Jak dětem pomoci při viróze a horečce?

viroza e1631249561582

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Září, to není jen dozvuk teplých dní v podobě babího léta, hojnost ovoce, které přes žírné měsíce nabývalo zráním, je to též ohňostroj padajících ořechů, jakožto i nástup dětí do škol a školek, které se, zejména s přibývajícími chladnými dny, stávají výtečnou líhní nejrůznějších virů a bacilů. Sama jsem maminkou pětiletého kloučka, kdy mne více než překvapilo, že jsme si ve školce užili pouhé tři dny, abychom následně přešli do vysokých horeček. Celý rok bez viróz a kašle, aby nás skolily první dny předškolního zařízení. Nemáme-li jinou možnost a dítko do školky poslat musíme, jak jej obestřít vůbec tím nejlepším, abychom jej vyzbrojili na pobyt v jámě lvové?

Zdravý životní styl a láska

Ze své pozice nutriční terapeutky vnímám tento bod jako jeden z mocných principů, který se o základní příčku dělí s vřelou rodičovskou láskou. A to nejen k dětem, ale také jeden k druhému. Neboť, nic nevyčerpá děti víc nežli se neustále hádající máma s tátou. Dítě pak ztrácí pevnou půdu pod nohami a v těžkých dnech, kterými jistě nástup do školky a školy jsou, zejména, jdou-li děti poprvé, nedokáže zpracovat stres, neboť k tomuto důležitému aktu nemá dostatek prostoru a lásky. Vzpomenu-li na svého syna, se kterým jsme po nástupu do školky vedli nekonečné hovory, jak pracovat se smutkem a co dělat, když se opravdu moc stýská, když pláčeme a nejde to zastavit, jak pojmout, abychom se s těžkou situací vyrovnali, neutopili se v ní. Děti jsou hluboké, nemyslete si, hluboké, ale též nezkušené. A velmi často pak potřebují v onen správný okamžik, chytit pevně za ruku, držet a nepustit. Na nás dospělých pak je, abychom přesně tento okamžik dokázali vystihnout. Vyslali záchranný kruh, čekali s otevřenou náručí.

Vrátíme-li se opět ke stravě, bude stejně důležitá, jako ona láska. Dobře, lásku poněkud nadneseme, ale pak jí na paty bude dýchat zdravý životní styl. Protože, nemůžeme čekat, že se naše děti každé ráno oblečou do toho nejpevnějšího brnění, když je budeme krmit sladkostmi a cukrem, pšeničnou moukou bez špetky vlákniny, jídelníček plnit smaženými pokrmy, které jsou zapíjeny sladkými pitíčky. Jak to celé uchopit? Aby se naše děti těšily pevnému zdraví i v průběhu podzimu a dlouhé zimy?

  • Omezme klasický rafinovaný cukr, který narušuje křehký dětský mikrobiom. Když už potřebujeme něco jemně dosladit, volme mezi čekankovým sirupem a kokosovým cukrem. Opět však umírněně, opět však střídmě. Běžně kupované sladkosti nahraďme doma upečenými pamlsky, které stavějme na špaldové mouce, ovoci, tvarohu a oříšcích.
  • Vylaďme pitný režim dětí. Když náš syn nastoupil do školky, byl zvyklý pouze na čistou vodu. Ve školce se však každodenně podávala voda s ovocným sirupem, případně sladký ovocný čaj. Z 24 školkových dětí je náš syn jediný, který dostává pouze čistou vodu. Mysleme na to, že ve 100 ml slazené vody přijmou naše děti zhruba 10 g cukru, tedy jeho plnou polévkovou lžíci. Naučme děti docenit chuť jemných nápojů a bylinkových čajů.
  • Přílohy typu bílá ohlazená rýže, bramborová kaše, knedlíky a těstoviny, nahraďme skutečně hodnotnými potravinami. Zde bude patřit pohanka či jáhly, čirok či rýže basmati natural (u malých dětí do třech let věku upřednostněme klasickou rýži basmati), quinoa či slzovka, která zafunguje, bude-li děti trápit zahlenění. Slzovku kombinujeme nejlépe s rýží. Mysleme též na důležitost luštěnin, dětem ponejvíce vyhovuje červená čočka, kterou můžeme zpracovat do polévky, pomazánky či jednoduché kaše.
  • Jídelníček nešiďme na kvalitních rybách, které jsou výtečným zdrojem vitamínu D. A ten to s naší imunitou nevídaně umí. Mimo to též udržuje zdraví kostí a zubů, podporuje správnou funkci svalstva, udržuje odpovídající hladinu vápníku v krvi. Dělá toho mnoho a vše je důležité. Dětský jídelníček tedy naplňme lososem z volné přírody, nepocházejícího z faremního chovu, treskou, čerstvou makrelou, případně též sardinkami ve vlastní šťávě, které se výtečně hodí k přípravě oblíbených dětských pomazánek.
  • Zelenina a ovoce, jakožto výtečné zdroje vitamínů, minerálů, antioxidantů a enzymů. Pokud děti zeleninu úplně nemusí, zkoušejte to pozvolna, trpělivě, ať už se bude jednat o pár růžiček brokolice přichystané v páře, mrkvový salát či pečenou dýni k obědu.
  • Omega 3 a 6 NMK, v odpovídajícím množství a poměru. Jejich výtečným zdrojem bude lněný či konopný olej, kterým lze pokapat například ranní snídaňovou kaši. Za jejich skvělý zdroj platí také ryby.
  • Zakysané mléčné výrobky a prokvašená zelenina, které poskytnou dostatečné množství probiotických bakterií. A ty opět pečují o zdravý střevní mikrobiom. Pozor však na přeslazené výrobky. Upřednostněme spíše produkty čisté, které doplníme o kousky hořké čokolády, kokosový cukr či čekankový sirup, hrst dobrého ovoce.
  • Otužujme se, kdy nejlepším způsobem, jak celkově povzbudit imunitní systém, budou časté procházky, výlety, oddechový pobyt venku.
  • Milujme své děti, naslouchejme jim, stůjme při nich. Snažme se vcítit do jejich pocitů, snažme zavzpomínat na naše dětství, jak jsme se kolikrát cítili ztracení, toužící po pozornosti, po vřelém objetí.
  • Vytvářejme harmonické rodinné prostředí, do kterého se naše děti zavrtají, stejně jako do teplé, měkké peřiny.

