Jak se zahřát? Zkuste to s jáhlami

jahly e1634027153416

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jáhly jsou základ staročeského stolu, neboť naši předkové věděli. Dokázali si jídelníček naplnit dobrým jídlem, ať už hovoříme o řepě a kvašeném zelí nebo kvalitních olejích, jako je ten ze lnu, případně konopného semínka. V průběhu zimy pak obcházeli stavení lisaři olejů, kteří z uschovaných švestkových pecek vytlačili chutný, švestkový olej. Ječné kroupy, pohanka, celozrnná žitná mouka, sušené ovoce, ořechy a bylinky. Přepuštěné máslo, též však kvalitní sádlo. Ovesné vločky a maso, to však velmi skromně, neboť zde byly ještě luštěniny, které maso výtečně nahrazovaly. Dále zmíním též smetanu, vejce, ale i tvaroh, pokud tedy rodina neměla na prodej. To vše stačilo a plně vyplnilo zimní jídelníček našich předků. Vraťme se však k jáhlám. K výtečné, zahřívající a zdravím oplývající potravině, kterou lze do jídelníčku zařadit na desítky nejrůznějších způsobů. To máte zavářku do polévky, jahelnou mouku, jahelný knedlík, jahelný dezert či jahelnou kaši. Dokonce, lze z jáhel uchystat lehce stravitelný odvar, jehož základem bývá voda, ve které se jáhly vařily. Jedná se vlastně o tzv. šlem, který se podává v případě žaludečních či jiných trávicích těžkostí. Organismus jej dokáže velmi snadno přijmout, a tedy i využít.

Co to však vlastně jáhly jsou?

Ve své podstatě hovoříme o broušeném prosném zrnku, které vyniká svými jedinečnými léčivými vlastnostmi. V sílu prosa věřili již staří Číňané, ale také Egypťané, kteří z něj chystali placky a chléb. I na území Čech patří jáhly již od pradávna mezi zbožňované potraviny, které, například v podobě tradičního jahelníku či kaše, zastávaly důležité místo na vánoční, velikonoční, ale i svatební tabuli.

Jáhly, to je síla, energie a zdraví, potravina krásných, pevných, silných vlasů, a to právě díky přítomné kyselině křemičité. Můžeme říci, že platí za jakýsi přírodní elixír mládí, neboť svým jedinečným nutričním složením, vypíná taktéž pleť. Jejich příprava není nikterak složitá, díky tuku, který po obroušení mnohem snáze oxiduje, však doporučuji kupovat jáhly čerstvé. Jáhly staršího data mohou být nahořklé, vyžadují několikeré spaření na sítku a vůbec, taková příprava nás může odradit. Čerstvé jáhly lze vařit i bez spaření. Jejich chuť je jemná, vyvážená, čekající na popuštění uzdy fantazie, která je promísí, doplní, přetvoří do podoby kaše, dezertu, knedlíku, kuliček či bylinkové přílohy.

Díky svým jedinečným vlastnostem, lahodícím celému zažívacímu traktu, lze jáhly zařadit již od 8. měsíce života, nejčastěji v podobě kaše. Výtečně doprovázejí taktéž i šetřící, redukční či diabetický mód. Výborné při rekonvalescenci, v období hlubokého stresového zatížení či fyzického vypětí.

Proč je zařadit?

  • střední glykemický index,
  • přirozeně bezlepkové,
  • zásaditý charakter,
  • zahřívající potravina, kterou lze oživit chladnější měsíce,
  • pozitivní účinky na slinivku břišní, slezinu a oslabený žaludek,
  • na 100 g potraviny připadne zhruba 9 g vlákniny,
  • výborný zdroj železa, manganu, hořčíku, křemíku, vitamínů skupiny B, zejména B1 a B2.

Co dokážou?

  • díky širokému minerálnímu spektru dokážou předcházet depresivním stavům,
  • pozitivní vliv na hladinu LDL cholesterolu,
  • pomáhají udržet acidobazickou rovnováhu těla,
  • vysoký sytící efekt,
  • jedna z nejméně alergizujících potravin,
  • výborné v jídelníčku dětí, sportovců, těhotných, kojících žen, seniorů, těžce fyzicky, ale i duševně pracujících, při jaterní, žlučníkové, ale i ledvinové či slinivkové problematice.

