Hormonální systém: poháněč k činnosti

hormonalni system scaled e1623843628215

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Název hormonální vychází z řeckého horman, pohánět, vyvolávat činnost. Hormonální systém je tedy něco, co naše buňky popohání k činnosti a řídí aktivitu. Dalšími důležitými systémy napojenými na hormonální jsou: nervový (zpracovává informace a rozhoduje) a imunitní (ochraňuje, brání a dělá pořádek). Podle čínského pentagramu patří práce, starostlivost a hospodaření s energií pod okruh sleziny; tento orgán ovlivňuje hormonální systém nejvíce. Zároveň řídí i emoci přitažlivosti a odporu, přiblížení a oddálení se. Tímto střídáním protikladů vytváříme jakýsi rytmus, který vystihuje hormonální systém ženy.

Hypotalamus, hypofýza a epifýza

Kromě fyziologických funkcí, které ovlivňují hlavně krevní oběh a lymfatický systém, nese každý základní orgán pentagramu, tedy i slezina, celou řadu principů a emočních vzorců. V případě sleziny je to právě hormonální systém, který je našimi emocemi řízen. Emoce vznikají v těle, v jednotlivých orgánech a pomocí nervového systému se pak přenášejí do mozku; tam je můžeme vnímat pomocí pocitů a dále s nimi pracovat. Mozek na základě emocí vytváří pokyny pro tělo. Důležitou anatomickou strukturou je hypotalamus, kde nervové impulzy řídí vylučování jednotlivých řídících hormonů. Prakticky se v něm nervová soustava přepíná na hormonální. Kromě základních životních funkcí řídí i všechno spojené s rozmnožováním, dospíváním, tvorbu pohlavních buněk, ovulaci, menstruaci, chuť na sex, porod či laktaci… S hypotalamem je propojená také hypofýza. Je to centrální žláza, která je nadřazená všem ostatním hormonálním žlázám – taková „ředitelka“ celého hormonálního systému. S hypotalamem je propojena přímo nervovými drahami a krevním oběhem. Většina problémů s menstruací – bolestivost, křeče, nadměrně silná/slabá, nepravidelná, ale i výtoky a jiné gynekologické problémy souvisí s poruchami hormonálního cyklu.

Pohlavní hormony a emoční struktury

Hypotalamus s hypofýzou řídí další hormonální orgány, které ovlivňují reprodukci. U žen jsou to vaječníky, u mužů varlata. V nich vznikají pohlavní hormony: testosteron, estrogen a progesteron. Zdravá a funkční tkáň nadledvin je obrovsky důležitá v období ženského přechodu, kdy vyhasíná činnost vaječníků a potřebné hormony se vytváří právě zde. V kůře nadledvin se produkují další hormony, které mohou ovlivnit rozmnožování i menstruační cyklus. Jsou to glukokortikoidy, které nám pomáhají zvyknout si a lépe snášet stres. Při jejich nadprodukci, která může být způsobená nejen stresem, ale i třeba toxiny, může dojít k potlačení tvorby pohlavních hormonů. V kůře nadledvin, ale i dřeni jsou tvořeny stresové hormony poplachové reakce: adrenalin, dopamin a další. Například nedostatek dopaminu, hormonu spokojenosti, zvyšuje hladinu prolaktinu. Ten pak blokuje ovulaci u žen, u mužů brání dozrávání spermií. Do tvorby pohlavních hormonů a rozmnožování také zasahují hormony štítné žlázy. Často za problémy s hormony stojí nepřijetí ženské role. Může to souviset třeba s prací, kde je žena okolnostmi nucena, aby se chovala jako muž – byla rázná, rychle se rozhodovala. Nestačí tudíž řešit svou tělesnou schránku; dokud si neuzdraví duši, tak se svými problémy buď vůbec nepohnou, nebo se jim budou neustále vracet. U všech ženských problémů je nutné zaměřit i se na detoxikaci emočních struktur a pracovat s emočními vzorci.

Estrogen a progesteron v životě ženy

Hormonální systém ženy je řízen dvěma hlavními hormony – estrogenem a progesteronem. Hladina estrogenu v první polovině cyklu postupně narůstá. Jeho hlavním úkolem je nechat dozrát vajíčko a následně ho uvolnit z vaječníků. V době jeho působení v těle produkuje děloha hlen, podobný bílku, který umožňuje snadnější cestu spermií do vejcovodů. Estrogen působí na naši psychiku velmi pozitivně, snižuje i vnímání bolesti a dokonce zlepšuje naši paměť. Estrogen vzniká i u mužů, v nadledvinkách, jen v menším množství. Ženy mají také mužské hormony, androgeny, které vznikají ve vaječnících i nadledvinkách. U každého člověka jsou poměry těchto hormonů různé, odráží se na hmotné úrovni podle toho, jak aktivní je mužská a ženská část duše dotyčného.

Ve druhé fázi menstruačního cyklu, tedy po uvolnění vajíčka, se zvyšuje hladina progesteronu. Ten má zase za úkol připravit dělohu na uhnízdění oplodněného vajíčka, a pokud se tak stane, tak ho „ochraňovat“, tedy snižovat dráždivost dělohy. Pod jeho vlivem děloha také produkuje hustý a viskózní hlen, který ji má chránit před průnikem mikroorganismů. Progesteron dále stimuluje růst mléčné žlázy, ovlivňuje termoregulační centrum – tohoto principu se využívá při měření bazálních teplot v cyklu. Také zvyšuje metabolismus; v těle je zadržováno více vody. Proto se ženy před menstruací cítí nateklé, nezřídka mají chuť na sladké. Tento hormon má ochranný vliv na myelin a centrální nervovou soustavu, zpětnou vazbou působí na hypotalamus a řídí ovulaci – ta se při jeho zvýšené hladině prakticky blokuje. Právě tohoto principu se používá při působení hormonální antikoncepce na organismus ženy, a proto by se užívání těchto prostředků mělo dobře zvážit. Naruší se střídavé působení hormonů, ztratí se jejich přirozený rytmus, který je pro zdraví ženy tak důležitý. Každý hormon totiž příznivě působí na jiné struktury. Není pravda, když se říká, že užívání hormonální antikoncepce je stav podobný jako při těhotenství a že je to pro ženy přirozené.

Pomoci může detoxikace

Aby byl hormonální cyklus v pořádku a fungoval, jak má, je třeba tělo zbavit nejen nežádoucích toxinů a mikrobiálních ložisek, ale také emočních programů, které stojí často za příčinou mnoha zdravotních obtíží. Sáhnout můžete po přírodních doplňcích stravy, například informačních přípravcích.

Redakce Joalis