Ale, co když už dítko onemocní? Co když jej trápí teplota a horečky?

V prvé řadě zcela podpořme klidový režim, v žádném případě takto nemocné děti neposílejme do školy či školky. Umožněme mu, aby si poleželo, odpočinulo, dostatečně se prospalo a zregenerovalo. Jídelníček stavějme na jednoduchých zahřívajících kaších, které doplníme o dušené jablko a lněný olej. Výtečně nám poslouží například kaše z jáhel či ovesných vloček. Stravovací menu též proložme dobrým silným vývarem, pokud dítko netrpí histaminovou intolerancí. Vývar táhněme dlouho, několik hodin, na základ použijme vždy kvalitní kosti a maso, které doplníme o lžíci jablečného octu, to, aby se uvolnila struktura kostí a do polévky se tak vyplavilo ještě více cenných minerálních látek. Podávejme bylinkové čaje, při zvýšené teplotě čaj z bezu a lípy, doplněný o několik sušených květů trnky obecné. Čaj lze podávat s malou lžičkou medu. Nevládneme-li černým bezem, ale máme doma například hrušky, i z těch lze připravit léčivý odvar, kterým srážíme vysokou teplotu. Výtečně zde poslouží také nálev z hruškového listu.

K podpoře imunity lze podávat sirup z černého bezu, sirup z lipového květu, rakytníkovou šťávu, ale též čaj či tinkturu z třapatky nachové. Zde platí jednoduché pravidlo, co tři hodiny podáme dítku staršímu 3 roky, 3-5 kapek takové tinktury. Máme-li obavu z přítomného alkoholu, tinkturu lze nakapat do horkého čaje. Zajímavý účinek vykazuje také aplikace oleje z dobromysli, který se vyznačuje významnými antivirotickými účinky.

Teplotu lze srazit také účinným zábalem, který provedeme následujícím způsobem: Na postel rozprostřeme suchou osušku, kterou pokryjeme plenkou či tkaninou, kterou jsme namočili do studené vody. Tkaninu následně dobře vyždímáme, položíme na osušku a dítko hezky zavineme. Nožky a ručky ponecháme volně. Dítko následně přikryjeme lehkou pokrývkou, zůstaneme u něj, povídáme si, uklidní-li jej. Zábal provádíme po dobu 10 minut, následně necháme malého pacienta dostatečně odpočinout. Po dvou hodinách můžeme zopakovat znovu. Teplotu pod 39 °C nemá smysl srážet. Tělo díky zvýšené teplotě aktivuje imunitní systém, které je následně připraven k boji.

Místnost dostatečně větrejme, podávejme tekutiny, pokud dítě nechce jíst, do jídla jej nenuťme. Vysoká teplota jde často ruku v ruce s nechutenstvím. Nezapomeňme však zajistit dostatečný pitný režim.

Buďme zdraví, pečujme o sebe, užívejme si příjemné procházky, utužujme vnitřní svět. V lásce a radosti.