Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Jak a kdy přijímat ovoce

01.10.2013
Jak a kdy přijímat ovoce

Pozor na převahu kyselinotvorných potravin obecně

Každodenní talíř většiny lidí obsahuje ve své převaze kyselinotvorné složky: Je to chléb a pečivo, obilniny v těstovinách, maso a ryby, vejce, cukry, tuky a řada mléčných výrobků s množstvím přidaných látek pro konzervaci, konzistenci a vzhled.

Zásadotvorné složky – voda, bylinné a zelené čaje, ředěné ovocné šťávy, zelenina, mořské a sladkovodní řasy, jáhly a pohanka – často tradičnímu složení české (a slovenské) kuchyně chybějí. Dlouhodobá nerovnováha může přitom způsobovat jednu z příčin vzniku zánětů jako „vhodného prostředí“ pro rozvoj chronické nemoci obecně.

 

Koho máte rádi víc – svůj jazyk nebo celé tělo?

Spíše přitom dáváme přednost svému jazýčku před potřebami komplexu tělesných systémů a orgánů, protože podléháme tradici v podávání jídel a jejich složek. Když jsme byli malí, možná nám rodiče začali příliš brzy jídlo sladit a třeba předkládat dochucovanou stravu dospělých a to, o čem si mysleli, že je chutné a dobré pro tělo, než by ponechali složkám potravy jejich přirozenou chuť. Vracejme se k původním chutím třeba „jen“ tím, že trvale omezíme solení jídel.

 

Draslík v ovoci už dopoledne

V našich středoevropských končinách jsme zvyklí si dopřát podstatné teplé kombinované jídlo v poledne. Na talíři často převažuje masa kyselinotvorných složek potravy a v běžném slaném pokrmu také přísun sodíku nad draslíkem. (Draslík je přítomen v ovoci a také např. ve šťávě z kompotu.) Jestliže obecně tíhneme k tradiční skladbě teplého oběda, měli bychom tělo na takovouto fázi příjmu stravy předem připravit: ovocným dopolednem. Tím budeme přijímat dostatek draslíku pro tělní rovnováhu v příjmu sodíku a draslíku.

 

Důvody příjmu ovoce dopoledne

  1. Ovoce obsahuje přirozený, rychle a snadno použitelný cukr, jenž nám dodá energii.
  2. Ovoce se rychle tráví, je připraveno projít žaludkem brzy do střeva a jiné přijaté složky potravy, které se však tráví jinak a déle, se pak kvůli takové kombinaci kazí a způsobují v prostředí mikroflóry střeva nežádoucí změny, vedoucí k jeho onemocnění. Proto přijímejme ovoce vždy do prázdného žaludku!

 

Srovnejme doby trávení důležitých složek potravy:

  • ovoce podle druhu 15 minut až 1/2 hodiny (banán)
  • zelenina asi hodinu
  • obilí 2 až 4 hodiny
  • maso 6 až 8 hodin.

 

Složky, které se tráví dlouho, by kvůli společné konzumaci s ovocem zahnívaly, ovoce by naopak ve střevu kvůli nim kvasilo... Výsledkem je pak nejen nepohoda trávicího traktu, kde to „kvasí, bublá a produkuje plyny a zápach“, nýbrž i nesouhra jednoho „trpícího“ systému orgánů s jinými systémy orgánů, jež potřebujeme k životu stejně naléhavě.

 

C. Ovoce obsahuje potřebný draslík pro funkci buněčných membrán. Je přítomen v ovoci a ovocných šťávách a dřeních, mixovaném ovoci smoothie, dokonce v kompotu. Je proto výhodné vypít s kompotem i všechnu šťávu. Pro pacienta s ekzémem je to vhodná informace, protože může využít i ovoce s červenou barvou slupek, která po uvaření ztrácí svou dráždivost.

 

D. Ovoce přináší antoxidanty v podobě vitamínů, flavonoidů a anthokyanů. (Jde zvláště o ty bobulovité – např. maquí, açaí, goji, aronie, černý rybíz, červený angrešt, červené hroznové víno, borůvky, jeřabiny a další). Tvoří tak základ ochrany našich tělesných buněk všech orgánů proti vážnému ohrožení a ztrátám...

 

Nejezte ovoce po jídle

Z výše uvedeného také vyplývá, že není vhodné jíst po složitém obědě ovoce. Jedli jsme ho dopoledne pro čištění a energetickou posilu, to stačí. Odpoledne proto přijímejme zase jiné důležité složky potravy.

 

Celková nabídka zdravé výživy.


Související články a videa:
Jak efektivně načerpat vitamíny z ovoce
VIDEO: Vím, co jím - ovoce a zelenina
Léčivé účinky zeleniny a ovoce
Mango (Mangifera)


01.10.2013
autor: PhDr. Pavla ŠÁCHOVÁ
další články v rubrice: Výživa


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

65,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS