Inkontinence

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Inkontinence je porucha vylučování moči. Ve větší míře postihuje ženy, ale nevyhýbá se ani mužům. Moč se vylučuje po uvolnění svěrače močové trubice a stažení svalů močového měchýře. Porucha tohoto mechanismu právě zapříčiňuje inkotinenci, kdy dochází k mimovolnímu odchodu moči, což je velmi nepříjemná záležitost, protože postižený nemůže řídit vyprazdňování močového měchýře. Příčinou inkontinence bývá nejčastěji porucha funkce svěračů.

Svěrače jsou totiž svaly bránící samovolnému odchodu moči z močového měchýře. Se zvyšujícím věkem jejich výkonnost klesá, proto inkontinence postihuje hlavně starší lidi. Nicméně porucha vylučování moči se může vyskytovat i u dětí, kdy je známa jako enuréza neboli noční pomočování. Příčinou bývá nevyzrálost nervového systému, který ještě neumí proces močení ovládat a což mohou navíc zhoršovat různé dětské obavy či noční můry. U mladých zdravých žen může dojít k inkontinenci označované jako stresová. Dochází k ní při mechanickém tlaku na stěnu měchýře. Tím, že dojde k prudkému zvýšení tlaku, dochází k úniku moči přes oslabený svěrač močové trubice. Za obvyklých okolností působí svěrač jako ventil, který měchýř zespoda uzavírá. Ke zvýšení tlaku na měchýř dochází i při tak banálních každodenních situacích, jako je smích, kašel nebo kýchání. Množství moči, která takto uniká, se pohybuje od několika kapek až k proudu moči. Často se tato forma projevuje v těhotenství. Schopnost vyprazdňování moči může být způsobena i neurologickými poruchami. U starších mužů zapříčiňuje inkontinenci zvětšená prostata. Nejčastěji se jedná o tzv. zbytnění prostaty, které působí pestrou a charakteristickou směsicí obtíží spojených s močením. Močovou inkontinenci vyvolávají zpravidla až pokročilejší stádia této nemoci. K inkontinenci může dojít i po některých operacích prostaty.

Primární řešení je konzultace s lékařem. Lékař se Vás nejdříve podrobně zeptá na vznik, trvání a charakter obtíží. Na základě popisu obtíží je možné určit přesný charakter inkontinence. Vlastní vyšetření spočívá v prohlédnutí břicha, pánve a konečníku a pečlivém neurologickém vyšetření. U žen by mělo být provedeno základní gynekologické vyšetření. Při inkontinenci se většinou provádí i vyšetření konečníku k posouzení dostatečnosti svěrače. U mužů je tímto způsobem vyšetřena prostata. Muž se změnami prostaty bývá odeslán k odbornému urologickému vyšetření.

Dalším vyšetřením je ultrazvuk. Umožňuje prohlédnutí základních poměrů v pánvi – močový měchýř, prostatu, dělohu, močovody a ledviny. Může být zjištěna tzv. retence moči v močovém měchýři, tj. množství, které zůstává v měchýři bezprostředně po vymočení. Pokud je toto množství větší, je nutná další léčba. Před vlastní léčbou je důležité vyloučení přítomnosti močové infekce. Pokud je močová infekce přítomna, musí se léčit. Často se totiž stává, že po vyléčení zmizí i problémy s mimovolním únikem moči.

Několik opatření může udělat i pacient sám. Může si vést tzv. mikční diář, kam zaznamenává údaje o přijmu tekutin a močení. Přijímané tekutiny by neměly obsahovat kofein nebo alkohol, což jsou látky, které dráždí močový měchýř a mohou tedy inkontinenci zhoršovat. Další věcí je používání různých pomůcek, které uniklou moč zadrží. Patří k nim inkontinenční vložky pro muže a ženy, absorpční pleny nebo plenkové kalhotky pro dospělé. Tyto pomůcky se vybírají podle různých velikostí a typů. Lze je zakoupit v prodejnách zdravotnických potřeb a lékárnách. Některé z nich hradí na poukaz i zdravotní pojišťovny.

Pro ženy je další možnost provádět gymnastika pánevního dna. Pravidelné a kvalitně prováděné cvičení zpevňuje břišní svalstvo i svaly pánevního dna včetně svěračů, které uzavírají močovou trubici. Cvičení není vhodné u inkontinence v důsledku strukturálních změn močové trubice.

Jako prevenci lze užívat i některé potravinové doplňky. Např. extrakt z brusinky kanadské  pomáhají s potlačením obtíží spojených s únikem moči a tím eliminuje možnost vzniku inkontinence a zánětu močových cest. Při inkontinenci ještě tento přípravek přispívá ke zpomalení rozkladu vyloučené moče a zabránění nežádoucího charakteristického zápachu.

Doporučujeme produkt HiBall – systém na posilování svalů pánevního dna.