Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Hluchavka bílá (Lamium album)

19.08.2008
Hluchavka bílá Hluchavka bílá je vytrvalá rostlina patřící do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Rodové jméno hluchavka vzniklo díky tomu, že se hluchavky podobají kopřivám, ale narozdíl od nich nežáhají, lidově řečeno nepálí a jsou tedy "hluché", proto se začaly označovat jako hluchavky. Listy jsou vstřícné, podlouhle vejčité, hrubě pilovité, jemně chlupaté, až 3 cm dlouhé. Květy jsou souměrné, obojaké, sestavené do lichopřeslenů; mají barvu slabě nažloutlou. Kalich je pětizubý, koruna tzv. dvouprská. Plodem jsou tvrdky vejčitého tvaru. Kvete od května do září. Hluchavka je rozšířena po celé Evropě. U nás rostě nejčastěji v křovinách, příkopech a na rumištích.

Hluchavka bílá je téměř bez pachu a má slabě hořkou chuť. Účinné látky obsahují u této byliny květní koruny. Patří mezi ně flavonoidy, glykosidy, hemiterpeny (patří do rozsáhlé skupiny látek, terpenů, odvozených od isoprenu), deriváty kyseliny kávové (sama kyselina působí baktericidně), saponiny, slizy, betain (dusíkatá organická sloučenina) a třísloviny. O tom, zda bylina obsahuje či neobsahuje silice, se doposud mezi odborníky diskutuje.

 

Rostlina se používá v lidovém léčitelství ve formě nálevu jako látka podporující vykašlávání při katarech horních cest dýchacích a lehkých zánětech ústní dutiny. Vnitřně dále působí protizánětlivě a mírně diureticky. Upravuje střevní činnost a reguluje stolici. V lidovém léčitelství se řídčeji uvádí možnost použití při zažívacích, menstruačních a klimakterických potížích. Zevně je doporučována jako adstingens (látka, která zužuje cévy a tím stahuje živou tkáň) a protizánětlivá látka při lehkých zánětech kůže a sliznic. Dále zevně má účinek hyperemizující, překrvuje kůži a zmenšuje místní dráždivost. Z čerstvých nebo sušených květů se připravuje lahodný, vonný bylinný čaj k snídani.

 

Mladé listy v kombinaci s kopřivou a bršlicí se upravují na způsob špenátu. Také celé mladé natě hluchavky byly užívány jako zelenina. Nať se používá jen zřídka, její účinnost není ověřena. Podle některých autorů je účinnější hluchavka purpurová (Lamium purpureum). Bylina nebývá součástí oficinálních léčivých směsí, neboť účinné látky nebyl dosud jednoznačně identifikovány.

 

Celková nabídka přípravků obsahující hluchavku bílou.


Související články:
Anýz vonný (Pimpinella anisum)
Přijde zima, přijde kašel
Lékořice lysá - balzám na naše dýchací cesty i imunitu


19.08.2008
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

660,- Kč

143,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS