Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Jak poznat hned na začátku, že to je ten pravý

10.07.2015
Jak poznat hned na začátku, že to je ten pravý

Tým psychologa Johna Gottmana dokáže na 95 % předpovědět, zda budou dva lidé za patnáct let ještě manželé. Stačí mu k tomu slyšet jeden jejich hodinový rozhovor. Zní vám to neuvěřitelně? Pojďme se společně podívat, na jaké chování u partnera si dát pozor a jaké vlastnosti naopak vyhledávat.

Je pro nás vhodný (osudový) v životě jen jeden partner? Domnívám se, že je to velmi individuální. Někdo potká za život jednu osudovou lásku, se kterou stráví zbytek života. V dnešní době je to však spíše výjimkou – pro každého z nás existuje určitě několik vhodných protějšků. Čeho si tedy ve vztahu všímat?

 

Nikdy nečekejte, že to bude lepší – varovných signálů si všímejte už od počátku

Mějte svou vizi nejlepšího možného vztahu a očekávejte, že se vám v životě bude dařit. Nikdy však nic neočekávejte od svého partnera. Můžete milovat změny a pracovat sami na sobě, realita je taková, že druzí lidé se měnit nechtějí. Pokud vám nevyhovuje partner takový, jaký je teď, je lepší ze vztahu rychle odejít.

 

Výzkumy Gottmana mě nadchly, protože mám podobnou zkušenost. Můžete namítnout, že se váš milý změnil během společně strávených let k nepoznání. Jde ale o to, že určité indicie lze i tak zachytit na samém začátku. Problém je, že ve stavu zamilovanosti se na partnera díváme růžovými brýlemi a některé věci nevidíme nebo nechceme vidět.

 

Čemu konkrétně se vyhnout a co hledat

Podle mezinárodní odbornice na lásku, Barbary de Angelis, existují skupiny vlastností a chování, kterým bychom se měli velkým obloukem vyhnout. Patří sem hlavně závislost na alkoholu, hazardu a na drogách, lhaní a žárlivost.

 

Ve vztahu a manželství je dobré dělat kompromisy. Nikdy však kompromis nedělejte při svém výběru. Nežeňte se do vztahu jen proto, že jste sami, nebo že se bojíte, že nikoho lepšího k sobě „neseženete“. Když totiž budete jen s někým průměrným, nebo s někým, kdo vám dokonce ubližuje, sami se okrádáte o možnost být ve stejnou dobu se svou opravdovou láskou.

 

Český kouč Aleš Kalina mluví o „metodě vnitřního trku“. Pokud jste se svou milou nebo milým a cokoliv vás zarazí a cítíte u toho nepříjemný pocit, je velmi pravděpodobné, že něco podobného budete se svým protějškem prožívat celý život – a je jenom na vás, jestli vám to stojí za to. Například váš partner řekne něco hrubého, začne se nevhodně chovat ve společnosti, na něco pro vás důležitého zapomene; nevěnuje se vám tak, jak byste si přáli atd.

 

A co naopak u druhého hledat? Spolehlivost, emoční vyzrálost a stabilitu. Stoprocentně vyřešenou minulost. Váš protějšek by vám měl být v každém případě oporou, měli byste mít možnost se na něj spolehnout a důvěřovat mu. Umíte si ho představit jako rodiče vašich dětí? Umíte si představit, že spolu zestárnete? Je také žádoucí mít podobné hodnoty a podobné vnímání světa. A též mít někoho, kdo nebude váš společný psychický prostor zatěžovat nadměrným množstvím negativních emocí a změnou nálad.

 

Jak poznat svého partnera co nejlépe? Spousta lidí to dělá intuitivně a doporučuje to i Aleš Kalina: Jeďte spolu na delší dovolenou. Právě v zátěžových, neobvyklých situacích – kdy jste navíc drtivou většinou času spolu, se pravda ukáže nejlépe. Jedna klientka popisovala, jak měla možnost absolvovat se svým partnerem tříměsíční pouť po Itálii: „Poznala jsem ho ve všech možných situacích. Teď vím, že je to přesně ten člověk, se kterým chci strávit život.“

 

Co rozhoduje: způsob, jakým spolu komunikujete

A cože bylo ve výzkumu psychologa Gottmana tím, podle čeho dovedl z 95 % usuzovat na úspěšnost vztahu?

Způsob komunikace.

 

Vyškolení odborníci jsou opravdu s téměř stoprocentní přesností schopní analyzovat rozhovory jednotlivých párů. V knize Mžik o tom píše Malcolm Gladwell. Gottmanova spolupracovnice Carrereová dokáže již po neuvěřitelných třech minutách předpovědět s velkou úspěšností, které manželství se rozvede a které vydrží. Podle Gottmana má každý z nás určitý „komunikační podpis“, který se většinou moc nemění. Zjednodušeně řečeno, v každém vztahu převládají obvykle výrazně buď pozitivní, nebo negativní emoce. Gottmanova rada pro nás? Ať si všímáme v komunikaci těchto čtyř varovných signálů: defenzivnosti (pasivity, nezájmu), zapírání, kritiky a pohrdání (nadřazenosti). Zatímco kritika bolí („Jsi sobecká“), tak pohrdání („Jsi mrcha“, „Ty jsi úplně neschopný!“) by mělo být zcela nepřípustné – podle Gottmana je tím nejvýznamnějším znakem, že vztah zřejmě moc dlouho nevydrží.


Související články:
Pro čtvrtinu Čechů je manželství zastaralá instituce. 5 dobrých důvodů, proč mít přesto svatbu
Partnerství nevychází?
Jak využít nesnáze v partnerství a udělat z nich výhodu
Nejlepší a nejhorší způsob, jak komunikovat ve vztahu
Tři rychlé otázky na zjištění, jestli jsem ve vztahu s tím pravým


10.07.2015
autor: Mgr. Jiří Hamerský
další články v rubrice: Psychologie


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS