Hydroxypropyl, methylcelulóza (HPMC)

post feature uni

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V některých doplňcích stravy se můžeme mezi uvedenými složkami setkat s hydroxypropyl methylcelulózou, také označovanou anglickou zkratkou HPMC. Je to polosyntetický, inertní, viskoelastický polymer. Jaký je její význam pro naše zdraví?

Ve svém původním stavu se jedná o krystalickou látku vyskytující se v různých mezifázích kapalného a pevného skupenství, například v kapalných krystalech. V průmyslu se používá jako emulgátor, stabilizátor emulzí, zahušťující prostředek, činidlo podporující tvorbu pěny a jako součást povrchových filmů na cukrovinkách. Vyskytuje se také ve vitaminových tabletkách, v některých hluboce zmražených potravinách, mražených polotovarech a v pokrmech určených k přípravě v mikrovlnných troubách. Získává se chemicky z celulózy.

Podobně jako methylcelulóza nebo ethylcelulóza je i tato látka pro člověka nestravitelná a beze změn prochází zažívacím traktem. V České republice (celé EU) i v USA je povolenou přídatnou složkou běžných potravin (pod zkratkou E464).

Nyní se však vraťme k jejímu významu v doplňcích stravy, kde je použita jako látka prospěšná našemu zdraví. Její význam podtrhuje i fakt, že jsou u ní schváleny hned dvě zdravotní tvrzení Evropské komise. První z nich konstatuje, že konzumace (hydroxypro­ pyl)methylcelulózy s jídlem přispívá k omezení nárůstu hladiny glukózy v krvi po

tomto jídle. Druhé tvrzení je, že (Hydroxypropyl)methylcelulóza přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. Podmínkou je podle komise, že tvrzení smí být použito pouze u potravin, které poskytují přívod 4 (v druhém případě 5) gramů HPMC denně. Aby bylo možné tvrzení použít, musí být spotřebitel informován, že příznivého účinku se dosáhne při přívodu 4 (v druhém případě 5) gramů  HPMC denně.

Tím přispívá tato látka k prevenci vzniku cukrovky a k nežádoucích účinků nadměrné hladiny cholesterolu, jehož nadměrná koncentrace v krvi znamená pro organismus zdravotní rizika, hlavně onemocnění srdce a cévního aparátu.

Co se týče nežádoucích účinků, tak hydroxypropylcelulóza nevykazuje žádné nežádoucí účinky a je považována za bezpečnou látku. Jedině je třeba upozornit, že tato látka ve vysokých dávkách však může způsobovat střevní či vyměšovací potíže.

Důležité je zmínit, že pod názvem hypromelóza se používá v očních kapkách při tzv. syndromu suchého oka (nedostatečná tvorba slz). Také se používá jako

excipient a složka s řízeným uvolňováním ve vnitřně užívaných lécích, která se nachází v řadě komerčních produktů. Pokud je použita jako excipient, tak to znamená, že je v léku použitá jako při přípravě léku nebo jako jeho součást, která však nemá sama o sobě terapeutický účinek.