Jak a kudy k nám pronikají toxiny?

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Detoxikace, to je slovo, jehož význam je více než zřejmý. Znamená očistu od toxinů. Víme, že toxiny jsou látky, které v organismu nemají co dělat. Přesto tam jsou. Kudy se tam nejčastěji dostávají? Jakými cestami a  způsoby? Možná se budete divit…

Toxiny z jídla a pití 

Člověk sní za svůj život neskutečné množství jídla a vypije nespočet litrů tekutin. Bylo by naivní domnívat se, že veškerá strava se vstřebá, zužitkuje nebo vyloučí ven. Určitá část potravy se v organismu postupně usazuje. Tělo ji buď nedokáže strávit, anebo je jí příliš. To se týká zejména potravin, které nadměrně zahleňují (mléko, bílá mouka, maso)) a potraviny příliš tučné. Tuky i hlen, které se v organismu a na sliznicích usazují, představují ideální prostředí pro usazení, zapouzdřování toxinů a infekcí. Těmto toxinům, vzniklým z nezpracované potravy, říkáme metabolity.

  • Strava, zejména polotovary, fast foody a další, obsahuje také nadměrné množství dalších toxinů, zejména těžkých kovů, zbytků antibiotik i chemie používané v zemědělství. Také tyto látky spolu s konzumací těchto potravin dostáváme do organismu.

Životní prostředí 

Plícemi vdechujeme vzduch, který obsahuje celou řadu toxických látek. A to se vůbec netýká pouze horníků nebo lidí pracujících například v dopravním průmyslu. Stačí se projít po městě, uvíznout na dálnici se staženým okýnkem, … Toxiny bohužel číhají všude a jejich množství stoupá spolu s tím, jak lidstvo znečišťuje životní prostředí. Tyto toxiny se přichytávají na sliznice dýchacích cest a odtud putují dál do organismu. Mívají na svědomí vleklé infekce i celou řadu chronických zdravotních potíží.

Cigarety a další nešvary 

Toto téma snad ani nepotřebuje příliš rozvádět. O tom, že kouření škodí lidskému zdraví, a to nejen kuřáků samotných, ale také všech, kdo jsou nuceni kouř dýchat (pasivní kuřáci), není pochyb. Do této skupiny toxinů spadá také užívání drog a nadměrné pití alkoholu. Tady je třeba zdůraznit: je třeba se všemi těmito zlozvyky skončit. Aktivní kuřák může detoxikovat plicní okruh každý rok, a přesto jej nikdy nebude mít čistý. Zplodiny z cigaret i drog v organismu zůstávají řadu let.

Láska

Je to tak. Líbáním a pohlavním stykem si partneři předávají množství běžných a typických infekcí. Je proto více než žádoucí, aby se vzájemně dobře znali, důvěřovali si a věděli o svém zdravotním stavu. O věrnosti snad ani nemusíme mluvit, ta by měla být samozřejmá. Preventivně je také dobré jednou za čas detoxikovat okruh ledvin, a to u obou partnerů.

Hmyz a ti druzí 

Podstatným zdrojem infekcí jsou klíšťata, přenášející virus boreliózy a encefalitidy, a dále také mouchy, komáři nebo ovádi. Ti mohou být zdrojem infekcí a přenašeči virů, bakterií i parazitů.

Zubní výplně

Nevěříte? Je to tak! Zubní výplně, zejména amalgámové, ale také kovy a jejich slitiny, jsou vysoce rizikové. V ústech je máme několik let, ne zřídkakdy i celý život. V dutině ústní tak neustále dochází k uvolňování velejemných částí těchto zubních materiálů i jejich oxidů. Spolu se slinami a potravou se pak dostávají hlouběji do organismu a usadí se většinou ve tkáni, která je nejvíce stresovaná. Toxiny z těžkých kovů o sobě roky nemusí dát vůbec znát, avšak mohou způsobit velice nepříjemné potíže: kožní problémy, poruchy imunity, roztržitost a další psychické potíže, hormonální výkyvy, problémy s plodností. Cílená detoxikace v tomto případě trvá obvykle v řádech několika měsíců.

Prenatální období 

Na závěr jsme si ponechali oblast, která se zdá více než nepravděpodobná. Nicméně vliv matky na dítě v prenatálním období je nezpochybnitelný a obrovský! Proto je tak důležité věnovat se detoxikaci ještě před početím a (nejen) během těhotenství se držet zdravého životního stylu. Toxické zátěže, jimiž trpí matka, se mohou velice snadno přenést na dítě v děloze.

  • S detoxikací je dobré začít minimálně šest měsíců, ideálně však rok před plánovaným početím.
  • S detoxikací před početím úzce souvisí také detoxikace ledvinového okruhu. Stav ledvin zodpovídá za kvalitu a gynekologického ústrojí.