Jablko – nejen zdroj vitamínů

cm jablko

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jablko je snad nejběžnější druh ovoce, který známe. Je častou součástí našeho jídelníčku, ať už ho jíme syrové, či v podobě oblíbeného jablečného závinu či koláče, připravují se z něj džemy či kompoty, vyrábí se z něj oblíbený jablečný mošt a je také součástí džusů či ovocných čajů – jablko vlastně doprovází lidský rod odedávna.

Počíná to tím biblickým jablkem, které podala Eva Adamovi. O těsném sepjetí jablka s námi svědčí to, že v bibli vlastně není ani slovo o jablku, jen se uvádí, že šlo o plod ze stromu poznání dobrého a zlého. Paris v řecké mytologii měl rozhodnout právě podáním jablka, která ze tří bohyň je nejkrásnější a podal ho bohyni Afrodité, která mu slíbila nejkrásnější ženu světa, Helenu a tak začala trójská válka…

Nicméně i my z historie známe říšská či královská jablka, jako součást korunovačních klenotů, mimo jiné i našeho krále a císaře Karla IV. Nyní již necháme historii historií a můžeme se věnovat přínosu jablíčka pro naše zdraví. V první řadě obsahují řadu látek prospěšných našemu zdraví. Z minerálů můžeme jmenovat sodík, draslík, hořčík, vápník, fosfor, železo, měď, zinek nebo mangan, z vitamínů vitamín C, D, E, B6, B12, beta karoten, riboflavin, niacin nebo thiamin.

Vitamín C nebo beta karoten patří mezi antioxidanty, které pomáhají ochraňovat náš organismus před negativním vlivem volných radikálů. Důležité je si uvědomit, že velký podíl těchto látek (a rovněž vlákniny – pektinu, který tvoří 30 % jablka) jsou ve slupce jablka, takže jablko bychom měli zásadně jíst i se slupkou. Také je důležité, že jablko neobsahuje téměř žádné bílkoviny a malé množství sacharidů.

Kolik jablek v syrovém stavu bychom měli denně v průměru sníst? Obvykle se uvádí množství dvou jablek denně. Co všechno může pravidelná konzumace jablek podpořit? Když nashromáždíme informace ze všech různých zdrojů, dozvíme se, že konzumací jablek můžeme podpořit snížení krevního tlaku a hladinu cholesterolu, posílit imunitní systém, srdce a krevní oběh a stabilizovat hladinu cukru v krvi.

Díky vysokému obsahu vlákniny také pomáhají čistit střeva. V neposlední řadě můžeme zmínit, že posilují dásně. Jablka můžeme nakrájet i včetně slupky a denně si také dát do müsli k snídani.