Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Staráme se o pleť, vlasy, nehty, avšak, paty jsou pro nás stále někde v pozadí zájmu. Proč? Vždyť přeci nohy nás dennodenně nesou, umožňují rovnováhu, jsou jedním z motorů. Proč jim věnujeme jen pramalou pozornost? Zvláště pak v létě, kdy míváme tendence sezout boty a chodit bosky. Jak se o svá chodidla správně postarat? Jak zamezit suché kůži či častému praskání? Jak se zbavit bradavic či nepříjemných mykóz? Na všechny otázky odpoví můj dnešní článek.
Suché páty: příčiny
Důvodů je několik. Na vině může být například nedostatečná hydratace, obuv, výživa, akutní nedostatek zinku. Jedním z viníků pak může být i nadměrná námaha, to, když na nohách trávíme podstatnou část dne, aniž bychom chodidlům dopřáli odpočinek. Jedno zajímavé pravidlo říká, že lepší je ležet a běžet než sedět a stát. Naše nohy, ale také záda, trpí především jednostranným pohybem.
Člověk není zrozen k tomu, aby byl zabalen do přílišného komfortu, který si mnozí z nás dopřávají denně. Vrátím-li se ke zmiňovaným patám, tak vězte, že pokud budete osm hodin na nohou, o to větší péči pak svým končetinám věnujte. A začněte pěkně od paty, například jejich masáží anebo koupelí, příjemným zbroušením zhrublé kůže. Odpovídající péče se totiž vyplatí. Moc dobře vím, jak vypadají zanedbaná chodidla, zejména, když se na nich objeví praskliny. To je pak každý krok nepříjemným úkonem. A mí klienti, ti by mohli vyprávět.
Viník č. 1: Nedostatečná hydratace
Pokud nás trápí zhrublá kůže na patách, dostatečná hydratace je krokem číslo jedna. Všichni tušíme, že když nás trápí pocit žízně, sáhneme po sklenici vody. Jenže, co když žízní naše paty?
Patám prospěje, pokud je hydratujeme, nejlépe krémy, tělovými mléky, které obsahují keratolytika, kyselinu salicylovou, kyselinu mléčnou, případně i ureu. Veškeré nyní zmíněné látky mají tendenci kůži jemně ztenčovat, napomáhají v odstranění odumřelých buněk, kůži navíc příjemně změkčují.
Někomu se osvědčuje obyčejná lékařská vazelína, která utváří na kůži film. Díky této vrstvě pak kůže získá několik drahocenných chvil, aby pod vrstvou vazelíny regenerovala, nabrala do sebe ztracenou „vláhu.“ Osobně pak na paty používám pampeliškovou mast, jejímž základem je olivový, mandlový a hroznový olej. Výhodou pampelišky je, že kůži tonizuje, zjemňuje, vyživuje, zpevňuje nehty a nehtové lůžko, podporuje hladkou texturu pokožky. Bylinka je navíc svěží, uvolňující a klidnící. Mast nanáším krouživými pohyby na chodidla před usnutím. Už tento krok stačí, aby vaše nožky byly jako ze žurnálu.
Recept: domácí krém na suché paty (pampelišková mast)
Ingredience: 50 ml olivového oleje, 50 ml mandlového oleje, 50 ml hroznového oleje, 3 hrsti pampeliškových květních úborů, 30 g včelího vosku
Oleje smísíme, nalijeme do hrnce, do kterého dále přidáme i pampeliškový květ. Nádobu se směsí uložíme do vodní lázně. Prohříváme hodinu denně, po dobu jednoho týdne. Následně budoucí mast přecedíme, přidáme včelí vosk, který dobře rozpustíme. Jakmile se tak stane, mastí plníme připravené dózy. Na chodidla nanášíme jednou denně, nejlépe večer, a to pozvolnými, krouživými pohyby. Pokud si přejeme efekt zjemnění více urychlit, doporučuji použít na noc bavlněné ponožky. Nohy je možné mastí namazat i přes den a večer si pak vypomoci tzv. hydratačními ponožkami.
Co jsou to hydratační ponožky na suché paty?
Hydratační ponožky mohou směle doprovodit účinky mastí, ale také olejů. Jejich efekt je navíc cílený, kdy působí především přes noc, kůže má dostatek prostoru k regeneraci a posílila. Ponožky bývají často napuštěny minerálními oleji s příměsí bylinek. Osobně upřednostňuji ponožky s výtažky z aloe vera. Podobně pak fungují také hydratační rukavice, které můžeme upotřebit zejména v zimě, to, když se na našich rukou podepisuje suché počasí a chlad.
Pomohou bylinky plné slizů
Ve své podstatě se jedná o látky složené z polysacharidů, které se vyskytují v kořenech či květenstvích léčivých bylin. Pokud jste o nich ještě neslyšeli, vězte, že nejsou zas tak vzácné, neboť se v přírodě objevují hojně. Slizy utvářejí účinnou ochrannou vrstvu kolem bakterií, archeí či eukariotických buněk, dále je najdeme i uvnitř lidského těla, pokrývají naše sliznice. Často jsou naplněny tzv. imunoglobuliny, jež pomáhají povzbudit imunitní systém.
Vyzkoušejte sílu léčivých bylin, kterých je nečekaně a přívětivě mnoho. Obsahují výše zmíněnou viskózní látku.
Na slizy bohaté léčivky:
- Jitrocel,
- Topolovka,
- Všechny druhy slézu,
- Lípa,
- Proskurník,
- Divizna.
Ze zmíněných bylinek je možné uvařit nálev, nejlépe pak, pokud léčivky zaléváme 60 ° vodou. Výsledný nálev necháme vychladnout, abychom do něj následně namočili bavlněné ponožky. Ty natáhneme na chodidla, překryjeme mikroténovými sáčky, necháme zhruba 30 minut působit. Pozor, tento postup neaplikujeme u mykóz a kvasinek.
Cuketa na rozpraskané paty?
Sliznatými vlastnostmi oplývá i cuketa, jež můžeme nastrouhat, promísit s jogurtem, vytvořit kaši, kterou pak následně nanášíme na suchou kůži chodidel. Na nohy opět natáhneme ponožky, mikroténové sáčky, necháme zhruba 30 minut působit. Poté nohy omyjeme, namažeme změkčující mastí.
Vitamín E: antioxidant pro krásné paty
Možná jej znáte pod pojmem tokoferol. Proniká hluboko do pokožky a díky svému silnému antioxidačnímu účinku regeneruje její struktury, zároveň ji také hydratuje. Vitamín E můžeme použít vnějším či vnitřním způsobem.
Vnějším prostřednictvím masti či oleje s přídavkem tohoto vitamínu, vnitřním způsobem pak z potravin, jako jsou klíčky, listová zelenina, mléko, rostlinné oleje či maso savců.
Blahodárný zinek pro podporu kůže
A pak, pak tu máme ještě zinek, který je vůči pleti nesmírně laskavý. V prvé řadě si dokáže poradit se zánětlivými procesy uvnitř kůže, kdy zároveň účinně urychluje hojení. Podobně jako vitamín E, se vyznačuje silnou antioxidační silou.
Najdeme jej v dýňových semenech, ústřicích, drůbežím a kachním mase, cizrně, mandlích, ale též čedaru.
Nezastupitelné omega 3 NMK
Zapomenout nesmím ani na omega 3 NMK, které vyloženě pomohou s vysušenou pletí. Tyto esenciální nenasycené kyseliny působí také protizánětlivě, mohou nám pomoci s případnými záněty v oblasti nohou, mírní zarudnutí pleti a bojují proti kožním výrůstkům.
Omega 3 NMK se vyskytují v rybím mase, nejvíce v kůži ryb, která je, i přes výkyvy teploty, nečistoty a tlaky vody krásná, chráněná a hlavně zdravá. Na omega 3 NMK mysleme, až se budeme příště trápit, že naše paty nejsou zrovna fit.
Bez pemzy to nepůjde
Pemza či škrabka nebo též pilník. Pravidelná hydratace je jedna věc, pokud však chceme proces více urychlit, doporučuji chodidla pravidelně pemzovat. Nic totiž neodstraní odumřelé buňky lépe nežli právě škrabka či pilník. Tento úkon lze provádět na nasucho, případně též během koupele.
Osobně upřednostňuji pravidelnou koupel nohou, do které přidávám několik kapek esenciálního oleje, například z čajovníku, který má navíc hojivý a desinfekční účinek. A to se hodí také tehdy, pokud nás trápí zmíněné mykózy či popraskané paty, kdy každá z prasklinek poskytuje mikrobům bezplatnou jízdenku první třídou směr tělo.
Koupel lze také doplnit o koupelové soli, například z měsíčku lékařského, zklidňující meduňky, heřmánku či svěží máty. Pokud jsou naše chodidla navíc unavená, například po dlouhé túře, zkusme ke koupeli přidat také několik snítek rozmarýny anebo též oblíbenou epsomskou sůl.
A co když mám bradavice?
Vlaštovičník, vlaštovičník, a ještě jednou vlaštovičník. A též samozřejmě podpora imunity. Vraťme se však ještě jednou ke zmíněné bylině z čeledi makovitých. Během své praxe jsem mnohokrát zaznamenala, jak tato bylinka, ze které vytéká oranžové mléko, dovede účinně s bradavicemi zatočit. Ať už formou tinktury anebo masti, případně též oleje, například olivového, ve kterém se maceroval rozkvetlý vlaštovičník ve své plné síle. Pokud chcete další tip, nemám jej, protože vlaštovičník je pro mne dostačující.
TIP Celostní medicíny: Přečtěte si více o přírodní léčbě bradavic!
Babské rady na suché paty
Naše babičky s oblibou využívaly léčivou sílu zábalů. V ne jedné chalupě se nohy balily do poctivého plnotučného tvarohu, který také stahoval horkost. Zábal z tvarohu je velmi příjemný a pokud si chcete dopřát skutečný prožitek, do tvarohu přimíchejte několik kapek levandulového oleje. Ten je rovněž protizánětlivý, pomůže s mykózami, nepříjemnou kvasinkou.
Často se též používalo i kvalitní nesolené sádlo. Sádlo pleť hydratuje a vyhlazuje vrásky. Je hypoalergenní a pro naši pleť přirozené. Dá se používat ve formě mastí nebo jen tak samotné jako výtečný, účinný zábal na popraskaná chodidla a ruce. Výborně se hodí k léčbě popálenin, atopického ekzému, oparů, lupénky, suché kůže a různých jizev. Pokud sádlo sneseme, můžeme jím promazat chodidla na noc.
Posledním mým babským tipem bude koupel ze syrovátky. Syrovátku ze svého profesního pohledu miluji, neboť je plná životodárných látek. A co ji nelze odepřít, bude její výborný vliv na zdraví kůže, které přinese úlevu, vytáhne z ní horkost, pomůže při různých ekzémech a mykózách. Koupel uchystáme tak, že syrovátku přimícháme do příjemně teplé vody. Do té pak vložíme chodidla, necháme zhruba 20 minut působit, abychom následně nohy ještě zbrousili, ať už pilníkem, škrabkou či pemzou.