IMUNITA NÁS CHRÁNÍ, KDO OCHRÁNÍ IMUNITU?

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Hlavním úkolem imunitního systému je obrana organismu proti patogenům – cizorodým látkám tělu nebezpečným (například jedům) nebo vlastním, ale pozměněným buňkám (nádorové buňky) těla. Imunitní systém tak udržuje integritu organismu, rozpoznává škodlivé od neškodného, čímž organismus chrání. Patří spolu s nervovým a endokrinním systémem mezi regulační systémy celého organismu.

Imunitu můžeme obecně rozdělit na vrozenou, kdy veškeré potřebné informace jsou neměnně zapsány v DNA. Tato tzv. nespecifická imunita odpovídá po každém setkání s „antigenem“ stejnými mechanismy – tedy nemá paměť. Do této skupiny se řadí bariérové funkce těla (kůže, sliznice aj.), které plní funkci obrany proti proniknutí cizorodých částic do organizmu.

Evolučně výše je druhý typ – získaná imunita (tzv. specifická), která se fyziologicky rozvíjí až po narození a funguje na dvou úrovních – je tvořena dvěma složkami: buněčnou (např. lymfocyty) a humorální (např. protilátky, cytokiny). Specifická imunita má paměť: specificky rozpoznává cizorodé látky (antigeny) a vyvolá obrannou reakci, opakované setkání s rozpoznaným antigenem je pak o to rychlejší. Nejvýznamnějšími poruchami imunitního systému jsou alergie, autoimunitní choroby nebo nádorová onemocnění.

Aby tak složitý mechanismus bezchybně fungoval, je třeba o imunitní systém pečovat. Lidské tělo je vystaveno po celý život „útokům“ choroboplodných mikroorganizmů, virů, volných radikálů aj., které musí rozpoznat, nalézt adekvátní imunologickou odpověď, zapamatovat si ji a tuto roli „obranného štítu“ si kdykoli zopakovat. Obranyschopnost je možné ovlivnit řadou přístupů, zejména pak vhodnou stravou, bohatou na nutriční látky, které k jejímu posílení přispívají: vitaminy, minerální látky, aminokyseliny, probiotické kultury nebo nenasycené mastné kyseliny.

Notoricky známý je příznivý vliv vitaminu C na obranyschopnost organismu. Štěstím je, že se zároveň jedná o jeden z nejrozšířenějších vitaminů, jaké nám příroda poskytuje. Vitamin C přispívá k udržení normální funkce imunitního systému, snižuje míru únavy a vyčerpání a přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem. Dlouho byly za symboly „C – vitaminové bomby“ považovány citrusy (nebo šípky či černý rybíz). Ukazuje se však, že v rostlinné říši je řada aspirantů na vyšší pozice v pomyslném žebříčku obsahu vitaminu C. Jedním z kandidátů je rakytník, který ze stejného důvodu dostal i přezdívku „citroník severu“, následován keřem s červenými plody Goji – kustovnicí.

Pro maximální výtěžnost biologicky aktivních látek z rostlin je důležitá řada faktorů: druh rostliny, místo výskytu, podmínky pěstování a podmínky sběru a zpracování. Rakytník, který lemuje kruhový objezd ve vašem městě, asi nebude tím správným zdrojem výživných látek, stejně jako kustovnice v živém plotě v Kralupech nad Vltavou nedá tolik vitaminů, jak pěstovaná ve své domovině.

Výjimečná lokalita a zpracování původních odrůd dává produktům naprosto unikátní sílu a ZACHOVÁVÁ koncentraci účinných látek.

GOJI   = VITALITA, DLOHOVĚKOST, KRÁSA

BIO extrakt z plodů kustovnice čínské v rostlinných kapslích. Jejich užívání podporuje vitalitu a dodává energii na celý den.

Kapsle skrývají šetrně připravený a koncentrovaný extrakt z plodů kustovnice pěstované ve vysokohorských oblastech Tibetu. Prášek se z plodů získává formou studeného sušení, které dovoluje uchovat nutrienty v celém jejich spektru. Prášek je pak naplněn do rostlinných kapslí, proto je vhodným doplňkem stravy i pro vegany. Obsahuje BIO extrakt z kustovnice čínské 500 mg a doporučené dávkování je 1 kapsle 2x denně.

