Hloh jednosemenný (Crataegus monogyna)

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Hloh jedno-semenný (Crataegus monogyna) je druh hlohu, který má svůj původní domov v Evropě, severozápadní Africe a západní Asii. Je to méně známý příbuzný hlohu obecného (Crataegus oxycantha). Oba patří do čeledi růžovitých (Rosaceae).

Hloh jedno-semenný je statný keř nebo stromek, který může dorůst výšky až 12 metrů. Oblíbil si teplá a slunná místa. Roste většinou na vápnitých jílovitých půdách. Plodem jsou koulovité nebo vejcovité malvice. Malvice (latinsky pomum) je druh nepravého dužnatého nepukavého plodu. Běžně roste na území Anglie, Skotska, Walesu a Irska v lužních lesích, podél lesních okrajů a v křovinách. Jeho květy mají bílou až slabě narůžovělou barvu.

Jako léčivá droga se z hlohu jedno-semenného sbírá a suší květ a listy (Flos crataegi et folium cretaegi cum flore). Z obsažených přírodních látek květy rostliny obsahují flavonoidy rutin a hyperosid, glykosid kvercetin a aglykon kvercetin, flatony, adenin, adenosin, guanin, karotenoidy (žlutá barva) a stopy silic.

Hloh jedno-semenný, stejně jako jeho známější příbuzný, se v lidovém léčitelství používá při vysokém krevním tlaku a srdečních chorobách (například srdeční arytmie), ale také obecně pro posílení srdce. Díky obsaženým flavonoidům působí příznivě na krevní oběh, posiluje činnost srdečního svalu, zpomaluje tepovou frekvenci a rychlost vedení vzruchu, rozšiřuje cévy a také reguluje krevní tlak. Vždy ovšem platí, že pacient se musí, než začne užívat jako hloh jedno-semenný ve formě léčivého čaje či doplňků stravy, zcela nezbytně poradit se svým ošetřujícím lékařem!

Sušené listy i květy jsou zdrojem antioxidantů (látek, které působí proti negativním vlivům škodlivých volných radikálů z našeho okolního prostředí).

Plody hlohu, dužnaté hložinky, mají jemnou chuť. Dají se jíst i za syrova, ale obvykle se používají na přípravu rosolů, džemů, sirupů a vína, nebo se přidávají do brandy. Rovněž okvětní lístky, stejně jako mladé listy, se v některých zemích přidávají do salátů.

Jako zajímavost na závěr lze uvést, že dřevo hlohu je velmi tvrdé a v minulosti se využívalo na výrobu topůrek k sekyrám. Tomu odpovídá i rodový název – je odvozen z řeckého krataiós, což znamená „silný“ nebo „pevný“.