Hravě o živé stravě – Přínosy vitariánství a vhodnost u dětí

cm hrave o zive strave

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ráda bych zde zdůraznila doposud existující studie podporující vitariánství, ale na druhou stranu upozorňující i na stinné stránky tohoto stravování tak, abyste se mohli sami za sebe a své děti rozhodnout, jakým směrem se ubírat. Také bych chtěla zdůraznit, že odpovědi najdete jen sami v sobě, a to tím, že si sami na sobě vyzkoušíte tento typ stravování. Jelikož ale jde o děti, zkoušení není na místě, protože jim můžeme i nevědomky ublížit. Za sebe tvrdím, že nevědomost nás neomlouvá, a tak si nejprve řádně nastudujme a promysleme, co vlastně děláme. Mohu vás ale ubezpečit, že pokud vaše strava bude nutričně vyvážená, nejlépe v bio kvalitě a pestrá, rozhodně se všichni budete cítit báječně.

V dnešní době je vhodnost vitariánství u dětí velmi diskutovaným tématem. Obecně téma stravování je velmi široké a opět z vlastní zkušenosti vím, že ne vždy se nutriční terapeuti shodnou na jediné věci.

Jak jsem již zmínila, nepropaguji striktní 100% raw veganství u dětí, a to z těchto hlavních důvodů:

  • Nejsem velkým zastáncem výživových doplňků, na kterých se v dnešní době velmi profituje. Některé mikronutrienty jsou obsaženy převážně v živočišné stravě, a tudíž při 100% raw veganismu mohou chybět – konkrétně vitamín B12. To, zda budete konzumovat maso či ne, je jen na vás a mým cílem není vás přesvědčovat.
  • Vitariánství může být dosti obtížné právě v chladnějších klimatech a mírném pásmu, ve kterém leží Česká republika a Slovensko. Je mnohem přirozenější a jednodušší se stravovat vitariánsky v tropech či subtropech.
  • Abychom zajistili dětem optimální příjem jak energetický, tak hlavně nutriční, je třeba zkonzumovat mnohem větší množství syrových potravin oproti vařeným, což bývá problémem hlavně u těch nejmenších a později pak u dospívajících. Také u dětí i dospělých s oslabeným trávením je pak syrová strava hůře stravitelná a je ji potřeba tepelně upravit. Zde se však již dostáváme do výživové terapie, do jejíž problematiky se v této knize nechci pouštět.

Proto prosím, berte tuto knihu jako průvodce k (ne)vařené a bezmasé stravě. Je jen na vašem uvážení, co je pro vás, vaše děti a rodinu nejpřijatelnější, nejpřirozenější a jaké stravování vám pomáhá se udržet v dobré zdravotní i psychické formě. Pokud cítíte, že jste často nemocní, děti mají opakovaná respirační onemocnění, bakteriální či virové infekce, autoimunitní onemocnění, alergie, astma, ekzémy apod., je více než pravděpodobné, že přechod na vegetariánství, vitariánství a u dospělých veganství může být klíčem k uzdravení.

Ukázka z knihy Hravě o živé stravě.