Jak se zbavit lišeje

cm exem

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Čas od času se mohou lékaři, lékárníci i poradci pro celostní medicínu setkat s dotazem, jak se zbavit lišeje. Problém je ovšem v tom, že se nejedná o přesně definovanou nemoc kůže, odborně dermatologickou jednotku.

Co je lišej?

Jedná se v podstatě o lidový výraz pro různé kožní změny, které mohou na obličeji, nebo i jinde na kůži, vzniknout. Lišej se dá obecně popsat jako ohraničené ložisko na kůži, které více či méně svědí. Může mít na svém povrchu šupinky nebo jej doprovází vznik pupínků. Může se jednat o ekzém, ale také i o mykózu – plísňové či kvasinkové onemocnění.

V každém případě musí lékař stanovit diagnózu a doporučit vhodnou léčbu. Podle diagnózy si také dají zvolit některé vhodné přírodní prostředky jako doplněk celkové léčby kožního onemocnění.

Přírodní léčba lišeje

Dá doporučit bylinný výtažek z lopuchu většího, latinsky Arctium lappa. Výtažek pochází z kořenů a listů rostliny a obsahuje řadu zajímavých látek – glykosidy, flavonoidy, taniny, silice, polyacetyleny, pryskyřice, sliz, alkaloidy a éterický olej. Navíc, samotná semena lopuchu obsahují esenciální mastné kyseliny a vitamíny A a B2 (riboflavin). Vzhledem k tomu, že kořen lopuchu obsahuje látky s výrazným fungicidním a fytoncidním účinkem, lze aplikovat i na jiné kožní problémy (plísně, ekzémy, opruzeniny).

Méně tradiční je například aplikace extraktu z kurkumy dlouhé (Curcuma longa) na postižené místo. V léčitelství se také na zmírnění lišeje používala tinktura z třapatky nachové (Echinacea). Dále některé prameny uvádějí použít oleje ze sibiřské jedle bělokoré nebo šťávu z aloe pravé (Aloe vera).

Z běžně dostupných bylinných mastí je možné na počáteční ošetřování lišeje použít mast obsahující extrakt z měsíčku lékařského.