Jak nic neočekávat a být přirozeně šťastný 

stesti radost beruska

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

„Neočekávej nic a buď připraven na všechno. A budeš šťastný,“ praví jedna buddhistická moudrost. Ve většině případů platí, že čím menší očekávání, tím větší štěstí. A naopak: čím více očekáváme a děláme si nerealistických domněnek, tím více jsme pak zklamaní. Zároveň své klienty už léta povzbuzuji k tomu, aby měli velké sny a cíle a nedrželi se při zemi. Jak to celé skloubit? Jak nebýt zklamaný, a přitom nerezignovat na přirozená volání naší duše? 

V rámci tohoto článku nabízím tři rychlé postupy nebo možnosti, jak změnit své nastavení v hlavě:

Extrémně sniž svou laťku (technika rámování) 

Přát si ten nejkrásnější možný partnerský vztah a snovou práci s vysokým výdělkem na straně jedné a vůbec na tom nelpět či dokonce záměrně snížit laťku očekávání se nemusí vylučovat. 

Velká očekávání jsou zabiják jakéhokoliv vztahu. Často automaticky očekáváme, že náš protějšek bude mít ty samé názory a zvyky, byť pochází z úplně jiného rodinného prostředí (kde se věci dělaly jinak). Tato nevědomá očekávání dovedou život velmi otrávit. Stejně jako efekt srovnávání. Každý člověk a každá situace je úplně jiná. Pokud budeme porovnávat, jak jsme se měli v předchozí práci nebo předchozím vztahu skvěle – oproti současnosti – vždy budeme velmi frustrovaní a zklamaní.  

Pravidelní čtenáři našeho serveru už ode mě v předchozích letech četli provokativní myšlenku, dnes již zesnulého, Miroslava Macka, že když si vysníme do vztahu prince z pohádky a pak to nedopadne, je to vždy naše chyba. A budeme-li naopak dopředu očekávat slabomyslnou a špinavou opici, budeme následně kvalitou svého druha přímo nadšeni 😊. Ač to bylo původně myšleno jako humorná „šprajcka“, přesně takto psychika funguje. 

Svět nám nic nedluží. Druzí nám nic nedluží. Do našeho života může vstoupit dosud nepoznaná lehkost, když ke každému člověku budeme přistupovat bez nároků a očekávání – a necháme se pouze příjemně překvapovat. Umíte si představit život, kdy vás téměř každý den něco nadchne a mile překvapí? Je to opravdu jen o nastavení v hlavě a návod byl popsán. Paradoxně pak k sobě začnete přitahovat i ty nejlepší lidi a splní se vám pravděpodobněji vaše sny.  

Nelpění neznamená rezignaci. Na oprávněných požadavcích dál trváte. Hranice si dál držíte. Nedovolujete lidem, aby vás zneužívali. Jen jste se zbavili velké části vlastního psychologického odpadu. Jste více lehcí a může k vám snadněji přijít to, co si přejete. 

Nauč se mít svá očekávání realistická (technika Debboliho) 

Pro více racionální lidi nabízí švýcarský kouč a mentor Debboli techniku, jak učinit svá očekávání více realistická:  

„Před každou schůzkou, každým termínem, každým projektem, každým večírkem, každou dovolenou, každou četbou a každým záměrem si přísně roztřiďte položky a označte si je nálepkami: nezbytnost, přání a očekávání.“ (2022: 249). Následně máme ohodnotit svá očekávání na stupnici od 0 (očekávání katastrofy) po 10 (splnění životního snu). A konečně do třetice od zvolené číslice odečíst dva body – tj. vědomě se nastavit na nižší úroveň očekávání. Celé to může zabrat jenom deset vteřin a zároveň mít velmi pozitivní dopad na naši celkovou denní spokojenost. 

Nejlepší psychický stav na světě (technika Enjoyingu) 

Na závěr ještě rád připomenu havajskou větu, kterou naši pravidelní čtenáři nebo posluchači mých kurzů již také znají: „Jsem naprosto spokojená a chci víc.“ V dnešním kontextu snižování očekávání nám může pomoci, když si nastavíme nebo se naučíme vnímat, že šťastní a spokojení jsme už právě teď. Přejeme si pak přirozeně dále růst, zlepšovat se, zažívat nové vzrušující věci, ale už to není tak, že něco z budoucnosti má zaplnit současnou prázdnotu. Opět je v tom mnohem větší lehkost a svoboda.  

„Chtít víc“ neznamená, že se věci musí stát očekávaným způsobem. Naopak, toto naladění umožňuje co nejširší otevřenost: přijímání současného okamžiku i hravé modelování budoucnosti zároveň.  

Jiří Hamerský 

Literatura: Dobelli, R. (2022): Umění dobře žít. Praha: Pragma.  

...