Jak na kvalitní spánek v uspěchané době (spánkový biohacking pro pokročilé)

VJ 019 X2 e1577944301540

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Autorka knihy Hoř pomalu a projektu Code of Life Veronika Jelínková popisuje, co dělat pro lepší spánek: “Budíš se ráno bez budíku plný energie? Pokud se nebudíš bez budíku, vstaneš hned na první zazvonění? Jestliže budík neodkládáš, cítíš se ráno svěží?” Pokud je Tvoje odpověď na tyto otázky převážně ne, pak je článek právě pro Tebe.

Spánek je základní kámen lidského zdraví a začíná ráno po probuzení. To, jak se během dne chováme, radikálně ovlivňuje celý náš spánkový cyklus a jeho kvalitu. Můžeme zlepšovat svou životosprávu, pohyb a další kameny ve svém životě, ale pokud budeme zanedbávat spánek, pak spousta naší energie přijde vniveč. Je až děsivé, co vše spánek ovlivňuje,” říká Veronika.

 

Náš dnešní článek je pro pokročilé – úplné základy, co pro lepší spánek dělat, vyšly na Celostní medicíně například zde.

 

Spánkový biohacking = odpovědnost za vlastní spánek

Biohacking je o osobní svobodě a převzetí zodpovědnosti za své zdraví, za kvalitu svého života. Je to směr, který kombinuje know-how z různých vědeckých odvětví, ale zároveň čerpá i z moudrosti starodávných kultur. Každý z nás má jiné tělo, jiný život, jiné návyky, a proto i naše biologie funguje trochu odlišně. Někomu chutnají rajčata, někdo se po nic osype. Biohacking je právě o tom, že se stáváme sami sobě vědcem,” vysvětluje Veronika. Zkoumáme se, měříme se a posouváme se. Biohacking je o osobním experimentování.”

Podle Veroniky je fajn se měřit. Protože díky měření se můžeme znovu svoje tělo naučit poslouchat a časem ho pak ani nebudeme potřebovat.

 

Tři spánkové supertipy od Veroniky Jelínkové

1.) Spánkový deník

Spánkový deník slouží k tomu, že si ráno zapisuješ, jak se subjektivně po probuzení cítíš. Navíc se Ti bude hodit i pro zapisování si svých snů. Pokud se chceš trénovat v lucidním snění (tedy ve vědomém ovládání snů).

Tohle je klíčové. Zapisovat si svůj subjektivní pocit toho, jak se cítíš ráno ihned po probuzení. Jestli jsi musel odložit budík, nebo ne, a zdali se cítíš svěží, plný energie, nebo se nemůžeš dočkat, až si dáš kávu, protože bys bez toho nemohl fungovat. Je to zpětná vazba a zpětná vazba je v rámci biohackingu velmi důležitá. Nic není špatně nebo dobře, každému z nás bude vyhovovat trochu něco jiného.”

 

2.) Oura ring a jiné TECH gadgety

Veronika klade důraz na to, mít něco, co objektivně měří, jak kvalitně jsme v noci spali: Já nosím oura ring, který sice není na 100 % přesný, ale je to zatím nejlepší hračka na trhu, která je elegantní. Existuje sice ještě lepší hračka, jako je DREEM, ale s tím spát každou noc si nedokážu moc představit. Oura ring Ti měří HRV, DREEM Ti k tomu měří i EEG. Nicméně, pokud začínáš, oura ring je opravdu skvělý nástroj, jak si spánek měřit.”

 

3.) Mucuna Pruriens (sametové fazole)

Existuje mnoho doplňků na zkvalitnění spánku, ale kdybych si měla vybrat jednu zajímavou hračku na kvalitní spánek, pak bych si začala hrát s kouzelnými fazolemi,” říká Veronika. Můžeš brát základní minerály jako je magnésium glycinát, nebo citrát nebo jiné doplňky, ale tyto fazole mají speciální moc. Nicméně, je potřeba začít pomalu, především s dávkováním. V neposlední řadě je potřeba tyto fazole brát s rezervou. Jako všechno, nic není kouzelná hůlka. Zkus to jako třítýdenní experiment, a uvidíš, co Ti to dá, nebo co Ti to vezme.

Dávkování je 100 – 1000 mg. Veronika doporučuje začít s menší dávkou a ne častěji jak 4 x týdně. Fazole se berou během první poloviny dne s jídlem. Při dávce nad 1 gram může dojít ke zvýšení srdeční frekvence, pocení a nervozitě.

Tyto sametové fazole jsou adaptogen, který se používá v ajurvédské medicíně jako léčba proti Parkinsonově chorobě. Kromě lepšího spánku, rovněž snižují stres a zlepšují náladu. Obsahují totiž spoustu alkaloidů. Nejdůležitější z nich pro nás je L-dopa, který je předchůdcem dopaminu,” vysvětluje Veronika. Dopamin hraje důležitou roli v mozkovém procesu při usínání a REM fázi spánku, která je spojená se sny. Spousta z nás má problém s tím, že schopnost našeho těla si vyrábět dopamin se snížila. Pokud se během dne cítíš vyčerpaný, nebo dokonce i ráno po probuzení, nemáš moc chuť na sex nebo máš problém s orgasmem, Tvoje nálada kolísá a cítíš neustále únavu, můžeš mít problém s výrobou dopamine.”

V neposlední řadě tím, že sametové fazole působí na epifýzu, příznivě ovlivňují I produkci melatotinu – velmi klíčového hormone pro náš spánek.

Kromě obligátního, že ani autor ani redakce nenesou odpovědnost za jakékoliv používání tohoto adaptogenu, varuje na závěr i Veronika: „Jako experiment tyto fazole určitě stojí za to, nicméně buď s nimi opatrný. Pokud bereš jakékoliv léky, především antidepresiva, tak tento experiment konzultuj se svým lékařem, protože by to na Tebe mohlo mít opačný efekt.”