Hyperhidróza – trápení s pocením

cm poceni2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pocení samo o sobě představuje důležitý termoregulační mechanismus, který udržuje stálou teplotu v našem organismu. Tímto způsobem naše tělo jednak vyrovnává vnitřní teplotu a zbavuje ho i nežádoucích látek (všichni známe, jak se nám uleví, pokud se hodně vypotíme při chřipce či nachlazení).

Pocení je řízeno hormony a nervovým systémem (hypotalamem). Potní žlázy, uložené v nejnižší vrstvě kůže, spirálovitými vývody vylučují pot na povrch epidermu (vrchní vrstva kůže). Pot je vlastně slaná tekutina obsahující 99 % vody a 1 % močoviny a odpadních látek. V normálním prostředí tělo produkuje určité množství potu (zhruba půl litru). Nejvíce se obvykle potí dlaně, chodidla, podpažní jamky, podňadří a třísla. Pokud tělo reaguje pocením na zvýšený přísun tekutin, teplo, zvýšenou námahu a případný stres přiměřeným zvýšením potu, je to v pořádku, jedná se o fyziologický proces.

Příčina nadměrného pocení

Příčiny nadměrného pocení mohou být i nežádoucí – mohou být různého původu, ale vždy značí nějaký zdravotní problém, ať už psychického či fyzického charakteru. Některé z nich se dají označit jako obvyklejší projevy. K těm patří pocení při infekčních nemocech, kdy horečka doprovázená pocením je reakcí organismu, kterou znemožňuje působení cizorodým organismům (bakteriím či virům se při vyšší teplotě nedaří). Hodně se potí i obézní lidé. Pocení je charakteristickým příznakem u žen v obdobích hormonální nerovnováhy, zejména při menopauze. Menopauza je právě typická návaly pocení u žen. U ní se dají doporučit přípravky obsahující přírodní látky fytoestrogeny, podobné svým účinkem klasickým ženským hormonům, estrogenům. Jako příklad lze jmenovat  Angelica sinensis. Také je typické u různých psychicky náročných situací (leknutí, stres, deprese, strach, nervozita či úzkostné stavy). Je to dáno tím, že pocení je řízeno nervovým systémem. Pocení je možno také vyvolat konzumací ostrých či pálivých jídel. Takzvaný studený pot je symptomem doprovázejícím abstinenci při vysazování návykových látek. Pocení se může podle okolností projevovat nadměrným pocením celého těla (infekce) či hlavy a obličeje (nervozita, stres apod.). Charakteristické je také noční pocení, často také obvyklé u dětí. I zde může hrát roli některá ze zmíněných příčin, u dětí často hrají roli psychické důvody, tzv. “noční můry”. Děti mohou trpět tzv. potničkami, což jsou malé červené skvrny, způsobené toxiny, které se vyplavují při pocení. Návaly pocení

Nadměrné pocení nohou

Specificky stranou stojí pocení nohou dané nevhodným nošením obuvi (není možnost se ihned umýt, vysušit a převléct, případně přezout), představující živnou půdu pro vznik kvasinkových a plísňových infekcí. Zde je třeba věnovat pozornost výběru vhodných bot, ponožek apod. Rovněž lze aplikovat různé preventivní spreje či zásypy, často obsahující přírodní látky. Jako prevenci lze použít spreje firmy TopGold obsahující výtažky z přírodních látek, ať už měsíček, šalvěj a čajovníkový olej či čajovníkový olej a chlorofyl. V případě již vzniklé kvasinkové či plísňové infekce lze doporučit například oblíbenou “chytrou houbu”, přípravek Biodeur. V případě pocení v podpaží může jít o funkční problém potních žláz (může být jen u některých), jenž lze řešit lokálně přípravky, které tlumí vylučování potu (antiperspiranty). Zápach jde eliminovat deodoranty.

Nadměrné pocení jako příznak určité nemoci

Méně jasným důvodem může být pocení, které se objevuje jako příznak určité nemoci. K těmto nemocem patří zvýšená činnost štítné žlázy, neléčená cukrovka, některá onemocnění vnitřních orgánů (srdce, plic, ledvin, žlučníku či slinivky), u respiračních selhání, endokrinních nádorů, Parkinsonovy choroby a dalších nemocí. Nadměrné pocení může být také vedlejší nežádoucí účinek u některých užívaných léků, jako příklad lze uvést antidepresivum fluoxetin. Toto vše se označuje jako tzv. sekundární hyperhidróza, kdy známe příčinu nadměrného pocení. Pokud se zjistí příčina a je odstraněna či zmírněna (nemoc je léčena, jako například u diabetu či hyperthyreózy), pak pocení zmizí či se objevuje v přijatelné míře.

Něco jiného je tzv. primární hyperhidróza. Primární hyperhidróza je obvykle neznámé příčiny, většinou lokalizovaná a symetrická, nejčastěji v axilách (lékařský termín pro podpažní jamku), na dlaních a chodidlech. Emoce či duševní aktivita zvyšují pocení, převážně v oblasti dlaní, chodidel, v axilách, méně často v tříslech či tváři.

Primární hyperhidróza se může vyskytovat už v dětství anebo v pubertě. Může přetrvávat celý život, nebo se věkem upraví. Samozřejmě, i zvýšená činnost štítné žlázy může být jednou z příčin pocení rukou, ale to je u sekundární hyperhidrózy, která se objeví v dospělém věku jako reakce na nějaký podnět (nemoc, léky, stres apod.), jak bylo již popsáno.

Vhodné je vyhýbat se stresovým situacím, příliš vysokým teplotám v prostředí, které zhoršuje pocení, vyhýbat se alkoholu a kořeněným či pikantním jídlům. Cílem léčby je podstatné snížení pocení a ne jeho kompletní eliminace. Metod léčby je několik – potíráním roztokem chloridu hlinitého, iontoforéza, anticholinergika (vzácné, mají nežádoucí účinky) či aplikace botulotoxinu či chirurgická léčba.

Bylinky proti pocení

Z bylinek zmírňující pocení je možné doporučit šalvěj lékařskou či yzop lékařský. Někdo také doporučuje pití jablečného octa či jeho přidávání do koupele. Někteří odborníci doporučují užívat řasu chlorellu.