či pobolívá žaludek, rovněž i zde si kávu odpusťme. Kontraproduktivní bude, užíváme-li léky, které rozbouřenou žaludeční kyselinu klidní, abychom pak hojně popíjeli kávu, která výsledný efekt léků neguje. Namísto toho, abychom užívali léky, snažme se pochopit příčinu jednotlivých neduhů. Pamatujme, že čím méně léků, tím lépe pro nás, neboť každý z medikamentů si s sebou, krom toho pozitivního, nese celou řadu doprovodných negativ. Pokud se léky sčítají, můžeme zapomenout, že v našem těle odehrají přátelskou fair play.

Kávou proti únavě?

Kompenzujeme-li kávou probdělé noci, příliš si nepomůžeme. Únava je jedním z obranných mechanismů těla, kterým nás prosí, abychom zpomalili. Kdo z nás však respektuje onen vnitřní hlas? Namísto toho si dopřejeme kávu, která nás sice na moment povzbudí, nicméně tělo již v tento moment jede na své nejskrytější rezervy. Pokud tak činíme dnes a denně, opět se dostáváme v začarovaný kruh, kdy již nedokážeme posoudit, jaké to je cítit se skutečně svěží. Bez zbytečných kofeinových dopingů. Káva skutečně není správným řešením, jsme-li unavení, ponechme vše stranou, jděme se projít, nadýchat čerstvého vzduchu, případně si pomalounku zaběhat. Vliv kyslíku na náš organismus je mnohonásobně hodnotnější.

Kofein taktéž ovlivňuje hormonální rovnováhu těla. V prvé řadě masíruje nadledvinky, které pak do krve vypouštějí větší množství kortizolu a adrenalinu. Ten uvolňuje zásobní cukr. Po požití kávy se tedy hladina krevního cukru jemně zvyšuje. Tento fakt je následně impulsem pro další z hormonů, tentokrát inzulín, který přebytečnou glukózu ukládá do tuku. Pokud je inzulínu v krvi více, automaticky ke kávě ukrojíme dort, případně rozbalíme sušenku, čokoládu. Z dlouhodobějšího hlediska pak mohou mít lidí závislí na kávě sklon k obezitě. Zde však hraje roli celá řada dalších faktorů, kdy káva nebude tím hlavním a jediným viníkem věčného boje s nadváhou.

Na kofein si taktéž dají pozor těhotné a kojící, neboť kofein přechází do mateřského mléka.

Instantní káva

Prakticky všechny instantní potraviny, ať už sušené mléko, rozpustný nápoj, kypřící prášek, instantní káva, obsahují hliník. Tomu je přičítán neobvyklý nárůst pacientů s Alzheimerovou chorobou. Pokud již tedy konzumujeme kávu a nedokážeme se jí vzdát, vybírejme alespoň čerstvě upražená zrna, která si následně sami pomeleme. Přebytečný hliník pak vytahuje přeslička rolní, bylinka bohatá na křemík, kterou lze běžně koupit v lékárně a uvařit z ní čaj.

Jak tedy s kávou jednou provždy skoncovat?

Budu se vám snažit popsat svou vlastní zkušenost, během které jsem se rozhodla, ze dne na den, s kávou skoncovat. První okamžiky byly spíše úsměvné, neboť mne napadaly nejrůznější důvody, které mne utvrdily v kofeinové závislosti. Chvíli jsem si sice ještě pohrávala s myšlenkou, na onu ranní ovesnou kaši v doprovodu lahodné kávy, jakož to nejlepší možný start do nového dne. Tato představa byla jako barevný míček, se kterým žongluji ve svých dlaních … Oblíbený hrneček, mléčná pěna, lžička, kterou tuto pěnu nabírám. Pak jsem si vybavila spásnou myšlenku, která mne v průběhu života doprovází: Jednou z nejlákavějších věcí na tomto světě je možnost práce na sobě samém. A bylo rozhodnuto…

V průběhu prvního týdne jsem pociťovala jemnou nervozitu, kofeinový rituál mi skutečně chyběl, občas jsem se přistihla, jak sama sobě našeptávám, že se nic nestane, pokud svůj záměr na malou chvíli přeruším. V takové chvíle jsem si však vzpomněla na blízkého přítele, který mi položil otázku: „Budeš mít větší radost, pokud vydržíš a kávu si nedáš, případně neodoláš, aby sis onen šálek po vypití vyčetla?“

Přátelé by měli mít přednost před králi, řekl jednou Voltaire.

A bylo rozhodnuto, káva dál odpočívá v polici a já si namísto ní vařím cikorku či meltu, které jsem velmi brzy přišla na chuť. Dnes je to již měsíc a ze svého rozhodnutí se skutečně těším, lépe spím, mé oči jsou jasnější, prosté tmavých kruhů, neboť ledviny odpočívají a regenerují. Taktéž i energie pociťuji více, je to vlastně kouzelné. Zlomit svou vlastní slabost, sílit a růst, bortit dané limity, dotýkat se hvězd. A pokud kávu jednoduše zbožňujete a nehodláte s ní přestat, třeba jste si sem přišli užít právě ji. Jsou i další věci, na kterých můžete pracovat, prostřednictvím kterých se posunete zase o krok dál. Koneckonců, vybrat si můžeme cokoli. Já zvolila kávu, tak jako před tím cukr a bílou mouku. Je to jen na nás. Užívejme ve zdraví…