Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Hluchavka bílá (Lamium album)

19.08.2008
Hluchavka bílá Hluchavka bílá je vytrvalá rostlina patřící do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Rodové jméno hluchavka vzniklo díky tomu, že se hluchavky podobají kopřivám, ale narozdíl od nich nežáhají, lidově řečeno nepálí a jsou tedy "hluché", proto se začaly označovat jako hluchavky. Listy jsou vstřícné, podlouhle vejčité, hrubě pilovité, jemně chlupaté, až 3 cm dlouhé. Květy jsou souměrné, obojaké, sestavené do lichopřeslenů; mají barvu slabě nažloutlou. Kalich je pětizubý, koruna tzv. dvouprská. Plodem jsou tvrdky vejčitého tvaru. Kvete od května do září. Hluchavka je rozšířena po celé Evropě. U nás rostě nejčastěji v křovinách, příkopech a na rumištích.

Hluchavka bílá je téměř bez pachu a má slabě hořkou chuť. Účinné látky obsahují u této byliny květní koruny. Patří mezi ně flavonoidy, glykosidy, hemiterpeny (patří do rozsáhlé skupiny látek, terpenů, odvozených od isoprenu), deriváty kyseliny kávové (sama kyselina působí baktericidně), saponiny, slizy, betain (dusíkatá organická sloučenina) a třísloviny. O tom, zda bylina obsahuje či neobsahuje silice, se doposud mezi odborníky diskutuje.

 

Rostlina se používá v lidovém léčitelství ve formě nálevu jako látka podporující vykašlávání při katarech horních cest dýchacích a lehkých zánětech ústní dutiny. Vnitřně dále působí protizánětlivě a mírně diureticky. Upravuje střevní činnost a reguluje stolici. V lidovém léčitelství se řídčeji uvádí možnost použití při zažívacích, menstruačních a klimakterických potížích. Zevně je doporučována jako adstingens (látka, která zužuje cévy a tím stahuje živou tkáň) a protizánětlivá látka při lehkých zánětech kůže a sliznic. Dále zevně má účinek hyperemizující, překrvuje kůži a zmenšuje místní dráždivost. Z čerstvých nebo sušených květů se připravuje lahodný, vonný bylinný čaj k snídani.

 

Mladé listy v kombinaci s kopřivou a bršlicí se upravují na způsob špenátu. Také celé mladé natě hluchavky byly užívány jako zelenina. Nať se používá jen zřídka, její účinnost není ověřena. Podle některých autorů je účinnější hluchavka purpurová (Lamium purpureum). Bylina nebývá součástí oficinálních léčivých směsí, neboť účinné látky nebyl dosud jednoznačně identifikovány.

 

Celková nabídka přípravků obsahující hluchavku bílou.


Související články:
Anýz vonný (Pimpinella anisum)
Přijde zima, přijde kašel
Lékořice lysá - balzám na naše dýchací cesty i imunitu


19.08.2008
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Priessnitzův obklad
Hemofilové nákazy
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Zdravé vánoční cukroví
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Není losos jako losos
Červený čaj neboli Pu-Erh
Význam železa ve stravě
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Jak vyčistit ucpané cévy?
Laktóza - skrytý problém

660,- Kč

143,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS