Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Super česnek

Dětské zdraví & tradiční čínská medicína - Hlavní příčiny většiny dětských nemocí

03.10.2012
Dětské zdraví & tradiční čínská medicína
Dětská tradiční čínská medicína věří, že děti nejsou pouze dospělí v menším provedení. Podle principů TČM jsou děti nevyzrálé a většina zdravotních obtíží má původ právě v této nevyzrálosti. Při popisu dětské fyziologie se říká:

„Vnitřní orgány i vnitřnosti dětí jsou citlivé a choulostivé a jejich forma (tzn. tělo) a qi nejsou naplněny.“

 

Strava jako hlavní příčina většiny dětských nemocí

Děti mladší pěti nebo šesti let často nemají dostatečně vyvinuté zažívání. To je příčinou většiny dětských nemocí, se kterými se dětští lékaři běžně setkávají, například koliky, bolestí ucha, kašle, nateklých žláz, alergií, dětského astmatu a ekzémů. Základem trávicího systému je dle TČM slezina a žaludek, ovšem „děti nemají dostatečně vyvinutou slezinu“. Musíme mít ale na zřeteli, že pojetí pojmů slezina a žaludek je v čínské medicíně odlišné od toho, co známe ze západní medicíny. Západní čtenáři by tedy neměli být zmateni tímto označením, které z čínštiny bohužel nelze lépe přeložit. Při uplatňování principů čínské medicíny je proto nezbytné odpoutat se od toho, co nejspíše víme o slezině a žaludku z biologie vyučované na Západě.

 

Trávení podle čínské medicíny

TČM připodobňuje proces trávení k procesu pálení alkoholu. Žaludek je jako nádrž na kvašení. Hromadí se zde jídlo a pití a dozrává zde. Pod žaludkem jsou umístěna kamna v podobě sleziny. Díky teplu sleziny dochází k odbourávání základních složek potravy. Stejně tak jako je odbouráván alkohol. Pomocí tepla sleziny tedy dochází k přeměně pevné stravy a tekutin. Pokud hovoříme o ohřívání, jedná se o slezinný jang. V případě, že máme na mysli přeměnnou a přepravní funkci sleziny, mluvíme o qi sleziny.

 

Tímto způsobem přeměňuje jangová qi sleziny ty nejkvalitnější složky potravy na výpary, které putují vzhůru do srdce a plic. V srdci se z nich pak stává krev, v plicích qi. Plíce následně posílají qi do ostatních částí těla a díky srdci proudí krev po celém těle. Qi je hnací silou všech ostatních přeměn a přesunů v těle a krev zvlhčuje a vyživuje veškeré tkáně. Pokud qi a krev mohou v těle proudit volně, bez jakýchkoli překážek, dochází k bezproblémové výstavbě, obnově a zásobení všech tělních orgánů. Naopak když v těle není dostatek qi a krve, není tělo dostatečně zvlhčováno a zvyšuje se riziko nemocí.

 

Ta nejjemnější složka potravy, ze které vznikají qi a krev, se hromadí v palírně podobně jako alkohol. Čínská medicína tuto složku označuje jako to čisté. Vše, co zůstane, nazýváme kalem. Z tohoto důvodu je proces tvorby qi a krve z těch nejkvalitnějších složek potravy popisován jako oddělování zrna od plev. To čisté putuje nahoru, aby bylo přeměněno na qi a krev, a kal je posílán dolů, kde je vyloučen jako odpadní látka v podobě moči a stolice.

 

Již jsme zmínili, že čínští lékaři považují slezinu a žaludek dětí za slabé a nevyvinuté. Dětské trávení dokáže jen s velkými obtížemi efektivně oddělovat to čisté od kalů. Proto se dětem nedostane z potravy tolik qi a krve, jako by se dostalo dospělým. I proto děti potřebují mnohem více spánku než dospělí. Dále pak dětské tělo nedokáže zcela vyloučit odpadní qi. Ta se pak může uvnitř těla hromadit a páchat škody.

 

 

Ukázka z knihy Dětské zdraví & tradiční čínská medicína.


Související články:
Děti a nachlazení
Zdraví rodiče - zdravé děti
Děti a cukr
Nemoc dítěte bývá vzkazem rodičům: Málo se mi věnujete.
Rozvíjej se děťátko... - Rozvoj jemné motoriky


03.10.2012
autor: Bob Flaws
další články v rubrice: Filosofie zdraví


 
Drtič kamenů… Chanca Piedra
Jak se rychle zbavit hněvu – extrémně jednoduchá japonská technika
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejste špatní, protože jste nemocní!
Priessnitzův obklad
Alfa-lipoová kyselina
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Hořčík - symbol klidu a míru v těle
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Stresové zatěžování (Tarlovova cysta)
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS