Jak řešit obezitu u dětí?

obezita u deti  e1628835760457

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Můžeme mentorovat, obviňovat a poučovat o tom, co je zdravé. Jenže podobně jako my dospěláci už i děti dobře vědí, že špenát jim prospívá a po běžných supermarketových koblihách jim bude jenom blbě. Tedy samozřejmě ne hned. Nejdříve jim dávka cukru, podobně jako šlehnutí si drogy, dodá okamžitou energii a slast. Vystřízlivění přijde později v podobě tukových skladišť na těle, následně i v podobě nemocí, nízkého sebevědomí a psychických potíží.

Proč jsem napsala běžných koblih? Protože samozřejmě i koblihy jde udělat doma lépe a užít si jich občas jako dezertu, pokud si jimi zpestříme dlouhodobě skvělou stravu.

Co obézní potřebují?

Nemá smysl je obviňovat ani teoretizovat. Uvědomte si, jak vám samotným „pomůže“, když vás bude někdo ujišťovat, že vypadáte blbě, nebo vám bude přednášet o mrkvích. Naprostá většina z nás chce být zdravá a v kondici. Ne každý však máme dostatek znalostí, možností a sil zvládat nástrahy výrobců nezdravostí, jejich prodejců a jejich expertů. Nemáme stejné genetické dispozice, všechny děti nemají stejně skvělé rodinné prostředí a rodiče, kteří oplývají dostatkem znalostí, času a prostředků řešit zdravou výživu. Co člověk s obtížemi potřebuje, je empatie a podpora. A děti ještě více!

Češi dlouhodobě patří k nejobéznějším národům, v rámci českého řešení pandemie se situace zejména u dětí ještě zhoršila. Namísto podpory zdraví totiž česká vláda dětem naordinovala restrikce, které omezily jejich pohyb a běžný zdravý život. Vláda zakázala kroužky, zavřela sportoviště i dětská hřiště. Výsledek? Některé děti za rok pandemie přibraly desítky kilogramů a důsledky si ponesou po léta.

Jak podpořit děti, aby zdravě jedly?

Fyzické zdraví, pocit pohody i schopnost převzít zodpovědnost a kontrolovat své chování závisejí na svobodě, kterou máme. V případě, že budete dětem nabízet skutečné jídlo, je můžete nechat rozhodovat, co a v jaké míře budou jíst. Namísto nařizování, rozhodování za všechny a teoretizování doporučuji soustředit se na vytváření příležitostí, jíst co nejlépe a všechny aktivně zapojit, dát každému šanci spolurozhodovat.

„Možnost jednat je jedním z nejdůležitějších faktorů lidského štěstí a spokojenosti. Pocit kontroly souvisí s lepším tělesným zdravím, nižším užíváním drog a alkoholu, dosažením vyššího věku a také nižší mírou stresu, emoční pohodou, větší vnitřní motivací a schopností kontrolovat své chování, lepším školním prospěchem a pracovní kariérou.“  

Z knihy Dítě na vlastní pohon. Proč svěřit svým potomkům více kontroly nad životem.

Tři základy pro zdravou hmotnost

  • Zdraví rodiče

Nejlepší podmínky mají děti, které se narodí do skvěle se stravující a sportující rodiny. Skutečné jídlo a pravidelný pohyb jsou pro ně normální, a proto se k vám rodičům přidají. V případě, že se ale k výživě dostáváte až nyní a děti jsou už větší, doporučuji zkusit je získat pro společný projekt. Berte posuny ke zdravějšímu jídlu jako výzvu. Starším dětem můžete vysvětlit, proč to děláte a jak vám to prospěje. Mladší stačí nadchnout vším, co vy sami budete dělat s radostí. Ke skvělému jídlu doporučuji přidat i celkový životní styl, kromě pohybu třeba i otužování. Dejte pozor na to, abyste dětem nepřipravovali striktní plán. Zapojte je! Plánujte společně. Dejte jim vybrat ze zdravých receptů či sportovních aktivit, z farem, na které si zajedete, nebo zeleniny, kterou budete jíst.

