Hubnutí a cvičení

cm zena pije vodu

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Většině lidí, kteří chtějí hubnout, je jasné, že by do svého redukčního programu měli zařadit i pohyb. Ti, kdo to myslí vážně, se vrhají na spinning a do posiloven nebo na aerobik, vydávají ze sebe maximum energie, až se z nich pot jen řine a padají vyčerpáním. Vše vydatně zapíjejí L-karnitinem, jak jim trenéři poradí. Po čtrnácti dnech stoupnou na váhu a zažijí šok: přibrali!

Při vystupňované pohybové aktivitě může docházet k několika jevům. Nejméně příznivý případ je ten, že cvičící osoba zvýší – současně s cvičením – svůj kalorický příjem. Což si odůvodní tím, že spoustu energie vydala. To je chybný přístup. Cvičení je naopak nutno spojit s dietou – má-li být dosaženo hubnutí. Řada mužů se diví, proč nehubnou, když s kamarády hrají 3x týdně fotbal. Že pak ale jdou do nejbližší hospůdky na pivo a špekáček, o tom už nemluví.

Něco podobného nastává někdy u žen. Zde však hraje důležitou roli ještě další faktor: vyčerpání. Ženy, které se snaží co nejvíce urychlit svoje hubnutí (což je většina), cvičí tak, že pot z nich proudí téměř v litrech, sotva popadají dech, a z tělocvičny ztěží dojdou domů. Tyto ženy se dopouštějí dvou základních chyb: pokud je pro ně intenzita cvičení skutečně tak vysoká, že ztěží dýchají, tělo přednostně spaluje cukry, a nikoliv uložené tuky, jak by si cvičenky přály. Druhá velká chyba spočívá v tom, že při tomto způsobu cvičení „spálí“ netrénovaní jedinci velké množství snadno dostupných zdrojů energie (glykogen). Následek je ten, že brzy po cvičení – nebo překvapivě např. až v průběhu následujícího dne – se dostaví nepřekonatelná chuť na sladké… A jsme tam, kde jsme byli.

Je dobré vzít v úvahu, že tuky jsou nejefektivněji spalovány v určitém pásmu tepové frekvence, která je u každého jiná, a můžete si ji spočítat (tepová frekvence znamená prostě počet tepů za minutu). Zdravý jedinec může použít následujícího výpočtu:

  • muž: 220 – věk; z takto získaného čísla vypočtěte 55% a 75%; v tomto intervalu (nejlépe co nejblíže středu) by se měla pohybovat vaše tepová frekvence během cvičení;
  • žena: 230 – věk; z takto získaného čísla vypočtěte 50 a 65%; v tomto intervalu (opět co nejblíže středu) by se měla pohybovat vaše tepová frekvence během cvičení;

Měřiče tepové frekvence můžete zakoupit např. v náramkové podobě, bývají součástí rotopedů, pracuje se s nimi i v některých spinningových centrech.

Přesto, že tuto zásadu budete respektovat, může se vám stát (a relativně často se to stává), že úbytek na váze (i při dodržované dietě) se zastaví, nebo dokonce dojde k váhovému nárůstu. Příčina je prostá: rostoucí svalová hmota (která nastupuje namísto tukové tkáně) je těžší, než původní tuková tkáň. Z tohoto hlediska se jeví posuzování postavy jen pomocí obyčejné váhy nedostačující; objektivnější je sledovat rovněž objemy v centimetrech (pas, boky, stehna, paže), popř. použít váhu s měřením procenta tuku nebo tukoměr. Tak můžete zjistit, že váhu máte např. stále stejnou, ale máte menší objemy a menší obsah tuku v těle. Kromě toho se většinou cítíte lépe a tělo je pevnější.