Jak posílit unavený zrak

cm oko

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

S oblibou sestavuji recepty nebo seznamy různých látek, které mohou člověku pomoci ke zlepšení zdravotního stavu. Dostávám do poradny dotazy, jak lze posílit zrak. Tazatelé požadují konkrétní produkt, který by jim měl zrak posílit tím, že jej budou užívat.

Jenže je třeba přijmout fakt, že tzv. únava zraku se netýká jen smyslového orgánu, tj. oka, ale problém má těsnou souvislost s tělem jako celkem. Není unavený pouze zrak, unavené je celé tělo; při rozborech vyjde najevo přetěžování, nevhodné zacházení se zrakem bez příslušné ochrany, dotyčný je vystaven působení stresů – lze si představit silné působení volných radikálů (oxidativní stres). Unavený člověk se dále také špatně stravuje, pije málo tekutin, má sedavé zaměstnání a dlouhou dobu setrvává u počítače, nevychází do přírody…

Ano, recept může posílit zrak, ale to nestačí, dotyčný musí učinit mnohé změny ve svém životě. Bez těchto změn se účinek nemusí dostavit.

Co by měl takový recept obsahovat

  • Vitamin E, B2 a beta-karoten – jimi posílíte výživu všech buněk a zároveň doplníte antioxidační bariéru pro boj s volnými radikály. Při této činnosti spolupůsobí vitaminy s minerálními látkami (vápníkem), stopovými prvky (chromem, selenem) a např. bioflavonoidy z citrusových plodů.
  • Aminokyselinu taurin, která uplatňuje svou očistnou, detoxikační aktivitu ve strukturách oka, ale je prospěšná i na úrovni mnohých dalších buněk, tkání a buněčné membrány, které čistí, upevňuje a posiluje. Taurin se uplatní také u osob s cukrovkou, protože se podílí na stabilizaci hladinu hormonu inzulinu. Má důležitý efekt i při snižování hladiny kyseliny mléčné, což je důležité u sportovců při intenzivních trénincích a u těžce pracujících lidí. Díky hydrataci zvyšuje objem svalových buněk a pomáhá udržovat rovnováhu minerálů, a tedy potlačovat riziko svalových křečí. Taurin zlepšuje přenos nervových vzruchů, a to je významné např. v prevenci vývoje degenerativních změn tkání. Dodává energii i jiným strukturám těla – bylo zjištěno, že zlepšuje pohyblivost spermií.
  • Kvercetiny, přirozeně se vyskytující flavonoidy, které fungují jako aktivní antioxidanty v potravě. Tyto flavonoidy jsou všudypřítomné v zelenině – cibule, česnek, zázvor; v ovoci – jablka; a v čaji a ve víně.
  • Zeaxantiny zmírňují projevy alergické rýmy a slzení očí – mají tzv. antihistaminový účinek. Výtažek z borůvek je velmi blahodárný. Už dávno byl zjištěn jejich ochranný účinek na oči, zejména na sítnici. Jejich význam pro zdraví stoupl ke konci 20. století, kdy barevné anthocyany, obsažené v extraktu z těchto plodů, daly vznik dokonce léčebným přípravkům.
  • Lutein – žlutý pigment, jenž má hlavně ochranný účinek před slunečním světlem. Nadměrné sluneční záření zachytí, a tím brání poškození fotoreceptorů.

Všechny uvedené prvky si tělo nedovede samo tvořit, proto je čerpá ze stravy; nejvíce jich najdeme v listové zelenině. U starších lidí narůstá problém se vstřebáváním těchto látek z potravy. U nich je pak dost důležité zvýšené podávání uvedených látek třeba potravními doplňky.

Ideálně bych tedy sestavil potravní doplněk, který by měl obsahovat vitamin E, beta-karoten, lutein, taurin, kvercetin, bioflavonoidy z citrusů a výtažek z borůvek.