Jak pomoci játrům

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Při celiakii nasazená bezlepková dieta a probiotika pozitivně ovlivňují střeva. Pomoc potřebují i játra, která jsou velmi zatížená, obzvlášť teď na jaře. Játra spolu s ledvinami každý den přirozeně detoxikují náš organismus. Když je jeden orgán “nemocný”, druhý přebírá jeho funkci (podle svých možností). Tehdy se začnou zplodiny metabolismu pomaleji vylučovat z organismu. Tělo se zanáší.

Játra jsou naše “chemická továrna”, která zpracovává a tvoří živiny, ukládá je do zásoby a odstraňuje odpadní látky. Mezi játry a střevem funguje cévní systém (enterohepatální oběh), díky kterému mohou navzájem “komunikovat”. Po úpravě živin se biologicky cenné látky vrátí do jater, která je opět zpracují. Je to určitá forma recyklace. Když vstřebávání ve střevě nefunguje tak, jak má, do jater se dostává o mnoho víc škodlivin. Na detoxikaci jsou kladeny zvýšené nároky. Pro zvýšenou střevní propustnost se do enterohepatálního oběhu dostanou toxické látky, které játra už jednou detoxikovala a poslala na vyloučení. Některé z nich mohou narušit tvorbu živin, které náš organismus potřebuje. Nespoléhejme se na jaterní testy, protože játra mají obrovskou schopnost regenerace.

I když “pláčou”, jaterní testy mohou být v referenčním rozmezí. Navzdory tomu jim můžeme pomoci.

Unikátní směs hořčin, která pomůže játrům s detoxikací: řepík lékařský, vlaštovičník větší, svízel syřišťový, hořec žlutý, bedrník obecný, jitrocel kopinatý, mochna nátržník, pampeliška lékařská, rozrazil lékařský, lomikámen zrnatý, jablečník obecný a pelyněk brotan. Na jaře si ještě dopřejme salát z  listů pampelišky a mladých kopřiv – utržených nejlépe před prvním vykvetením, protože tehdy mají jen jemně hořkou chuť.

Játra se pomalu detoxikují, žlučové kyseliny a trávicí enzymy se normalizují, plísně se likvidují a náš organismus pociťuje úlevu. Příznivě jsou ovlivněné i všechny ostatní fyziologické procesy v těle. Ledviny děkují, že se o detoxikaci organismu opět dělí s játry. V našem organismu se vyplatí po uklízet. I svoje příbytky přeci uklízíme, protože si chceme  zútulnit prostředí. Postupně můžeme objevit, že přírodní chuť je ta nejlepší a nejzdravější. Člověk je požitkář, po hořké chuti dobrovolně nesáhne. Upřednostní raději sladkou, slanou a kořeněnou. Hořká chuť nemá místo v jeho jídelním lístku. Doufám, že se to změní. Hořčiny dokážou i v malém množství pomoci našemu organismu. Už po narození svůj organismus postupně zatěžujeme a zanášíme. Poslouchejme ho a budeme mít plno energie, kvalitní a plnohodnotný život.