Hyperaktivní močový měchýř: časté močení a obavy z nehody

toaleta caste močeni

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Hyperaktivní močový měchýř (angl. OAB) je onemocnění, které může být způsobeno více faktory. Mluvíme však o nepříjemných obtížích, které zásadně narušují běžné fungování pacientů. Jakým způsobem toto onemocnění vzniká, a jak si pomoci, pokud trápí právě nás?

Toto onemocnění je také označováno anglickou zkrátkou OAB – z anglického „overactive bladder“, česky hyperaktivní močový měchýř. Nemocný trpí velmi častým a naléhavým nucení na močení, které může jen velmi těžko oddálit a může dojít až k úniku moči. Právě podle toho, zda opravdu dojde k úniku moči či zůstane to jen u nucení k močení se rozlišuje tzv. suchý a mokrý hyperaktivní močový měchýř.

Narušená signalizace mezi měchýřem a mozkem

V případě zdravého močového měchýře pošle měchýř při naplnění do mozku signál, že je třeba si odskočit na toaletu. Pokud se ovšem jedná o hyperaktivní močový měchýř, roli hraje narušení nervové dráhy mezi močovým měchýřem, mikčním centrem v mozku a sakrální míše a následný mikční reflex. Mozek tak dostává signál, že je třeba vyprázdnit močový měchýř, i když to není potřeba.

Příčiny OAB

Příznaky u tohoto onemocnění jsou stejné jako u některých jiných onemocnění v této oblasti: u močové infekce, močového zánětu, nádoru močového měchýře, konkrementů („kamenů“) močového měchýře, nebo jiného cizího tělesa. Podobné příznaky jako u hyperaktivního močového měchýře můžeme najít při obtížném vyprazdňování močového měchýře, po ozařování a také u diabetu (cukrovky) nebo u onemocnění nervové soustavy.

Proto musí lékař při vyšetření pečlivě prověřit, zda se jedná „jen“ o hyperaktivní močový měchýř, nebo zda se u pacienta neobjevilo některé z výše popsaných onemocnění. Potíže také mohou vzniknout po chirurgických zákrocích v oblasti močových cest. Někdy se může jednat o projev některého z nervových onemocnění jako je Parkinsonova choroba či roztroušená skleróza. Roli může hrát i zvětšení prostaty (benigní hyperplazie prostaty).

Úprava životního stylu

Při léčbě hyperaktivního močového měchýře se doporučuje úprava životního stylu. Vhodné je vynechat kořeněná jídla, citrusové plody, omezit konzumaci alkoholu a kofeinu. Doporučuje se také upravit pitný režim, pít přibližně 2 litry tekutin během dne a nepít 3 hodiny před spaním.

Trénink močového měchýře a posílení svalů pánevního dna

Pomoci může trénink močového měchýře, kdy lékař na základě tzv. mikčních karet stanoví vhodné časové intervaly k močení a ty se pak pacient snaží dodržovat a postupně prodlužovat. Vhodné je také harmonizace svalů pánevního dna. Jedná se o svaly obklopující močový měchýř, které umožňují kontrolu vyprazdňování moči. Jedná se o takzvané Kegelovy cviky, které se však musí cvičit správně.

Fyzioterapeutka se specializací na pánevní dno, Mgr. Alžběta Motlová, dodává, že se Kegelovy cviky neznamenají pouze “stahování svěračů“, jak jsou často zjednodušeně prezentovány. Součástí fyzioterapie pánevního dna u hyperaktivního močového měchýře by měl být i rozvoj vnímání (citlivosti, aferentace) z pánevní oblasti, případně využití vhodných pomůcek k posilování (je-li oslabení svalů vyšetřené!). Zpravidla se však jedná více o špatnou koordinaci svalů než samotné oslabení.

pánevní dno

Léčba anticholinergiky

Hyperaktivní močový měchýř pomáhají kontrolovat léčiva s názvem anticholinergika. Ty působí na nervové systémy kontrolující močový měchýř, a tím způsobem redukují křeče a uvolnění svalů měchýře. To má za následek snížení nucení na močení.

Přírodní látky u infekcí močových cest

Pokud by svoji roli hrál při této diagnóze i  opakovaný zánět močových cest, je možné zvážit jako doplněk celkové léčby lichořeřišnici větší. K dispozici jsou také kapky (lihová tinktura) nebo čaj.

Lichořeřišnice působí proti cizorodým mikroorganismům, jako jsou streptokoky, stafylokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely a další druhy bakterií. Působení se projevuje při zánětech močových cest, chřipkách, dýchacích potížích atd. U opavaných infekcí doporučuji d-manosu, kvalitní brusinky (brusinka velkoplodá, Vaccinium macrocarpon) či kyselinou ellagovou. O látkách, které u infekce močových cest můžete ocenit (i v jejich prevenci) jsme psali dříve.

TIP Celostní medicíny: Tradiční čínská medicína se na močové záněty dívá ještě z jiného úhlu pohledu, svou roli má i psychosomatika močových cest.

Slivoň africká a benigní hyperplazie prostaty

Slivoň africká (Pygeum africanum) je v současnosti respektované fytofarmakum používané jako doplněk celkové léčby benigní hyperplazie prostaty.

Ze slivoně se zpracovává kůra, ze které se připravuje lihová tinktura, která se právě používá pro zmírnění potíží spojených s benigní hyperplazií prostaty. Benigní hyperplazie prostaty (BHP) je nezhoubné zvětšení prostaty, zapříčinění zmnožením buněk. Je to nejčastější benigní nádor mužů a jeho prevalence (počet mužů s touto nemocí v populaci) stoupá s věkem. Slivoň africká může u této nemoci působit pozitivně.

Přírodní látky: ledvinových kamenů

Kameny ledvinové mohou vznikat nejen v ledvinách, ale i na dalších místech močového traktu, proto se někdy označují i jako močové. Důvod, proč vznikají, ještě zcela přesně neznáme. Dochází k nim často při narušení pitného režimu – hlavně při dehydrataci nebo při delším pobytu na lůžku. Můžeme si je vytvořit ale i dlouhodobě nedostatečným pitným režimem.

Stejně jako u žlučových kamenů, pomáhá zde bylinka Phyllanthus niruri neboli Chanca piedra. Zde se kromě jejího protizánětlivého působení a uvolnění svalů ještě připojí její diuretické působení (podporuje vylučování moči, takže může podpořit “odplavení” kamene z močových cest). Jako doplněk léčby lze rovněž užít přírodní prostředek ledvinový elixír, který obsahuje několik výtažků z léčivých rostlin. S “propláchnutím” močových cest mohou pomoci také různé urologické čajové směsi. Z dalších čajů také jako doplněk celkové léčby je možné pít například čaj šípkový či z lipového květu.