Jak se ráno nastartovat pohybem + co jíst a co pít. 3. díl povídání o zdraví s Filipem Říhou

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V předchozích dvou dílech nám Filip Říha, zakladatel Freshbedýnek a experimentátor s možnostmi lidského těla a vědomí, přiblížil řadu praktických kroků na zvýšení energie a dokonalý reset psychiky. Dnes se s námi ještě podělí, jak vypadá jeho den – přesněji řečeno, jaké jsou jeho zdravé návyky, včetně stravovacích.

První dva díly povídání s Filipem Říhou si můžete připomenout zde:

Zakladatel Freshbedýnek Filip Říha o tom, jak mít více energie a být v lepší kondici

Jak redukovat stres, vyčistit si mysl a lépe spát – 2. díl tipů pro lepší zdraví s Filipem Říhou

SUPERNÁVYKY F. ŘÍHY

Filip často spí jenom čtyři hodiny denně, a přitom vede vysoce aktivní život, včetně podnikatelských, rodinných a sportovních aktivit. Jak, či co přesně dělá? Jeho odpovědi jistě nemusíme do svých životů celé kopírovat, inspirovat se však jeho šíří znalostí a zkušeností určitě můžeme!

Pitný režim: Živá voda, káva a ranní moč

„Mezi čtvrtou a pátou ranní si dám sklenku moči (tzv. prostřední porci: trochu odmočím předem, dám do skleničky a odmočím zbytek; první a poslední část moči může mít totiž trochu jiné složení.) Je to ekologické. A zároveň přírodní homeopatikum. Moč mě léčí od všeho, čeho se tělo potřebuje zbavit, obsahuje spoustu protilátek.

Jinak miluji živou vodu. Vypiji denně tak dva a půl litru. Cítím po ní více energie. Udělá mi v těle více léčivé práce než normální voda, a navíc v ní nejsou žádné škodliviny, pesticidy, estrogeny atd. Připravuji ji tak, že napřed projde nanofiltrem, pomocí speciálního výrobníku na živou vodu se zvýší její ph, a nakonec ji harmonizuji přístrojem somavedic uran.

Tak 3–4 x týdně si dám kávu. Mám rád kofein, je skvělý ve spojení s přerušovaným půstem, zrychluje spalování tuků a tím přináší více energie a rychlejší detoxikaci. Společně kávou je dobré konzumovat něco, co tělo zklidňuje a hydratuje. Je skvělé dávat si např. kávu s kokosovou vodou nebo s džusem. Někdy si dávám kávu přímo do smoothie.“

Jak často jí aneb přerušovaný půst

“Přerušovaný půst znamená, že se nepřejídáme a dáváme tělu možnost vzpamatovat se z každého jídla. Umožňujeme mu se detoxikovat (proces automatické buněčné očisty -tzv. autofagocytózy – začíná po 12 hodinách bez přísunu jídla). Přerušovaný půst může například vypadat tak, že držíš šestnáctihodinovou periodu, kdy nejíš a pak máš např. během osmi hodin dvě jídla. Ostatně, právě nejzdravější národy a kmeny na zemi mají malý přísun kalorií a řada z nich jí právě jenom dvakrát denně.

Tělo si po zhruba měsíci odvykne na využívání energie z cukrů, ať už rychlých, nebo pomalých. A naučí se spalovat tuky, díky čemuž máme energii i v části dne, kdy nejíme. Já si k tomu dávám ráno navíc aerobní aktivitu, a tím detoxikaci a léčebné účinky přerušovaného půstu ještě více nastartuju. Nejlepší je, že jakmile nejíš cukry, tak ti začne být skoro jedno, jak dlouhé máš přestávky mezi jídly.“

Filip Říha

Co jíst, proč fermentovat aneb správně zahřáté tělo snese i v zimě RAW

„Za mě je super jíst jenom to, na co mám chuť, co se týká objemu i frekvence. Díky tomu potřebuji míň jídla.

Jím každý den něco fermentovaného, abych podpořil svůj mozek. Za mě to je jeden z nejvíce zanedbávaných orgánů v těle. Bakterie mi pak pomůžou lépe strávit RAW stravu. Dávám si kokosový jogurt nebo kimči.

Jedno moje jídlo denně je smoothie – energetizující RAW snídaně, ve které mám ale i hodně bílkovin a zdravých tuků. Dávám si ji až po otužování a ranním sportu, protože jinak by mě příliš ochladila. (Dříve jsem dělával před každým jídlem 50-100 dřepů, což je výborná věc na zlepšení trávení.)

Moje snídaně obsahuje 60 – 70 % vody. Tím pádem mě nedehydratuje. Když bych si dal (omylem) během dne např. smažák a hranolky, tak hodinu a půl potom – protože dobře vnímám své tělo – bych ucítil, že bych měl vypít litr vody, protože smažák by mi „vytáhl“ hodně vody.

Druhé jídlo může být salát, nebo si rád dělám moje speciální placky plněné špenátem (rychlé pohanko-quinoové palačinky, plněné často kokosovým jogurtem, tempehem, rozmraženým bio špenátem – u špenátu “bio” znamená velký rozdíl v počtu pesticidů).”

Filip Říha

Tipy pro ranní sport a otužování

„Na ranní sport si dám ráno do pusy lžíci kokosového oleje. A dělám tzv. oil pulling. Když běžím v lese, tak zhruba po 20 minutách v lese olej vyplivnu. Vede to k tomu, že se zbavím bakterií v puse. Čistí to dutinu ústní. Mám méně kazů, mnohem lepší pocit v puse a dásně v lepším stavu.

Běhám v lese jen v trenkách. Celoročně. Občas to může někoho vyděsit, ale na druhou stranu, lidé tomu brzy přestanou věřit – myslí si, že to bylo jenom zjevení a běží nebo jdou dál 🙂 A když člověk nemůže do lesa? Běhejte v trenkách po ulici. To může být vtipný zážitek a určitě vás nezavřou. Často také v zimě jezdím na zahradě na rotopedu, většinou brzy ráno ve tmě. Mám u toho zavřené oči a je to čistá meditace a zároveň prohřátí celého těla.

Jak jinak se otužovat? Dejte si v zimě v rybníku, řece, sudu na balkóně či na zahradě ledovou koupel. Nebo venku udělejte dýchací cvičení bez trička. Nebo v posilovně běžte na běžeckým pásu u otevřeného okna. Možnosti je mnoho. Já doporučuji každému, aby si přesto zjistil, kde má nejbližší les. To, že trávíš ráno čas v lese, je super. Varianta je i cvičit akční ashtanga jógu. Když ji cvičíme při otevřeném okně, tak má pro nás zásadní vliv na naši fyzičku, prokrvení celého těla, prodýchání, protažení. To je varianta realizovatelná kdekoliv máme prostor 2 x 2 metry.“

Další pohyb během dne

„Po běhu přijde ledová sprcha. Poté několik cviků yin jógy, kterou si protáhnu fascie. Hlavně když pracuji s počítačem, tak se mi napětí ukládá do stejných míst a potřebuji, aby se úplně uvolnilo.

Během dne se 5-10x protahuji. Někdy je to minuta, někdy pět minut. Sebemenší napětí totiž v těle cítím dost jasně a nechci si ho ukládat a nosit dlouhodobě.

Další součást mého denního režimu je, že jezdím skoro všude na skládacím kole. Ne tak, že bych se chtěl zpotit. Ale kombinuji kolo s vlakem nebo metrem. Auto používám málo. Rád se svezu 20 km vlakem a na kole se pak několikrát za den příjemně zadýchám. Myslím, že kolo je nejrychlejší způsob přepravy po městě.“

Filipe moc děkuji za všechny tvé postřehy a přeji i nadále spoustu vitality a neutuchajícího nadšení!

Varování: Veškeré postupy v článku zmíněné konzultujte napřed se svým lékařem! Autor ani redakce nenesou odpovědnost za jejich nesprávné praktikování.

Webová stránka Filipa Říhy – blog o životním stylu www.filipriha.cz.

Filipovy funkcni potraviny a detox naleznete zde.

Celková nabídka sportovních pomůcek a zdravých kuchařek.