Impotence (erektilní dysfunkce)

cm muz zena kalhoty

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Impotence, odborně označovaná jako erektilní dysfunkce je neschopnost dosáhnout a (nebo) udržet erekci. Problém erektilní dysfunkce nespočívá pouze v samotné poruše erekce. Pro řadu mužů má velmi důležitý psychologický, až symbolický význam a výrazně ovlivňuje jejich život. Porucha erekce může být psychologického původu, ale může být současně i příznakem závažnějšího onemocnění. Může se objevovat už u mužů nad 30 let, ale jakmile se věk přehoupne přes padesátku, má muž zhruba 50% perspektivu, že i u něj dojde k poruše erekce. Při vzrůstajícím věku dochází ke zhoršení krevního oběhu a snížení hladiny testosteronu. Impotence je vůbec nejčastější mužskou sexuální poruchou.

Jaké jsou její příčiny

Impotence má několik možných příčin. Jedním z nich je rovina psychická, kdy pacienta ovlivňují tímto způsobem jeho problémy. Další z možností je, že impotence je somatického původu. Toto označení znamená, že impotence je jedním z příznaků závažnějšího fyzického onemocnění. Psychické důvody, které zapříčiňují erektilní dysfunkci, mohou být dočasné, to je například stres, únava či jiné podobné potíže – nebo trvalejšího charakteru, což mohou být úzkostné stavy (často pramenící z dětství) nebo deprese. Jak již bylo zmíněno, impotence může být i jednou z příčin fyzického onemocnění. K těmto nemocem patří cukrovka, poruchy endokrinního léku nebo neurologické poruchy. Rovněž negativně může na schopnost erekce působit benigní hyperplazie prostaty. Impotence se může objevit i jako vedlejší účinek užívání některých léků. Mohou to být léky ze skupiny antidepresiv, neuroleptik, antihypertenziv či diuretik. Samozřejmě, dávkování těchto léků si nesmí pacient sám upravovat, o změně v medikaci musí rozhodnout lékař.

Možnosti léčby

Nejčastěji jsou předepisované léky, které působí na principu inhibice enzymu fosfodiesterazy typu 5. Tím navozují uvolnění hladkých svalových vláken kontrolujících přítok krve do penisu, čímž dochází k erekci. Ovšem při užití tohoto léku musí dojít k sexuálnímu dráždění. Je ovšem dobré si uvědomit, že užívání těchto léků závisí na zdravotním stavu a předepsaných jiných lécích. Pacient nesmí například užívat léky ze skupiny nitrátů, trpět anginou pectoris či dalšími srdečními nemocemi a podobně. V řadě přípravu může pomoci ke zlepšení zdravotního stavu celá řada dalších opatření, mimo jiné i doplňky stravy obsahující různé přírodní látky.

Přírodní přípravky obvykle obsahují kombinaci různých výtažků z bylin či jiných složek, přičemž každá z nich slouží k něčemu jinému. Například ženšen patří mezi adaptogeny, které snižují dopad stresových účinků na organizmus. Tím zvyšují jeho výdrž a bdělost. L-arginin (aminokyselina) je zdrojem oxidu dusnatého, který způsobuje rozšíření cév, což se projevuje na prokrvení pánevní oblasti a hlavně na zlepšení prokrvení penisu. Již zmíněný ženšen pozitivním působením na psychiku příznivě ovlivňuje chuť na sex. Tribulus terestris obsahuje jako účinné látky tzv. sapogeniny, které zasahují do metabolismu steroidních látek podílejících se na zlepšení sexuálních funkcí organizmu. Pozitivně mohou působit i přírodní látky ovlivňující stav prostaty, jako je například Serenoa repens (Saw palmetto), Pygeum africanum, kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) či olej ze semen dýně (Cucurbita pepo). Preventivně v tomto případě slouží i užívání zinku. Výtažky z ginkgo biloby (jinanu dvoulaločnatého) mohou zlepšit mimo jiné i prokrvení penisu.

Co může zhoršit impotenci

Impotenci může zhoršit celá řada negativních faktorů, vycházejících ze špatné životosprávy a životního režimu. Jedním z největších problémů je alkohol. Způsobuje zánik pohlavních buněk, zmenšuje životaschopnost spermií a narušuje vazby mezi mozkem a pohlavními orgány. Kouření způsobuje, že nikotin brání prokrvení penisu a snižuje v něm arteriální tlak, v důsledku čehož se nemůže naplnit krví a nedojde k erekci. Kouření marihuany snižuje hladinu mužských pohlavních hormonů. Při užívání (spíše zneužívání) anabolik dojde k tomu, že anabolika jsou svým složením příbuzné testosteronu. To oklame organismus, který pak vyprodukuje méně pravého testosteronu. Při zvýšené hladině cholesterolu mohou pláty cholesterolu ucpat cévy vedoucí do penisu. Nadváha narušuje hormonální rovnováhu.

Prevence a životospráva

Hodně velkou roli může hrát i dodržování správné výživy a životosprávy. Je třeba dodržovat vhodnou dietu. Je třeba jíst hodně ovoce, zeleniny a celozrnných obilovin. Co se týče nevhodných potravin, je třeba se vyhýbat uzeninám, tučnému a červenému masu (hovězímu a vepřovému masu), sladkostem a pečivu z bílé mouky. Dále je třeba omezit tuky jako je máslo či sádlo a začít používat rostlinné oleje. Je zapotřebí cvičit – chůze, běh, plavání. Dále je dobré se vyhýbat stresu a přistupovat pozitivně k řešení problémů. Užitečné je i užívání vitamínů, minerálů a stopových prvků či vhodných rostlinných výtažků.