Jak se stravovat ve III. trimestru těhotenství

cm tehotenstvi4

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Třetí trimestr, to je období počínající 28. týdnem a volně plynoucí až do týdne 40. Jedná se o dobu, kdy je bříško největší, děťátko roste, buduje svaly a tukovou tkáň. Již plně vnímá, zcela jistě rozezná hlas maminky a otce, tříbí svůj hmat, čich, zrak a chuť, právě díky plodové vodě, kterou pije. Tento fakt upevňuje rovněž ledviny. Mozek se zvětšuje, jeho povrch je zvrásněný, dochází k rozvoji šedé kůry mozkové, mozkových a nervových obalů. Kostní dřeň produkuje krvinky, miminko se otáčí hlavičkou dolů. Jeho váha je na počátku tohoto trimestru něco kolem jednoho kila, měří úctyhodných 22 centimetrů. Do konce 40. týdne svou délku navýší o dalších přibližných 25 cm. Děloha roste společně s miminkem, tlačí na žíly, vedoucí krev z dolních končetin k srdci. To může mít za následek tvorbu otoků. Proto zbytečně nepostávejme, dlouho neseďme, neboť ani tato poloha není pro miminko úlevou. Spíše choďme či ležme, s nohama nataženými ve vodorovné poloze, podloženými polštářem. Posloužit mohou rovněž chladivé obklady, případně úprava jídelníčku, kdy pomocí přírodních diuretik, napomůžeme snazšímu odvodu vody.

Jedním z neduhů bývá také pálení žáhy, které je důsledkem rostoucí dělohy, hormonů, ale také vyšší hmotnosti matky. Objevují se časté bolesti v zádech, klidné noci II. trimestru střídají noční výlety na toaletu, to jak je močový měchýř utlačen. Vše se dá však zvládnout, odměnou jsou nám neustálé připomínky miminka, které se vrtí a hemží, dělající přemety a škytající do rytmu. Už jenom chvíli, abychom se shledali.

Co tedy jíst, aby tělu bylo dobře?

Uvědomme si, že miminko roste, jeho tělo, stejně tak naše, vyžaduje stále dostatek vápníku, který tedy neopomíjejme. Výbornými zdroji budou zakysané mléčné výrobky, z těch veganských pak doporučím brokolici, sezam, tahini, mandle či mák. Klasické mléko nedoporučuji, pro mnohé maminky je hůře stravitelné, v jeho zakysané formě však dochází k přeměně laktózy na kyselinu mléčnou. Stejně tak potřebné bude i železo, stále mysleme na nějakých 25 mg, což doplníme Melasou, kterou lze rozmíchat v čaji rooibos, s troškou citrónové šťávy, to kvůli vitamínu C, který vstřebatelnost železa zefektivňuje. Osobně jsem v I. trimestru užívala Floradix, později pak přešla na 1-2 polévkové lžíce melasy denně. To vše mi stačilo.

Železo skutečně neopomíjejme, níže zmiňuji reakci mé milé kamarádky Karin:

„Na začátku 3. trimestru jsem byla už tak unavená a zadýchaná, že mi dělalo problém vyjít jedno patro schodů a ráno jsem popadala dech i na rovince. Postupně jsem začínala tušit, že by mohl být problém s krevním obrazem a železem, tak jsem si 2 x týdně dělala smoothie s kopřivami. Pak jsem šla na odběry a i přesto byl krevní obraz katastrofální, vyšlo mi, že jsem silně anemická. Doktor, když uviděl výsledky, zhrozil se a napsal mi železo dokonce 2 x denně. Už po týdnu to bylo mnohem lepší, nebyla jsem tak unavená, ani jsem se tolik nezadýchávala. Takže doporučení pro všechny maminky, které se cítí hodně unavené a špatně se jim dýchá – maximálně znásobit příjem železa v jakékoliv formě.“

Zároveň vzpomeňme zinek, na který pamatujme především k večeru. Osobně jsem pro vitamíny a minerály ze stravy, na doplňky mne moc neužije. Pokud tedy zatoužíme zinek doplnit z přírodních zdrojů, využijme dýňového či hořčičného semínka, melounu či vejce. Klasické mléko vstřebatelnost zinku zhoršuje.

Se solí šetřeme

Trápí-li nás otoky, není to nic příjemného. Naštěstí však existují potraviny, s jejichž pomocí lze tělu ulevit. Které to jsou? V prvé řadě omezme vyšší příjem soli, málokdo ví, že denní dávka sodíku odpovídá 0,5 g na den, což je zhruba 1,5 g kuchyňské soli. Více jej netřeba. Bohužel, jíme jej přespříliš. V těhotenství, taktéž i mimo něj, si mnohdy celkové množství zkonzumované soli ani neuvědomujeme, vždyť kolik jenom sníme běžně kupovaného pečiva (nemluvím teď o zdravější formě kváskového chleba), uzenin, tvrdých či tavených sýrů, instantních pokrmů, nakládané zeleniny či pochutin typu tyčinky, chipsy. Namísto toho používejme spíše zelené natě, pažitku, trošku petrželky, naťového celeru, česneku, cibulky, ochucujme citrónem, troškou majoránky, římským kmínem, už jenom dobrý olivový olej v zelených listech dokáže se salátem udělat divy.

Snížení sodíku zároveň uleví i maminkám, které trápí vyšší krevní tlak. Ten se ustálí, přidáme-li do jídelníčku taktéž i draslík. Za jeho nejlepší zdroje platí meruňky, banány, pomeranče, datle, brambory, zelenina obecně, obilné klíčky, doma uchystaná šťáva z rajčat.

Potraviny, které přirozeně odvodní

Tradiční čínská medicína využívá blahodárného vlivu červených fazolí adzuki. Jsou velmi lahodné a dá se z nich uchystat nemalý zástup výtečných pokrmů, od pomazánek, kaší, salátů, dezertů. Osobně z fazolek chystám brownies, neboli čokoládový dort. Od toho klasického je k nerozeznání, jen s tím rozdílem, že nám postačí opravdu kousek. Z dalších přírodních diuretik uvádím meloun, celer, okurky, meruňky, zelený čaj. Ten se v těhotenství ne vždy doporučuje, nicméně, pořád lepší, nežli káva. Navíc, patříte-li mezi maminky, kterým přes den klesá tlak, zeleným čajem jej hezky ustálíte.

Fazolové brownies

  • 250 g hořké čokolády
  • 2 hrnky povařených fazolí adzuki
  • 4 vejce (či 2 vejce a 1 banán, 3 vejce a 0,5 banánu, 2 banány)
  • 120 g medu (přidáváme-li banán, medu dáváme výrazně méně)
  • 1/2 prášku do pečiva s vinným kamenem
  • vanilka, jahody

Čokoládu rozpustíme, rozmixujeme s fazolemi, vejci, medem, práškem do pečiva a vanilkou. Výslednou směs umístíme do vymazané a kokosem vysypané formy, pečeme zhruba 40 minut na 180 °C. Po vychladnutí dozdobíme jahodami.

Jednotlivé porce

Zcela jistě se nepřejídejme, menší porce uleví stlačenému žaludku, stejně tak střevům, které jsou nyní v područí progesteronu. Raději než velkou snídani, oběd a večeři, jídelníček rozdělme do šesti menších porcí během dne. Stále mysleme na dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, pokud nás pálí žáha, upřednostněme jablka, mně osobně dělají velmi dobře. Zaměřme se na potraviny nižšího glykemického indexu, které uleví přetížené slinivce, dostatečně pijme, ne však během jídla. Nápoje vždy konzumujme odděleně. Vyhýbejme se instantním pokrmům, pokrmům zatížených aditivy, zcela úplně vylučme uzeniny. Upřednostněme spíše kvalitnější sýry a tvaroh.

Můj oblíbený americký nutricionista Jonny Bowden v knize 100 nejzdravějších jídel pro nastávající maminky ve III. trimestru vyzdvihuje tyto potraviny:

  • černé fazole, pro své zajímavé množství antioxidantů
  • řapíkatý celer, který ulevuje ledvinám
  • losos z volné přírody, který disponuje kvalitním poměrem omega 3 a 6 NMK
  • brusinky, pomáhající předcházet infekci močových cest
  • vejce, jako výtečnou kompletní potravinu, samozřejmě připravená bez tuku
  • melasu, jakožto výtečný zdroj železa, vápníku, hořčíku a zinku
  • ořechy, z nichž bych upřednostnila ty vlašské, para a mandle
  • petrželku, za sebe v menším množství, jakožto výtečný zdroj vitamínu C
  • sezamová semínka, pro svůj lehce vstřebatelný vápník, pokud nevíte co s nimi, vyzkoušejte sezamovou pastu tahini
  • máta peprná, která v menším množství ulevuje trávení, za sebe bych také dodala heřmánek

Už tedy finišujeme, ještě však chvíli vydržme a dopřejme tak sobě i miminku to úplně nejlepší. Nezapomínejme také na čerstvé jahody, později borůvky, maliny a ostružiny, rybíz, hroznové víno. V tom všem ukryla příroda neuvěřitelnou sílu. Čerpejme vitamín D z jarního slunce, dostatečně odpočívejme a obestřeme se láskou, ta je totiž společně s dětmi, tím největším zázrakem světa…