  • Zdravé domácí prostředí

Naprostá většina dětí nečastěji jí doma, jídlo domů v naprosté většině rodin nakupují rodiče. Je tedy jenom na nás dospělých, co budeme dětem doma nabízet. Tzv. toxické stravovací prostředí je všude venku. Sladkosti a nezdravosti se dětem vnucují například v kinech. Některé školy rozdávají bonbony jako odměny, v mnoha školách se stále běžně nabízejí slazené nápoje a na chodbách jsou automaty s průmyslově zpracovanými produkty.

Jestliže přecházíte na zdravou výživu a zdravý život, doporučuji začít úklidem v kuchyni. Projděte spíž a ledničku, vytřiďte vše neprospěšné a darujte to nepřátelům. Nakupujte jen skutečné jídlo a v rámci prevence svoje okolí slušně a jasně informujte o svém zdravém posunu. Skoro jistě vás a vaše děti nechtějí vaši přátelé, sousedé ani babičky a dědečkové vykrmovat k obezitě ani přibližovat srdečnímu infarktu. Jestliže vám nezdravosti dávají, dělají to proto, že to lépe neumí. Naučte je to. Řekněte jim, jak je pro vás zdraví důležité a co pro něj chcete dělat. Poraďte jim, jak vám mohou pomáhat – třeba jim darujte kurz pečení kváskového chleba nebo knihu Superjídlo pro superděti. Navařte a napečte zdravě i pro ně, pozvěte je ke společnému jídlu. A když jste pozvaní vy, nabídněte hostitelům, že něco dobrého přinesete.

Až vyházíte nezdravosti a zajistíte dostatek skutečných potravin, stačí s nadšením zdravě vařit, s chutí jíst a trpělivě vydržet, než se k vám začnou hladové děti přidávat.

  • Domácí vaření

Obézní děti potřebují zhubnout, ale v tom jim nepomůže nastolení vojenského režimu v podobě ranní rozcvičky, nezajímavého jídla a absolutního zákazu sladkostí. Cílem není vymýtit sladkou chuť, zrušit rodinné oslavy a rozloučit se s tradičními vánočními perníčky. Jídlo není o odříkání a utrpení! Jídlo je skvělou příležitostí, jak pečovat o své tělo, a zároveň je požitkem i součástí mnoha setkání a oslav. Také sladkosti k životu patří, ale je třeba vybírat ty kvalitní a užívat si jich v těch vzácných chvílích. Proto moc doporučuji zejména v rodinách s dětmi pravidelně připravovat dezerty i koláče. To, co připravíte doma, bude téměř s jistotou kvalitnější než cokoliv ze supermarketu, co prošlo průmyslovým zpracováním. Oblíbené recepty můžete vždycky dále vylepšovat a ozdravovat. Zkuste ubrat cukru, nahraďte pšeničnou mouku špaldovou nebo aspoň z části žitnou (já třeba běžně dělám linecké jen ze žitné mouky a palačinky jen z pohankové). Dezerty připravujte z kvalitní želatiny nebo zahušťujte chia semínky, používejte ovoce, které není třeba doslazovat, nebo zkuste sladit hrozinkami (když je předem namočíte a nasekáte, budou více sladit). Můžete také vyzkoušet úplně nové zdravé recepty, doporučuji se inspirovat v nízkosacharidové kuchyni, kde je zásadně omezeno použití cukrů i obilovin.

To nejdůležitější

  • Zapojte děti do pěstování a nakupování, výběru a přípravy jídel.
  • Děti nadchněte, inspirujte a dejte jim prostor společně projekt skutečného jídla realizovat.
  • Nakupujte a doma skladujte jen skutečné jídlo. Nezdravostí se zbavte.
  • Berte s sebou děti na nákupy přímo u pěstitelů, chovatelů a výrobců. Navštěvujte farmy, trhy nebo komunitní a bezobalové obchody, kde se dbá na zdraví, lokálnost a sezóna.
  • Vyhýbejte se toxickému stravovacímu prostředí, nechoďte s dětmi do supermarketů ani na oslavy stavěné jen na přejídání se nezdravostmi.
  • Cestování a dovolené berte jako příležitost vyzkoušet skvělé jídlo jinde. Pro jistotu s sebou jako prevenci vozte zdravé, trvanlivé a sytící drobnosti – oříšky, kostky sýru, zeleninu, hořkou čokoládu.
  • Své okolí informujte o svých plánech a požádejte je o podporu.

zdroj: www.margit.cz