Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Jak bojovat s mužskou neplodností?

19.05.2015
Neplodnost V současnosti se velmi často můžeme setkat s povzdechem, že kvalita spermií českých mužů je špatná. Nepředstavuje to problém nejen pro ně, ale také většinou pro jejich partnerky. V průměru se má u muže vytvořit třicet milionů spermií denně, ovšem řada mužů tohoto kritéria nedosahuje...  Jak to ale odborníci poznají? Prvním kritériem je pohyblivost spermií. Spermie se dělí na rychlé, pomalé a nepohyblivé. Právě tento počet je důležitý.

Je celkem zajímavé, že norma plodného muže, vyjádřená v milionech spermií na ml, klesla za 50 let na čtvrtinu. Referenční hodnoty jsou porovnány podle tzv. spermiogramu (mikroskopické vyšetření ejakulátu v laboratoři). Nicméně je třeba uvést, že i muži se špatnou kvalitou spermií mohou mít dítě. V současnosti se hodnocení snižuje vzhledem ke snižující se normě plodného muže, jak bylo zmíněno. Změnil se také pohled na tvar a pohyblivost spermií.

 

Vzorek ejakulátu by měl obsahovat 50 % a více pohyblivých spermií. Minimální koncentrace by měla být 20 milionů spermií v 1 ml. Měly by se výrazně nebo alespoň pomalu pohybovat vpřed. Minimálně 30 % by jich mělo mít normální tvar. A poslední údaj je, že minimálně 75 % spermií by mělo být živých. Na kvalitu spermií má negativní vliv řada faktorů - z fyziologických lze uvést poruchu sestupu varlat při narození, zánětlivá onemocnění varlat, z dalších negativních vlivů lze uvést virovou infekci (či další nemoci, jako například prodělané spalničky) - viry se mohou dostat až do varlat a poškodit je. Další ohrožení je zánět prostaty, které může způsobit i silné nachlazení či nesprávná životospráva. Negativně působí i alkohol a nikotin (o zakázaných drogách samozřejmě ani nemluvě), málo pohybu či nepravidelný sex.

 

Jak ovlivnit kvalitu spermií?

Jak s tím bojovat? V prvé řadě je samozřejmě nutné projít u lékaře svoji anamnézu, zda jste neprodělal některou z uvedených nemocí. Dále je třeba se vyhnout, pokud je to možné, škodlivému životnímu prostředí (smog, ale i zakouřené restaurace). Jednoznačně se vyvarovat alkoholu a nikotinu (sem tam jedno pivo neuškodí). Vyhýbat se rovněž stresu, jak to jde, a pravidelně a dostatečně spát. Nosit volné spodní prádlo (trenýrky, ne slipy) a pravidelně sportovat. Jak již bylo zmíněno, důležitý je i pravidelný sex. Je dobré také upravit jídelníček - přidat zeleninu (například mrkev, brokolice či celer), ovoce (avokádo či banány), ořechy, sezamová či slunečnicová semínka, bílé maso (ryby jako makrela či losos), z ostatního masa maso hovězí a dále máslo, mléko či vejce. Z doplňků stravy lze doporučit vitamín C, E, selen, zinek, vitaminy ze skupiny B a koenzym Q10.

 

Z dalších doporučených přírodních látek lze uvést ženšen, mateří kašičku či karnitin. Dosti pozitivních zkušeností je i s užíváním macy. Na závěr upozornění odborníků pro všechny páry, které už možná propadají panice - jako problém se to jeví, pokud má pár (nechráněný) styk dvakrát až třikrát týdně a takto to zkouší rok, teprve po roce je nutné navštívit lékaře.

 

Celková nabídka přípravků podporující plodnost.

 


Související články:
Muži mají po biopotravinách kvalitnější spermie
Řešení neplodnosti bez stresu
Mužská neplodnost
Be Parents - cesta k početí
Herbář pro mužské zdraví: Na neplodnost kotvičník, na erekci sekvoj


19.05.2015
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

399,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS