Hubnutí nejen po svátcích

cm obezni zena

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vánoční a novoroční svátky před nás každý rok staví nepříjemnou otázku? Jak shodím to, co jsem přibral(a)? Jídelníček o svátcích je sice velmi chutný, ale zejména pro ženy představuje pokušení, kterému propadnou a pak litují. Pokud tedy neodolají, následují výčitky a starosti, jak shodit těch několik kil navíc. Jak na to?

Je to jednoduché, pokud známe zásady a máme silnou vůli. Silnou vůli bohužel musí najít každý (či každá) sám(a), rady však najdete v tomto článku. Je třeba sestavit jídelníček na hubnutí. Samozřejmě, dietní recepty najdete všude kolem nás – internetem počínaje a zaručenou radou sousedky odvedle konče. To, co je důležité si uvědomit, je, že nezáleží na detailech, ale na dodržení určitých zásad. A jaké zásady to jsou?

Jak správně hubnout?

Prvním bodem je vyřazení obecně nevhodných laskomin z jídelníčku – zejména uzenin, sladkých, tučných a smažený jídel. To je zcela zásadní a bez tohoto kroku prostě nejde zhubnout, i kdyby vám to inzeráty v časopisech sebevíc slibovaly. Volné místo, které nám po těchto nezdravých pamlscích zůstalo, nahradíme zdravými potravinami obsahujícími vitamíny, minerální látky, vlákninu a další našemu tělu užitečné látky. K těmto potravinám patří celozrnná rýže a těstoviny, semínka, ovoce, zelenina, potraviny s omega-3 nenasycenými mastnými kyselinami a celá řada dalších.

Důležitý je také pravidelný pitný režim, kdy pijeme hlavně obyčejnou pitnou vodu. Voda pomáhá odplavit toxiny z těla a zrychluje spalování kalorií. Další důležitou věcí je rozložit celkovou denní dávku jídla na několik menších jídel během celého dne. Ideální je šest porcí denně. Takové rozložení během dne je nutné, aby byla dodržena optimální metabolická aktivita, která zabezpečuje optimální spalování kalorií. Ideálně by mělo jídlo za celý den obsahovat zhruba 1200 kcal (neboli 5000 KJ) a mělo být složeno tak, aby obsahovalo všechny potřebné živiny.

hlavních jídlech během dne by měla převažovat zelenina a složené cukry (obsažené například v těstovinách, celozrnném pečivu, luštěninách, ovesných vločkách nebo v neochucených mléčných výrobcích). K nim se může přidat vhodné maso – kuřecí nebo rybí. Potraviny se složenými cukry mají nízký glykemický index a zasytí na delší dobu. Mezi hlavními jídly je možné si dávat porce jídla, které mohou být složeny z ovoce nebo zeleniny. Je nutno se vyhýbat potravinám obsahujícím jednoduché cukry (sladkosti nebo bílé pečivo).

Dieta ovšem sama o sobě nestačí. Je ji třeba doprovodit i pravidelným pohybovým režimem. Nemusí se jednat o náročná cvičení, důležitá je pravidelnost – kondiční běh, rychlá chůze či plavání. Pro ty, kterým to zdravotní stav dovoluje, a chtějí výrazněji zhubnout za kratší dobu, odborníci doporučují intenzivní cvičení, šest dní v týdnu, každý den dvě hodiny. Tak je možné zhubnout za 14 dní až o deset kilogramů.

„Prášky“ na hubnutí

Třetí bod hubnutí tvoří volně prodejné léky (označované někdy lidově jako „prášky na hubnutí“) a přírodní přípravky podporující celkový dietní a pohybový režim. Z léků na podporu hubnutí je v současnosti k dostání v lékárnách účinná látka orlistat pod různými firemními názvy. Zní to lákavě, ale má to několik ale… Orlistat působí tak, že zabraňuje vstřebávání přibližně čtvrtiny tuků přijatých v potravě. Tento tuk se z těla vyloučí stolicí. Zde je první problém – je nutno zásadně dodržovat nízkotučnou dietu. Pokud učiníme chybu, může následovat rychlý ústup na nejbližší toaletu. Dalším problémem je sice ne příliš častá, ale přesto potvrzená možnost závažných nežádoucích účinků, jako je zánět tlustého střeva či zánět slinivky břišní nebo vážná alergická reakce. Ještě je také důležité uvést, že bez porady s lékařem by orlistat neměli užívat diabetici, pacienti s onemocněním ledvin či s vysokým krevním tlakem nebo poruchou srážlivosti krve.

Nicméně na podporu hubnutí lze užívat i řadu doplňků stravy obsahujících extrakty z přírodních látek. Velmi oblíbené jsou v současnosti přípravky obsahující výtažek ze zelené (nepražené) kávy. Zelená káva obsahuje jako jednu ze složek kyselinu chlorigenovou, která může společně s kofeinem (v zelené kávě rovněž obsaženým) napomáhat snižování vstřebávání cukru a tím k přeměně jeho nadbytku v těle na tuk.

Kofein je obsažen i ve výtažku z guarany, česky paulinie opojné. Kofein stimuluje organismus působením na jeho nervový systém (simuluje stres a adrenalin), a tak dochází k odbourávání tuků i v „klidovém“ stavu. Bohužel na kofein vzniká tolerance, takže nelze za tímto účelem používat dlouhodobě. Naštěstí kofein obsažený v guaraně není klasický kofein, jaký známe z kávy, ale je označován jako jeho jemnější forma. Tento proces přispívá k rozkladu a uvolnění tělesného tuku a tímto umožňuje přeměnu uskladněného tuku na energii a podporuje výdej energie. Kofein je také obsažen v zeleném čaji či v čaji yerba maté. Užívání přípravků s kofeinem je dobré doprovodit cvičením, protože kofein také odbourává kyselinu mléčnou ze svalů, čímž umožňuje vyšší výkon.

Ovšem existují i jiné látky – například kyselina hydroxycitrónová obsažená ve výtažku z garcinia cambogia, která podporuje metabolické procesy, které vedou ke snížení syntézy tuků a jejich zvýšené oxidaci. Současně výtažek z této rostliny podporuje pocit nasycení, který může vést k nižšímu příjmu potravy. Energetický výdej podporuje rovněž suchý extrakt z plodů schizandry čínské. Výtažek z tzv. hořkého pomeranče (Citrus aurantium), obsahuje látku synefrin, která je přírodní alternativou efedrinu, zrychluje metabolismus, a tak odporuje spalování tuků.

Přírodních látek je ovšem mnohem více, ale jejich výčet se už bohužel do tohoto článku nevejde. Je také dobré se zmínit o v současnosti velmi populárních chia semíncích. Dá se z nich připravit vhodné lehké jídlo do období mezi hlavními jídly například v kombinaci s karobem a banánem, popřípadě je pouze namočit do vody, přidat citron, med a připravit si tak zdravý nápoj. Chia semínka (pocházející z rostliny Salvia hispanica) obsahují nenasycené mastné omega-3 kyseliny a vlákninu, která podpoří pocit sytosti. Nesmí je konzumovat lidé s poruchou srážlivosti krve. Obsahují hodně proteinů, které jsou potřebné pro udržení svalové hmoty.

Někdy je možné nahradit jedno z jídel koktejly od různých výrobců, s vysokým obsahem rozpustné vlákniny a s dvojnásobnou sytící schopností. Jde o plnohodnotnou nízkokalorickou náhradu stravy. Obsahují vyvážený poměr proteinů, tuků, sacharidů, vitamínů, minerálů a vlákniny.

Tukožroutská polévka

Na závěr bych jako zajímavost uvedl tzv. tukožroutskou polévku. Je jedním z doplňků hubnutí, protože obsahuje málo kalorií, ale bohužel také málo důležitých živin. Proto je to jen doplněk jídelníčku a navíc by se neměla konzumovat déle než týden. Pokud si ji zařadíte do jídelníčku podle výše uvedených zásad, neměli byste k ní jíst pečivo, smažená jídla a pít sladké nápoje a alkohol – což jsou ostatně složky, které by se neměly objevit v žádném dietním jídelníčku!

Polévka na celý týden by se měla připravit z těchto ingrediencí – 6 velkých cibulí, 4-5 rajčat, 2 velké zelené papriky, 1 svazek dužnaté celerové natě, 1 hlávka zelí, 1 zeleninový bujon v kostce a jako doplněk nějaké ty čerstvé bylinky.

Tukožroutská polévka

 

Zpět nahoru