Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Hypokalémie

28.03.2017
Poslech srdce
Pacient v kolapsovém stavu se dostal do nemocnice, kam jej odvezla sanita. Na EKG byly registrovány určité změny, opakované měření bylo již normální a byla zjištěna mimo jiné nízká hladina draslíku. Takovýto stav se několikrát opakoval… Pacient byl vždy propuštěn z nemocnice v dobrém stavu. Hladina draslíku se normalizovala.

Zde jsem uvedl pouze jeden z dotazů naší poradny, je však docela typický. Je pochopitelné, že taková situace zneklidňuje nejen samotného pacienta, ale i členy jeho rodiny. Ti vedou diskusi o tomto stavu v různých diskusních serverech a hledají odpověď na otázku, co mají dělat, aby se takové situace více neopakovaly.

 

V naší poradně však po tazateli vyžaduji informace. Často jsou jen kusé, neúplné, nepodložené, zkreslené. Tazatelé si stěžují, že jim lékař nedal odpověď na jejich otázku.

 

Příčina

Je třeba vzít v úvahu jeden základní fakt. Laboratorní test vám ukáže nějakou veličinu, zobrazovací technika zobrazí orgán, EKG zachytí rytmus srdce… Zjištěný nález prozrazuje, jak tělo reaguje, ukazuje tím však pouhý následek, a nic neříká o tom, proč se tak děje.

 

Je to potom na ošetřujícím  lékaři, který s veličinou pracuje, tvoří si mozaiku všech informací (anamnéza, klinický stav, jiná vyšetření…). Z toho všeho vyslovuje úvahu nad příčinou a má se potom rozhodnout o tom, jaké má možnosti léčby, nejlépe, aby zasahovaly příčinu. A to nejpodstatnější leží v tom, jestli lze pojmenovanou příčinu odstranit.

 

Pokud je stanovená diagnóza založena jen na soupisu zjištěných veličin a projevů, bez chybějící úvahy o příčině, pak taková diagnóza nemá valnou hodnotu, je pouze poloviční a  léčba se soustředí jen na řešení následků…

 

Hypokalémie

Dnešní téma se týká snížení hladiny draslíku = hypokalémie. O draslíku již je na našem webu pojednáno v článku Draslík.

 

Draslík se nutně vyskytuje ve všech buňkách a v krvi (3,8-5,3 mmol/l). Tělo může reagovat na výkyvy v hladině draslíku docela dramaticky, jak je popsáno v úvodu tohoto článku, a hypokalémie může způsobit dokonce rychlou a nečekanou smrt.

 

Jídelníček a draslík

Zdroje: Nejprve je vhodné probrat jídelníček pacienta, zda příčina není v nedostatečném přísunu draslíku v potravě; hodně draslíku se nachází v ovoci a zelenině a je faktem, že hodně lidí ovoce a zeleninu nekonzumuje.

 

Ztráty: Draslík se ztrácí při průjmech, při zvracení, po alkoholických příhodách.

 

Kolize s draslíkem mohou ukazovat na nestabilitu glykemie a funkce slinivky; sníží-li se hladina krevního cukru, poklesne hladina draslíku (a naopak). Nebezpečné to může být u pacientů s cukrovkou… Snižování draslíku způsobují některé léky, které mají diuretický  účinek - odvodňují, podporují močení a zvyšují ztráty draslíku v moči. A v detailech je třeba pátrat po některých příčinách poruchy ledvin, či nadledvinek.

 

Příznaky hypokalémie

Na hypokalémii můžeme pomýšlet již z anamnézy a podle příznaků. Při tom, jak se hladina draslíku snižuje, se může objevit únava, svalová slabost, zácpa, dochází k určitým změnám na EKG, zrychlí se srdeční akce (tachykardie), ale definitivní diagnózu uděláme jedině z krve. Hladinu krevního draslíku lze snadno zjistit v laboratoři z běžného odběru krve.

 

Léčba

Léčba je důležitá v akutním stavu a má vést k vyrovnání hladiny draslíku; tehdy se draslík podává v infuzní formě a na určitou dobu jej lze přidávat v tabletkách, ovšem za předpokladu, že bude pacient sledován laboratorně.

 

Velmi podstatným krokem nápravy je však rozbor situace s odhalením příčin a souvislostí a následně má dojít ke změně životního stylu, stravování a k odstranění nástrah, které pacienta vedou do stavu hypokalémie.

 

Celková nabídka přípravků obsahujících Draslík.


Související články:
Draslík
Aktivní ochrana moderního člověka
Nežádoucí oxidační stres


28.03.2017
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS