Jak redukovat stres, vyčistit si mysl a lépe spát – 2. díl tipů pro lepší zdraví s Filipem Říhou

cm filipriha2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dostal se z epilepsie, těžkých úrazů i ochrnutí. Zažil chvíle bohatství i finančního krachu. Na nedostatek stresu si v životě nemohl stěžovat. Filip Říha vyzkoušel také snad každou esoterickou, seberozvojovou a léčebnou techniku. Jako kouč a mentor pohybových, mentálních a stravovacích technik patří určitě k těm nejpovolanějším. V dnešním článku nám nabídne hned pět cest, jak pracovat se stresem a čtyři věci na dokonalé vyčištění mysli. Řeč bude i o spánku a meditaci.

První díl s Filipem Říhou si můžete připomenout zde. A Filip Říha pokračuje v povídání:

O skvělém spánku

„V různých studiích o spánku jsem našel odlišná data. Proto jsem se spánkem začal experimentovat na sobě a ověřil to, co mi říkal selský rozum. Čím jsem zdravější, tím méně můžu spát. A když spím příliš málo, o zdraví můžu přijít. Kde je tedy ta hranice a jak spánek zlepšit?

Potřebný objem spánku závisí na mém zdravotním stavu (tj. dlouhodobě nashromážděná tělesná zátěž nebo naopak zdraví) a pak na aktuální tělesné zátěži z daného dne.

Hlavní účel spánku je léčení (detoxikace) těla a propojení s naším vyšším já (duší). Detoxikace je rychlejší, čím je naše tělo dlouhodobě zdravější. Naopak, jsme-li nemocní, ve spánku se intenzívně sebe-léčíme a tedy detoxikujeme déle.  Analogicky, čím více emoční, environmentální nebo jídelní zátěže vstřebáme přes den, tím více spánku potřebujeme. Tím také přidáváme spánku tzv. lehkou fázi, která neslouží k ničemu jinému, než k detoxikaci. Tělo pak nemůže de facto odpočívat a jen se zoufale snaží zbavit škodlivin. Když se potom škodlivin nashromáždí příliš, onemocníme.

Pro naši mysl znamená spánek klid od vnějších podnětů a tedy možnost zpracovat vše, co jsme ten den zažili a ideálně se ještě propojit s naší duší. Někdo u toho astrálně cestuje, jiný se jen skvěle vyspí – propojení je vždy léčivé.

Ve spánku jsou jinak tři fáze. První, klíčová pro náš mozek, radost ze života, a právě propojení s naším vyšším já, je REM fáze. Měli bychom ji 3x za noc absolvovat. Pak je fáze hlubokého spánku. Tu potřebujeme na regeneraci svalů z těžkého fyzického pohybu. Čím déle spíme, tím je tato fáze méně zastoupená. A pak je ona zmiňovaná fáze lehkého spánku, která slouží jenom k detoxikaci a tělo nijak neregeneruje – kromě toho, že ho zbavuje škodlivin.

Sám před spaním ideálně tak pět hodin nejím. Tím, že mám rodinu, to ne vždy dodržím úplně přesně. Večer se také snažím protáhnout (cviky z yin jógy). Těsně před usnutím se často (pozor, je to  trochu antivztahové) odtulím od partnerky, nasadím si sluchátka a poslouchám Synctuition (viz dále), což mě uvede do dokonalého spánku. Často si na něj beru ještě 100% zatemňující pásku přes oči. Je-li spánek kvalitní, stačí spát mnohem méně. Například dnes jsem usnul tvrdě a spal od 00:15 do 5:30, a vyspal se skvěle.

Experimentuji i s tzv. polyfázickým spánkem. Když se podívám do historie – v období lovu se prý lovci střídali na stráži a spali kratší dobu v kuse. Věděli, že může kdykoliv přijít mamut, kterého bude potřeba jít ulovit. Nepotřebovali se po rychlém vzbuzení se rozcvičovat, což by po delším spánku bylo nutné. A pak si přes den dali šlofíka. Kdysi jsem četl, že pro naše svaly a fascie je optimální spát 4 hodiny – uvolní se a jsou schopné se hned znovu zapojit. Většině z nás, zdravých lidí opravdu stačí 4 – 4,5 hodiny spánku v noci a odpolední chvilka pro sebe k tomu, abychom se dobře vyspali. Odpoledne si dáme prostor na půlhodinovou meditaci či šlofíka, a to pak máme energie.“

Filip Říha

O meditační aplikaci Synctuition

„Tato aplikace v mobilním telefonu mi umožňuje dokonale zresetovat mozek. Obsahuje vedené hudební meditace, šamanské výlety – do hor, k moři, nebo se staneš orlem apod. Jsou tam nahrané zvuky ve 3D kvalitě, které ti přináší absolutní zážitek toho, že se to opravdu děje. Máš pocit, že jsi přesně tam, co ti ty zvuky říkají, a nic před očima nevidíš. Tím aktivuješ šišinku – projekční plátno uprostřed mozku, zdroj naší představivosti. Tvůj mozek si ty obrazy začne vytvářet sám. A protože šišinka je zároveň vesmírnou bránou, je to orgán, který nás napojuje na vyšší já, tak se dostáváme do vysoce meditativního stavu.

Zažil jsem u toho hluboké psychedelické zážitky. Je to něco, co doporučuji každému svému klientovi, byť je tato aplikace poměrně hodně drahá. Nahraješ tam vlastní hlas a ono ti to pak nastaví amplitudy ženského hlasu, který na tebe mluví, tak, že máš pocit, že slyšíš svoji mámu, své vnitřní Já nebo anděla – velmi to s tebou rezonuje. Aplikace tě vždy vezme někam „na výlet“ a zaměstná tvoje ego. Ego se stane například orlem. Vnímáš, jak letíš a poté, co ti aplikace spustí na pozadí silné binaurální tóny, tak už je nebrzdí ego a je maximálně aktivovaná šišinka. Na mě toto účinkuje úplně nejvíc z toho, co jsem kdy poznal.“

Jak pracovat se stresem

„Stres je přirozený. Je v pořádku ho v životě mít. Špatně je jenom když ho máme více než uvolnění. Pak nejsme v rovnováze.

„Prvním přístupem je stres redukovat. To znamená, přestat dělat věci, které mě hodně stresují.

Druhý přístup je stres ztělesňovat – stát se tím stresem. Řvát nebo dělat pohyb, kterým ho dostanu z těla ven. Na to je třeba skvělé běhání nebo řvaní.

Filip Říha

Další cesta je vystavovat se stresu dobrovolně – otužování, půst, nebo Wim Hofovo dýchání. Stres si v tomto případě vytvářím sám tím, že tělu uberu nějaký smyslový vjem. Díky tomu, že to udělám vědomě a ve chvíli, kdy mě nestresuje nic jiného, se mohu soustředit na to, jak stres přirozeně vzniká, a naučit se ho mentálně uvolňovat. Když na mě pak začne troubit někdo na křižovatce, tak je to úplně stejné zapojení těla, jako když jsem se sprchoval ledovou vodou. Úplně stejně udělám nádech a výdech a jsem v klidu, místo abych hotovej z toho, že někdo na mě troubí.

Čtvrtá cesta je, kompenzovat stres uvolněním. Čili za každou stresovou hodinu si dát jednu uvolňující, s přáteli, skleničkou vína, nebo na józe.

Pátá cesta je jíst hodně fermentovaných potravin. Podle mnoha studií i na základě mých zkušeností právě přátelské bakterie ve střevech snižují hladinu stresu. Mechanismus fungování je založen na propojení mezi střevem a mozkem pomocí bloudivého nervu (nervus vagus), čili zjednodušeně spokojenější střevo = klidnější mozek.“

Jak si dokonale vyčistit mysl

„Já bych poradil každému několik resetovacích cvičení. Sami pak poznáte, která na vás jak fungují a dokážete si v každé situaci vybrat to nejvhodnější:

a) Wim Hofovo dýchání

b) Yin yoga

c) Ledová sprcha

d) Běhání

(Více o resetovacích cvičeních v první části povídání s Filipem Říhou).

Mně nejvíce pomáhá ledová sprcha a běhání. Dýchání a yin jóga mi pomůže taky skoro vždycky. Když jsem stažený mentálně, tak je skvělé dýchání. Když je stažené tělo, tak potom yin jóga. Otužování je tak na obojí a běh je úplně na všechno.“

Dokončení Filipových „vychytávek“ pro super tělo a kondici příště.

Varování: Veškeré postupy v článku zmíněné konzultujte napřed se svým lékařem! Autor ani redakce nenesou odpovědnost za jejich nesprávné praktikování.

Webová stránka Filipa Říhy – blog o životním stylu www.filipriha.cz.