Teorii máme zdárně za sebou, pojďme směle do praxe, kdy vás z jáhel naučím několik chutných a velmi snadných receptů. Začněme například polévkou, do které jáhly přidáme, namísto nudlí.

Dlouze táhlý hovězí vývar s jáhlami a čerstvou petrželovou natí

Vývar, to je jednoduše základ, pokrm, na který máme přes zimu chuť určitě všichni. Vegani a vegetariáni si vývar připraví ze zeleniny, ti, jimž konzumace masa nevadí, mohou polévku postavit na mase a kostech. Jak na takový správný vývar?

400 g hovězích kostí a masa, 5 mrkví, 5 petrželí, 200 g celeru, 1 palice česneku, 2 cibule, himalájská sůl, 5 litrů vody, 3 polévkové lžíce jablečného octu, čerstvá petrželová nať, 50 g jáhel na porci

Hovězí maso a kosti vložíme do pomalého hrnce, přidáme zeleninu, stroužky česneku, cibuli. Polévku jemně osolíme, doplníme o jablečný ocet, táhneme zhruba 12 hodin. Jakmile je hotovo a polévku servírujeme, každou misku doplníme o porci jáhel, které jsme si připravili následujícím způsobem: jáhly povaříme ve vodě, kdy na 1 hrnek jáhel připadnou 2 hrnky vody. Z počátku se snažíme jáhly hlídat, neboť mívají tendenci se přichytit ke dnu. Jakmile jejich přípravu vychytáme, už budeme vědět a jáhly nebude třeba tolik míchat. Broušené prosné zrnko vaříme zhruba 15 minut, následně jej odebereme do uvařené polévky, kterou doplníme o čerstvou petrželovou nať.

Jablečný ocet přidáváme z toho důvodu, abychom narušili strukturu kostí, ze kterých se uvolní mnohem více minerálních látek. V polévce se jablečný ocet zcela ztratí, netřeba se bát, že by byla kyselá. Zeleninu lze po pár hodinách vaření odebrat, aby zůstala stále příjemně křupavá. To nechám na vás, jak máte rádi, jak preferujete a jak vám chutná.

Jahelný dezert s jablky

100 g jáhlové mouky, 50 g pohankové mouky, 50 g kokosové mouky, 80 g kokosového cukru, 10 g vinného kamene, perníkové koření, 500 g jablek, 30 g sušených švestek, 3 vejce, kokosový olej na vymazání a kokos na vysypání formy

Jednotlivé mouky smísíme, doplníme o cukr, vinný kámen, koření. Přidáme nahrubo nastrouhaná jablka, na kousky pokrájené sušené švestky, vejce. Umícháme těsto, které přemístíme do kokosovým olejem vymazané a kokosem vysypané formy. Pečeme 50 minut při 180 °C.

Jahelné knedlíčky s mákem

150 g vařených jáhel, 250 ml vody, 150 ml kokosového mléka, ½ čajové lžičky perníkového koření, 150 g pohankové mouky, 1 vanilkový puding, 1 polévková lžíce másla, mák, kakao, kokosový cukr, ovoce, případně staročeský posyp na sladká jídla

Jáhly povaříme, stejně, jako jsem uvedla v receptu na polévku. Jakmile jsou hotové, přendáme je do mísy, přisypeme vanilkový pudink, perníkové koření, pohankovou mouku a přidáme přesně tolik vody, aby vzniklo hutnější těsto, ze kterého utvoříme knedlíčky. Jakmile jsou hotovy, vhodíme je do vroucí vody a počkáme, až nám vyplavou nahoru. Přesně v tomto okamžiku jsou totiž hotovy.  Následně je přendáme na talíř, polijeme máslem, dochutíme mletým mákem, zaprášíme kokosovým cukrem, případně ještě perníkovým kořením, doplníme o ovoce, servírujeme jako dobrou snídani.

V článku jsou použity informace z knihy

Švédová, Zuzana. Zdravou stravou proti únavě. Praha: Grada Publishing, a. s., 2020. str. 200. ISBN 978-80-271-2022-2.