Jak posílit imunitu dětí v chřipkovém období?

hospital 3872344 960 720 e1570173561941

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jistě jste si všimli, že zatímco sousedova holčička je často nemocná, usmrkaná a bez energie, rošťák odvedle je stále v pohybu a zdráv. Zatímco Kačenka má vždy vhodné oblečení, ještě nikdy nezmokla a doma zobe několik druhů vitamínů, Tonda běhá venku často bos, svačinu si v klidu odloží na zem, a na koloběžce jezdí s rozepnutou mikinou, i když je chladněji. Rozdíl mezi oběma dětmi je v jejich imunitě, která je (ne)dokáže ochránit před viry a bakteriemi, které jsou všude kolem nás. Jak efektivně posílit dětskou imunitu před blížícími se podzimními plískanicemi?

 

 Imunita dětí je složitá problematika, která souvisí, jak se zátěží organismu všemi typy toxinů, mikrobiálních ložisek a chronických infekcí, tak také se stavem střevního mikrobiomu a velmi úzce i s psychikou. Je prokázáno, že děti, které vyrůstají v pohodovém prostředí, jsou méně nemocné, než ty, které žijí ve stresu, či jsou na ně kladeny vysoké nároky.

Zdravou imunitu u dětí je třeba budovat dlouhodobě – otužováním, zdravou stravou bez chemických přísad s dostatkem vlákniny, různorodým pohybem, pobytem venku ve volné přírodě a možností kontaktu s dostatečným množstvím takzvané zdravé špíny (přesně jako to dělá malý Toník).

Velmi často se stává, že při prodělaném infekčním onemocnění dítěte, obzvlášť pokud bylo léčeno antibiotiky, se v organismu dětí vytvoří takzvaná mikrobiální ložiska. Jednoduše řečeno, mikroorganismy se v době působení antibiotik schovají do méně přístupných míst pro imunitu a při dalším oslabení organismu – stres, podchlazení, nepříznivé počasí s vlhkým, studeným vzduchem plným chemických škodlivin se znovu aktivují a způsobí onemocnění. Rodiče si často myslí, že se dítě někde opět nakazilo, ale ve skutečnosti se nakazilo samo od sebe. Pro zdravou a odolnou imunitu je nutné se zbavit těchto zapouzdřených infekcí, obvykle je to celá řada virů a bakterií, které působí na imunitu velmi nepříznivě. Typicky to bývají různé respirační viry, které poškozují sliznice dýchacího ústrojí, na kterých se pak snáze uchytí škodlivé bakterie, herpetické viry atd., které napadají imunitní tkáně a poškozují imunitu v celém organismu, nebo adenoviry, které typicky napadají lymfatické tkáně včetně mandlí a pomáhají vytvářet streptokoková ložiska.

Proto u každého infekčního onemocnění zvažte užívání antibiotik (u dětí i u dospělých), protože z dlouhodobého hlediska imunitu spíše poškozují. U opakovaně nemocných dětí je velmi vhodné zaměřit se na očistu (detoxikaci) základních orgánů – plic, sleziny, jater, které podle čínské medicíny ovlivňují jednotlivé části imunity a zbavit organismus chronických a zapouzdřených infekcí, které imunitu velmi oslabují.

 

Co to je imunita?

Z lékařského hlediska se jedná o soustavu buněk, která udržuje celistvost a unikátnost organismu, rozeznává škodlivé od neškodného a organismus tak chrání. Informační medicína imunitu vnímá jako velmi rozsáhlý systém, který má za úkol nás chránit od všeho zhoubného včetně našich myšlenkových a tělesných pochodů, kterými poškozujeme sami sebe.