Jak povzbudit naše tělo podle tibetské medicíny

tibetska medicina

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tibetské léčitelství jde cestou poznání vrozeného léčebného potenciálu ukrytého hluboko v nitru každého z nás. Důležitou součástí léčby je nastavení správné diety, změny životního stylu, jakož i podávání přírodních medikamentů na bázi bylin, minerálů, koření apod. Cílem je uvést tělo do rovnováhy tím, že odstraníme příčiny nemocí.

(Více informací o tibetské  medicíně naleznete ZDE)

Podobně jako v přírodě, i tělo se začíná probouzet ze zimní přestávky. Krev více proudí v těle a vyživuje orgány a jednotlivé buňky. Je to období, kdy dominují játra. Slunce rozpouští „zmrzlé mikro krystalky“ Hlenu a produkuje tak více vlhkosti v těle.

To může způsobit nastydnutí, chřipku, narušení trávícího ohně (naší trávicí síly), revmatismus, artritidu, sinusitidu, tloustnutí, různé druhy alergií ale také melancholii, depresi, strach apod. Je to období konfliktu mezi zvyšujícím se teplem a vlhkostí.

Jaká strava je vhodná

Je dobré konzumovat jídlo hořké chuti (např. čekanka, rukola), pálivé (např. zázvor) a trpké (např. artyčoky). Energie jídla by měla být lehká, suchá a hrubá, kterou najdeme např. u ječmene, divočiny, kuřete, krocana, medu, vařené (pečené) zeleniny, vařeného ovoce, teplé polévky a ryb. Zelenina by měla být dobře uvařená nebo jinak tepelně upravená, kořeněná zázvorem, skořicí, kurkumou, curry, kardamomem.

Je dobré omezit sladkosti, pečivo a těstoviny, slané jídlo, studené nápoje a mléko. Sklenička dobře převařené vody (převařená alespoň 5 min) ráno před snídaní pomůže čistit Hlen, a tím i zvýšit naši imunitu. Např. zázvorový čaj je velice vhodný, podpoří cirkulaci energie v těle a pomůže předcházet nachlazení anebo chřipce. Podobně účinkuje horká voda se lžicí medu a trochou džusu z čerstvého citronu. V tomto období je možné pít i trochu kávu (pozor: může ale rozbouřit Oheň a Vítr) a černého čaje (může rozbouřit Vítr). V obchodech je nyní k dostání granátové jablko, které také může pomoci zbavit zažívací trakt od energie Hlenu.

Fyzická aktivita

Každý den je dobré se věnovat nějaké fyzické aktivitě jako je např. běh, jóga a jiné druhy cvičení (i doma :-)) a sportu. Je vhodné chránit tělo před extrémními výkyvy působení chladu a tepla.

Poznámky:
Element Vítr – odpovídá psychice, řídí veškerý pohyb v těle, nejvíce se projevuje v kostech, srdci, plicích, tlustém střevě, kůži a uších.

Element Oheň – odpovídá teplu v těle, nejvíce projevuje v játrech, žlučníku, kůži a očích.

Hlen (element Země a Vody) – odpovídá veškeré hmotě v těle, nejvíce se hromadí v ledvinách, slezině, lymfatickému systému, močovém měchýři, žaludku, mozku, jazyce a nose.

O tibetské medicíně, jejich produktech a pozitivním vlivu na lidský organismus se můžete dočíst v tomto článku.

www.tibetskamedicina.cz