Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Jak se (ne)zbláznit z mateřství

29.10.2017
Mateřství
„Cože? Vždyť je na mateřské, proboha,“ podotkne nechápavě a lehce dotčeně bezdětná paní, když se dozví, že dvojnásobná maminka – říkejme jí třeba Simona – dochází do terapeutické poradny kvůli depresím. Pojem „mateřská dovolená“ je ve společnosti hluboce zakořeněn. Maminky ale dobře ví, že je to tak trochu nadsázka…

Změna je život?

Mateřství představuje obrovskou a zcela zásadní změnu v životě každé ženy, a to už od chvíle, kdy zjistí, že je těhotná. Hormonální hladiny prudce stoupají, aby po několika týdnech klesly a následně se znovu vymrštily vzhůru… Ženy se ocitají v kolotoči emocí a rozličných fyzických projevů. S narozením miminka přichází další zásadní zlom a změna životního stylu: změna běžných návyků, režimu, zodpovědnost. Ženy se mohou cítit vyčerpané, nevyspalé a společensky založené ženy navíc také poněkud izolované.

A navíc…


Chtějí všechno stihnout

Doba velí: maminky zvládnou nemožné! Vychovávat děti, starat se o domácnost, velice často při tom všem také pracovat, aby byly finančně co možná nejvíce nezávislé… Jenže takovým nárokům se dlouhodobě zkrátka vyhovět nedá. V životě každého z nás musí panovat rovnováha, proto je potřeba občas někde malinko upustit ventil, jinde zase přidat. Ženy, které jsou nuceny zvládat více věcí najednou, se tak velice často ocitají ve stresových situacích.

Zatímco nárazový stres je pro organismus zdravý, a dokonce dokáže podpořit funkce imunitního systému, dlouhodobý svíravý stres znamená velikou zátěž, vedoucí k oslabení organismu a vzniku celé řady potíží.

 

Ignorují únavu

Když jsme unaveni, většinou sázíme na to, že jeden vydatnější spánek všechno spraví. A mnohdy tomu tak skutečně je. Většina maminek si ale spánku příliš neužije – zvláště v prvních měsících života svého dítěte. Únava dostává chronickou podobu, a to je už jenom krůček k rozvoji chronického únavového syndromu. Ten nejčastěji postihuje populaci mezi 25 a 45 lety, lidi vykonávající zodpovědná povolání (lékaři, učitelky, …) a také ženy na mateřské dovolené.

 

Jak z toho ven?

I když to v dané situaci zní jako paradox, výrazně pomáhá změna životního stylu. Jednoduše zvolněte. Za neumyté nádobí se do vězení nechodí, podlahu může vytřít manžel (v rámci fyzického tréninku) a tenoučká vrstva prachu vám ani vašemu dítěti neublíží. Naopak – co dětské imunitě prokazatelně škodí, je sterilní prostředí. To bývá dokonce jedním z pozdějších spouštěčů alergických reakcí a vyšší nemocnosti.

 

Pokud jste se rozhodla během mateřské dovolené pracovat, je více než nutné si udělat rozvrh, harmonogram, v němž zkombinujete práci, péči o dítě i o sebe! Nebojte se zapojit partnera nebo prarodiče, jistě vám rádi pomohou. A vy tak budete mít občas prostor k tomu z toho kolotoče na chvíli vystoupit a užít si čas sama pro sebe.


Proč se vyhnout antidepresivům

Mnoho žen na mateřské nebo později rodičovské dovolené užívá antidepresiva. Důvod je jednoduchý: je to spolehlivá berlička, která zkrotí, ba dokonce utlumí veškeré pocity, tudíž i ty nežádoucí. Jejich užívání s sebou ovšem nese určitá rizika. Jsou jimi například nadměrná zátěž srdce, zvyšování krevního tlaku,… Přechod z antidepresiv zpět do běžného života bez nich navíc bývá extrémně náročný.

 

Vždy je proto vhodné mít po ruce ještě další pomocníky. Blízkého člověka, jemuž se můžeme svěřovat, anebo s nímž můžeme jen tak mlčet a sdílet všední okamžiky, ale klidně také terapeuta, který nás vyslechne, ale neodsoudí, voňavé bylinky, z nichž si lze uvařit utišující čaj (meduňka, levandule, kozlík, chmel) a samozřejmě také detoxikaci.

 

Přípravky Joalis se zaměřují na celé spektrum problémů. Maminkám přijde nejvíce vhod detoxikace psychiky (pro vyladění emocí) a očista hormonálního systému. Se vším pomůže zkušený terapeut, který odhalí jádro problému a povede detoxikaci šetrně, ale zcela přesně.

 

Mateřství je přenádherná věc, tak si ji, milé maminky, nenechte ničím pokazit!


Související články:
Emocionální kolotoč
Pilíře dětské imunity
Detoxikace psychiky? Rozhodně ano!
Zdravé kojení – jak na to?


29.10.2017
autor: Mgr. Alena Polakovičová
zdroj: www.ceff.info
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

261,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS