Jak na čistou domácnost bez toxinů

cm uklid

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Období předvánočních úklidů vrcholí a první adventní neděli už by měl být dávno hotový. A proto se může zdát, že tento článek už svým sdělením není příliš aktuální. Opak je pravdou. Mít čistou domácnost znamená především mít domácnost bez toxinů. A na to bohužel mnoho z nás zapomíná…

V posledních desetiletích rapidně stoupá výskyt civilizačních chorob, ale také nádorových onemocnění. Je obecně známo, že tato onemocnění mají svůj kořen jak v nezdravém životním stylu, tak v prostředí, v němž se dlouhodobě pohybujeme a které nám nevyhovuje.

Snažíme se o co největší čistotu, ať už kvůli dobrému pocitu, zdraví našich dětí, kvůli výskytu domácích mazlíčků. K tomu, aby byl náš domov čistý, používáme den co den celou škálu přípravků, jejichž složení málokdy studujeme tak pečlivě jako třeba složení potravin. Ale měli bychom. Právě přípravky určené k péči o domácnost obsahují obrovské množství toxických látek, které prokazatelně škodí našemu organismu. V některých domácnostech jich na jednom prostoru najdeme až několik stovek, z toho až polovinu z nich v koberci.

Nábytek a péče o něj

Nemají-li úklidové prostředky prokazatelné BIO složení, je pravděpodobné, že obsahují množství vysoce těkavých organických sloučenin. Ty dráždí oči, dýchací cesty, mozek i nervovou soustavu. Najdeme je především v nových kusech nábytku: koberci, dřevotřísce, čerstvých nátěrech, plastech, elektronice.

Obrovským zdrojem těchto chemikálií jsou čistící přípravky, ty představují samostatnou kapitolu. Jedná se zejména o úklidové prostředky na podlahy, mytí koupelen, kuchyní, přípravky proti usazování prachu, leštěnky, prostředky do myčky a na mytí nádobí a samozřejmě velice agresivní WC čističe.

  • Typickými projevy otravy jsou bolesti hlavy, závratě, zrakové a dechové potíže, při dlouhodobém působení také poruchy paměti, potíže s centrální nervovou soustavou, zvyšuje se také pravděpodobnost vzniku zhoubných nádorů.
  • Nejvíce ohrožené jsou malé děti, chronicky nemocní lidé a senioři.

Zrádné pesticidy

Tyto obávané látky najdeme nejčastěji v přípravcích určených k ošetření trávníků, ale také v potravinách (hlavně chemicky ošetřeném ovoci a zelenině). Mezinárodní organizace EPA před lety zveřejnila zcela alarmující údaje: téměř 60 % herbicidů, 90 % fungicidů a na 30 % insekticidů má karcinogenní účinky. Ačkoli se snažíme potraviny důkladně omývat, velikou část pesticidů si domů můžeme přinést na botách, ale také během větrání.

  • Pesticidy způsobují podráždění očí i dýchacích cest, ale také podráždění ledvin, nervové soustavy. Podobně jako těkavé látky z úklidových prostředků zvyšují riziko vzniku nádorového onemocnění, ale také třeba potratu.

Prošlé potraviny

Třebaže plýtváním potravin jsou neblaze proslulé zejména vyspělé země jako je USA, ani Češi se zatím šetřit příliš nenaučili. Nakupují mnohem více, než kolik jsou schopni sníst. To vede k tomu, že v komorách i lednicích přibývá potravin s prošlou záruční lhůtou, ba dokonce potravin zkažených a plesnivých. Ty jsou zdrojem mykotoxinů, agresivních látek s karcinogenními a mutagenními účinky. Stačí přitom jen malé množství mykotoxinů a na problém je zaděláno. Je proto nutné vyhnout se plesnivému pečivu, trvanlivým uzeninám, ovoci, zelenině, starému masu a potraviny skladovat podle přísných zásad (na internetu najdete mnoho návodů, jak na správné skladování potravin).

  • Kromě karcinogenních a mutagenních účinků mohou toxiny poškodit játra a ledviny a celkově narušují funkce imunitního systému.

Nenápadné PVC

Plasty jsou možná nenápadné svým vzhledem, ale také plné ftalátů. Jedná se přitom o široce používanou skupinu průmyslových sloučenin. Využívají se kromě jiného také na prodloužení životnosti vůní nebo změkčení plastů. Existuje celá škála druhů, každý z nich něčím škodí. Je dokonce prokázáno, že ftaláty do sebe vpravujeme i při dlouhodobé konzumaci nápojů uzavřených v PET lahvích.

  • Ftaláty představují zvláštní riziko pro děti a těhotné ženy, jelikož mají schopnost narušovat endokrinní systém. Jediným východiskem je začít upřednostňovat přírodní materiály před plasty.

Dioxiny, těžké kovy a ti další

Lidé jsou zatíženi těžkými kovy, což jasně ukazuje například diagnostika na přístroji Salvia, který slouží k cílené detoxikaci organismu. Rizikovou skupinu tvoří hlavně muži v produktivním věku, jimž těžké kovy mohou „napadat“ spermie a činit značné reprodukční potíže. Těžké kovy bývají přítomné ve vodě, mořských řasách, ale také v antiperspirantech.

Toxická krása

Kdo chce, aby jeho život byl skutečně „pure“, dávno pozval do svého života detoxikacipřírodní kosmetiku. Právě v kosmetických produktech se totiž skrývá celý koktejl chemikálií, které dráždí kůži i organismus. Samy o sobě by možná tolik neškodily, ale vezmeme-li v úvahu, s jakou intenzitou kosmetické produkty používáme, jedná se skutečně o velké riziko.

Těkavé a další nebezpečné látky přitom najdeme téměř všude: ve sprchových gelech, lacích na vlasy, antiperspirantech, rtěnkách, ale také v prostředcích sloužících ke zútulnění domova: svíčkách a osvěžovačích vzduchu.

  • Běžně dostupnou kosmetiku vyměňte za přírodní. Jedná se o investici, která se rozhodně vyplatí. Přecházíte-li na přírodní kosmetiku, ať už tělovou, vlasovou nebo dekorativní, dejte jí čas. Pleť i vlasy si na ni potřebují zvyknout, což bývá v řádu několika týdnů. Výsledek je však ohromující.
  • Pokud máte rádi vůni svíček, vyměňte ty parafínové za svíčky ze sójového vosku. Nezatěžují životní prostředí ani náš organismus. Jako osvěžovač vzduchu poslouží aroma-lampa se 100% přírodními vonnými silicemi nebo pytlíčky s levandulí vložené mezi prádlo.

Vyžeňte toxiny!

V první řadě se snažte toxické materiály nahradit těmi netoxickými. Na domácí úklid používejte běžně dostupné a velmi účinné suroviny, jako jsou jedlá soda, citron, přírodní mýdla, ocet, kávovou sedlinu nebo černý čaj. Buďte více „home-made“, nastudujte si návody na výrobu domácí kosmetiky, osvěžovačů vzduchu i čistidel a pusťte se do toho! A nakonec: pravidelně a efektivně svůj domov větrejte, a to i v zimních měsících. Můžete-li, zbavte se koberců, a pravidelně utírejte prach.

Detoxikace může být skvělým startem k novému, „pure“ životu!