Imunita aneb jak si po celý rok udržet v rovnováze svou obranyschopnost

chytil e1576137428613

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jste každý rok na jaře nebo v zimě nemocní? Nebo se se Vám každý rok v zimě zhoršuje ekzém a můžete se uškrábat? Či Vás trápí celoročně trvající rýma? O tom, jak dostat naše těla zpět do rovnováhy, nám dnes poví bylinář Dalibor Chytil alias CityShaman z projektu Code of Life.

Jak dostat imunitu do rovnováhy

Už dlouhou dobu neplatí, že je dobrou volbou imunitu přímočaře posilovat, naopak ji musíme směřovat do rovnováhy. Ostatně jako všechno v našem životě. Pokud má člověk problém s autoimunitní chorobou, kdy tělo napadá vlastní imunita, musíme imunitu umět i snížit. Pouze tím člověka léčíme. V opačném případě lijeme olej do ohně.

Imunita je jako výsledná známka ze všech předmětů dohromady – má na ni vliv úplně všechno. Nejuniverzálnější a nejhodnotnější rada, kterou vám můžu dát, je řešit si naše dlouhodobé „resty“. Pokud někdo trpí na ekzém, řeší ekzém, a tím pomůže celkové imunitě. Když má někdo problém s nespavostí, tak se bude snažit – sám nebo s mou pomocí – přijít nespavosti na kloub. Stejně jako když má žena oslabená játra a vynechává jí menstruace, tak je třeba řešit zase toto. Všechny části mají vliv na celek, kterému buď odlehčí, anebo přitíží.

Abychom si uměli představit, jak to funguje v praxi, připravil pro nás Dalibor následujících sedm bodů, jak s vlastní imunitou pracovat:

7 kroků, na co myslet při nápravě imunity

  • Vyhojit si chronický zánět v těle
  • Správné fungování všech orgánů
  • Správné fungování hormonálního (endokrinního) systému
  • Silná páteř a pohybový aparát
  • Dostatek živin a stravování dle roční doby
  • Kvalita spánku
  • Otužování, meditace

Jak poznat, který orgán je oslabený?

„Každý jednotlivý orgán se vždy projevuje jinak,“ říká Dalibor Chytil. „Například při oslabené slinivce můžeme trpět vysycháním kůže, anebo naopak patogenní vlhkostí a zahleněním. Při oslabených ledvinách jsou to notoricky známé tmavé kruhy pod očima. Oslabená játra se projevují často tak, že tělo pracuje hůře se solemi a má sklony k červenání kůže, svědivým vyrážkám, zarudlým očím a všem „horkostním“ symptomům. Žaludek o sobě může dávat vědět zápachem z úst, anebo pocitem kamene v břiše po jídle. Obrovsky důležité je udržovat si také zdravou páteř. Pokud se oslabí páteř a vznikají skoliózy nebo další dysbalance, má to potom vliv na prokrvení těla a příslušných orgánů.“

Kde je problém, jsem-li často nemocný?

Podle Dalibora nemoc znamená, že je oslabená „obranná energie“ organismu, kterou zajišťuje právě tlusté střevo a plíce, což jsou primární brány do organismu, zodpovědné za komunikaci těla s okolím, a také komunikaci povrchu a středu těla (středem těla myšleny orgány „uvnitř nás“): „Je to kontrola toho, co dýcháme, co jíme a s čím přicházíme do styku, což jsou samozřejmě i patogeny, bakterie a viry. Sliznice musí být připravené zlikvidovat vše cizí. Určitě jste také slyšeli o tom, že ve střevě je 80% imunity. Pokud jsou tyto dva mechanismy narušeny, je oslabena obranná energie.

Pokud máme ale v těle dlouhodobě působící bakterii nebo vir, který se nám v důsledku antibiotik nepodařil zcela vyhojit, ale pouze se utlumil jeho akutní projev (což se mimochodem děje ve většině případů), tak je to zase o něčem jiném. Chronické nemoci se léčí jinak než ty akutní a na to bude potřeba podrobnější diagnostika, aby terapeut dokázal zjistit, v kterých tkáních konkrétně bakterie nebo vir je a kde všude se projevuje.“

Konkrétní tipy pro lepší imunitu

Pokud chcete posilovat imunitu, nemůžete se zaměřit jen na přímočarý boj proti patogenům, jelikož je to jen polovina koláče. Houby jako cordyceps, reishi nebo čaga jsou podle Dalibora dobrou univerzální radou na likvidaci různých patogenů. Dokáží nahradit antibiotika a zároveň srovnat i nadbytečnou imunitu.

Druhou veledůležitou oblastí je právě podpora vnitřních orgánů, jejich funkce a odlehčení jim od působení patogenů: Kromě náhradních dílů musíme vždy taky zaplatit automechanika – podobně jsou na tom naše orgány, na které nemůžeme zapomínat, a musí v léčbě dostávat svůj podíl. Tuto funkci nám prokáže ženšen, andělika nebo maral,“ vysvětluje závěrem CityShaman Dalibor.

Dalibor Chytil je členem týmu Code of Life; můžete ho, mimo jiné, najít na této webové stránce: www.codeoflife.cz