Plody kustovnice čínské obsahují účinné antioxidanty, zejména flavonoidy, polysacharidy a aminokyseliny, které vychytávají volné radikály, čímž chrání organizmus před poškozením oxidativním stresem. Tyto látky řadí Goji mezi anti-aging produkty díky silným antioxidačním účinkům. Antioxidanty podporují imunitní systém a redukují množství antigenů, které vyvolávají například alergické reakce. Dalšími významnými obsahovými látkami kustovnice čínské jsou fenolické látky (rutin aj), kumariny, vitamin C, karotenoidy, vitamin E, alkaloidy (betain aj.), organické kyseliny, aromatické látky, cerebrosidy, diterpeny, triterpeny a steroidy aj. Goji plody jsou považovány za elixír mládí a vitaminovou bombu díky obsahu cca 18 druhů aminokyselin, 21 stopových minerálů (například. zinek, železo, měď, vápník, selen, hořčík aj.) a vitaminům E a B. Obsah vitaminu C v suchých plodech se pohybuje okolo 42 – 49 mg / 100 g a je srovnatelný s množstvím v citrusových plodech.

RAKYTNÍK  = IMUNITA, REGENERACE, HOJENÍ

BIO extrakt z plodů vysokohorského tibetského rakytníku v rostlinných kapslích. Podporují obranyschopnost a jsou bohatým zdrojem přírodního vitaminu C.

Rostlinné kapsle skrývají šetrně připravený a koncentrovaný extrakt z plodů vysokohorského tibetského rakytníku. Prášek se z plodů získává formou studeného sušení, které dovoluje uchovat všechny nutrienty z plodů v celém jejich spektru. Prášek je plněn do rostlinných kapslí a je tedy vhodným doplňkem stravy i pro vegany. Obsahuje BIO extrakt z rakytníku tibetského 300 mg a doporučené dávkování je 1 kapsle 2x denně

Vše začíná ručním sběrem plodů, který je nejen šetrný k rostlinám rakytníku, ale zajišťuje selekci jen vyzrálých plodů, čerstvost a dokonale uchovává všechny důležité nutrienty. Zpracování plodů do jejich práškové podoby probíhá přímo v místě sklizně, kde jsou z uzrálých plodů rakytníku extrahovány ty nejprospěšnější složky, které jsou dále v kontrolovaných a zapečetěných obalech doručeny k finálnímu zpracování. Závěrečným krokem je naplnění čistě přírodního extraktu rakytníku do veganských kapslí.

Šťáva i olej z rakytníku jsou přírodními zdroji vitaminů a dalších biologicky aktivních mikronutrientů pro vyčerpaný organismus, jak po fyzické, tak i psychické stránce. Vhodný je již v prevenci nebo jako součást rekonvalescence po prodělané nemoci. Plody rakytníku obsahují vysoký podíl vitaminu C a rutin, který zabraňuje jeho rozkladu. Tím se vysvětluje, proč si rakytník zachovává vitamin C při sušení i tepelném zpracování. Obsahuje cca 25x více vitaminu C než pomeranč. Plody rakytníku jsou ceněny rovněž pro velký obsah vitaminů A, B, E, F, D a K. V rakytníkovém oleji se kromě vitaminů rozpustných v tucích dále vyskytují hlavně esenciální mastné kyseliny: polynenasycené Omega-3, 6 a mono-nenasycené Omega-7 a 9. Polynenasycené mastné kyseliny mají komplexní vliv na lidské zdraví: pomáhají snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění, zlepšují paměť a kognitivní funkce mozku, chrání buňky před poškozením a organismus před zánětem. Omega- 7 kyselina (kyselina palmitoolejová) účinkuje na popáleniny a je velmi oblíbenou komponentou v kosmetických prostředcích. Obsažený β-karoten spolu s vitaminem E přispívá k regeneraci a výživě pokožky a její ochraně před UV zářením.