Jak se během pěti minut přestat trápit

pet minut e1622115020860

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zklamání. Zbořené plány. Všichni známe, jaké to je, když nás něco naštve nebo když se trápíme vlastním neúspěchem. V životě se opakovaně dějí věci, které nemáme pod kontrolou. Naštěstí se každý může naučit jednoduchou metodu, jak s negativními emocemi pracovat.

Emočně nepřemožitelní

OK, někdy jsou situace, kdy například smutek je dobré si prožít. Naše duše se někdy potřebuje dotknout i hlubin bolesti. Když nám někdo blízký odejde nebo se dovíme, že se s námi po několika letech vztahu rozchází náš protějšek, bylo by jistě pošetilé nastavovat si na mobilu časovač na pět minut. Ale v dnešním článku jde o takové ty každodenní frustrace – když něco nefunguje, zpozdí se; někdo nedodrží něco, co slíbil; když vláda nařizuje omezení…

Bestsellerový autor Hal Elrod ve své knize Zázračná rovnice popisuje, jak měl ve dvaceti letech autonehodu, po které mu lékaři oznámili, že stráví pravděpodobně zbytek života na vozíku. Jaké v ten moment člověka napadnou myšlenky? Že to není fér, že se mu právě zničil život a neví, jaký smysl má vůbec dále pokračovat.

Nicméně Elrod si uvědomil, že má dvě možnosti: vzdor – setrvávat v naštvání vůči tomu, co se stalo, nebo bezvýhradně přijmout realitu. Zvolil si to druhé. Se svými zlomeninami a poškozením mozku se smířil během pěti minut. To se zdá skoro nemožné, avšak Elrod měl v té době za sebou jedno a půl letý koučink, během kterého ho jeho mentor Jess Levine, naučil tzv. pravidlo pěti minut (prosím, nezaměňovat s tzv. pravidlem „pěti vteřin“, o němž vyšel samostatný článek loni: https://www.celostnimedicina.cz/jak-vstat-hned-po-zazvoneni-budiku-prelstit-mozek-a-prestat-v-zivote-vahat.htm).

Elrod na základě své zkušenosti píše, že se každý člověk může stát emocionálně nepřemožitelným. Každý může mít emoce pod kontrolou a nezažívat emocionální utrpení. Slouží k tomu právě pravidlo pěti minut.

Levinovo pravidlo pěti minut

Elrodův mentor Levin o pravidlu pěti vteřin říká: „Je v pořádku mít špatný pocit, když něco nevychází podle plánu, ale ne po dobu delší než pět minut“(2021: 95-96). Jeho metoda, kterou vyžadoval od svého týmu, který uskutečňoval prodej po telefonu, byla, že každého ponoukal, prožít si pět minut negativní emoce – a dost!

Pravidlo jde proti naší přirozenosti – na začátku je člověk rozčilený i po pěti minutách a říká si, že pět minut nestačí. „Pokračoval jsem však v nácviku a během pouhých několika týdnů se vše kupodivu změnilo,“ píše Elrod (2021: 97).

Elrod si totiž uvědomil (s. 97): „Proč plýtvat dalšími čtyřmi minutami na rozčilování, kdy je mohu strávit něčím aktivnějším, co mě posune vpřed?“  Takhle se buduje emocionální nepřemožitelnost.

Pointou je totiž, že netrpíme kvůli „objektivním“ situacím, ale kvůli naší neochotě realitu přijmout. Jak píšeElrod(s. 97):„Dokud budete vzdorovat a přát si, aby byly věci jinak, budete si nadále vytvářet a zachovávat emocionální bolest. V okamžiku, kdy skutečnost přijmete, budete volní.“

I když šlo o původně „businnesovou“ radu, tak jak jsem psal výše, jakmile se člověk zaváže a natrénuje si pravidlo pěti minut na „běžných denních úkonech“, psychika se vycvičí a jsme pak schopni netrápit se dlouho, i když přijde „objektivně vážná pohroma“. Aneb sám zastávám dlouhodobě názor, že psychická odolnost se dá budovat.

Literatura:

Elrod, H. (2021): Zázračná rovnice. Praha: Pragma.

Jiří Hamerský