Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Hormonální přechod je u žen i mužů podobný, dochází k řídnutí kostí a kardiovaskulárním onemocněním

02.05.2014
Muž a žena
Nevolnost, únava, prudké výkyvy nálad či návaly horka. To jsou nejčastější příznaky klimakteria neboli přechodu, který je tradičně spojován s ženským organismem. I když se může zdát, že se mužů tento problém netýká, opak je pravdou. Prochází takzvanou andropauzou, která je ženskému klimakteriu a jeho symptomům velice podobná. V tomto článku se dočtete, jaké potíže v přechodu shodně sužují obě pohlaví a jakým zdravotním rizikům čelí.

Zatímco o ženské menopauze existují zmínky již celá desetiletí, u mužů vědci potvrdili hormonální přechod teprve nedávno. Mužské klimakterium neboli andropauza se obvykle projevuje mezi 50. až 55. rokem života. Na rozdíl od žen, které menopauzu pociťují zpravidla o deset let dříve, však mužům úplně neustává produkce pohlavních hormonů. Ačkoliv mužům v přechodu hrozí podobná zdravotní rizika jako ženám, je téma andropauzy stále odsouváno do pozadí.

 

Viníkem jsou hormony

Ať už se jedná o ženskou menopauzu nebo mužskou andropauzu, příčina je stejná. Lidské tělo začne produkovat menší množství pohlavních hormonů než v minulosti. Ženám začíná stagnovat funkce vaječníků a dochází k redukci estrogenů. U mužů postupně klesá tvorba mužských pohlavních hormonů, konkrétně testosteronu. „Zatímco u žen se období menopauzy objeví rychle a nečekaně, stejně jako její příznaky, u mužů je to docela jiné. Potíže se u nich často projevují pomalu a postupně, obvykle i po dobu několika let. Muži si tak nástupu andropauzy nemusí vůbec všimnout. A právě v tom tkví jedno z největších rizik jejich přechodu,“ objasnil Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma, která nabízí mužům v přechodu přírodní přípravek Sarapis pro muže.

 

1. společný projev: Náladovost a depresivní stavy

Smích, radost, pláč, nervozita nebo křik. Tak zpravidla vypadají časté výkyvy nálad, které doprovází přechod u mužů i žen. Náladovost je však pouze jednou z mnoha psychických potíží, které jsou pro klimakterium i andropauzu typické. Prudké změny aktuálního rozpoložení totiž mnohdy vyústí v apatické, depresivní a úzkostné stavy, které sužují nejen jedince v přechodu, ale i jeho okolí. Mezi nejčastější projevy depresivního rozpoložení u žen i mužů se pak řadí smutek, negativní pohled na sebe sama i okolní svět, pocity beznaděje, neklid, nervozita či podráždění.

 

2. společný projev: Nespavost a ztráta koncentrace

Nedostatek energie a vyčerpanost jsou projevy únavy z nespavosti, která je dalším shodným příznakem klimakteria i andropauzy. Hormony totiž významně ovlivňují látkové výměny v mozku, a proto se jejich nedostatek projevuje i v poruchách spánku. Nespavost se pak u žen i mužů v přechodu vyznačuje obtížným usínáním a přerušovaným spánkem s opakovaným probouzením se. Postupně také dochází ke snižování celkové kvality spaní v důsledku zkrácení jeho hluboké fáze. Výsledkem je pak zvýšená únava a malátnost, kterou doprovází poruchy paměti a soustředěnosti či zpomalené reakce. Všechny tyto projevy mohou vést ke ztrátě sebedůvěry a prohlubování depresivních stavů.

 

3. společný projev: Řídnutí kostí a bezbolestné fraktury

Osteoporóza neboli řídnutí kostí je jedním z nejnebezpečnějších zdravotních úskalí, která mužský či ženský přechod doprovází. Prudký úbytek ochranných hormonů totiž vede ke změnám ve struktuře a funkci kosti, zejména pak ke snížení objemu kostní tkáně. V důsledku jejího úbytku následně dochází k narušení celistvosti a pevnosti kosti, která se stává mnohem křehčí. Osteoporóza se v přechodu projevuje nejčastěji bolestí zad, kloubů nebo samotných kostí. V mnoha případech pak vyústí ve zlomeniny, které vznikají poměrně snadno i při vyvinutí malého tlaku. Mezi nejčastější zranění patří fraktura zápěstí, obratlů nebo krčku stehenní kosti. Významné zdravotní nebezpečí těchto zlomenin je jejich bezbolestnost. Díky ní si zraněný člověk úraz mnohdy neuvědomí a funguje beze změny i se zlomeninou. Neléčená fraktura však může znamenat vážné zdravotní komplikace.

 

4. společný projev: Nemoci srdce a cév

Hormony mají důležitou vlastnost, která spočívá v ochraně srdce a cév. Přechod u mužů a žen tak s sebou přináší kromě osteoporózy i další zdravotní nebezpečí, kterým je zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění. "Mužské i ženské hormony příznivě působí na průtok krve tepnami, které vyživují srdeční sval. Pokud tedy dojde v období přechodu k úbytku hladiny pohlavních hormonů, zvýší se také riziko choroby srdce a cév. To může vyústit až ve stavy ohrožující život, například v srdeční infarkt nebo cévní mozkovou příhodu. Tomu lze však do jisté míry předejít dodržováním zdravé životosprávy. Dostatečný pohyb, spánek a správná kombinace vhodných potravin z přírodních zdrojů může zmírnit mnohé příznaky klimakteria i andropauzy,“ vysvětlil Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma, která nabízí ženám přírodní přípravek Sarapis Soja pro období klimakteria.


Související články:
Mužům v klimakteriu hrozí infarkt a mozková příhoda, přesto se o jejich přechodu nemluví
Estrogenová dominance
Pánské klimakterium přichází zpravidla po padesátce


02.05.2014
zdroj: www.vegall.cz
další články v rubrice: Nemoci


 
Priessnitzův obklad
Hemofilové nákazy
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Zdravé vánoční cukroví
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Není losos jako losos
Červený čaj neboli Pu-Erh
Význam železa ve stravě
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Jak vyčistit ucpané cévy?
Laktóza - skrytý problém
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS