Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Pět Tibeťanů - Historie Pěti Tibeťanů

10.07.2012

První setkání s Pěti Tibeťany
V roce 1976 mě pozvali, abych bydlel a učil v Institutu mentalfyziky, centru duchovního vzdělávání a odpočinku, v kalifornském Joshua Tree. Z tohoto místa, rozprostřeného na 2,5 kilometrech čtverečních horské pouště, byl krásný výhled na pohoří San Gorgonio i San Jacinto a nacházelo se necelé dva kilometry od vstupu do Přírodní rezervace Joshua Tree, kam se sjížděli horolezci a milovníci dobrodružství z celého světa. Joshua Tree je oblast ohromující krásou, bujnou přírodou, nádhernými skalními útvary a duchovní silou. Je to místo, kam lidé přijíždějí načerpat energii a zotavit se, obdivovat úchvatné scenérie a přemítat nad majestátností světa přírody. Je to pro Institut mentalfyziky dokonalý soused.

 

Institut duševní fyziky založil ve 30. letech minulého století v Los Angeles geograf Edwin Dingle, muž, jemuž se pozoruhodným řízením osudu podařilo strávit ve 20. letech devět měsíců studiem u vysokého lámy v Tibetu. Během této krátké doby se pod jeho vedením seznámil se sérií tibetských jogínských a dechových cviků, které se později staly základem duchovního cvičení praktikovaného v Institutu. Metody, kterým se naučil a později vyučoval v Los Angeles, se velmi rozšířily. Časem Dingle požádal Franka Lloyda Webera, aby mu navrhl budovu Centra pro duševní fyziku a pomohl s jeho výstavbou. V následujících desetiletích se Institut stal Mekkou přívrženců duchovních nauk z celého světa.

 

V době, kdy jsem do Institutu přijel já, zde bydlelo podstatně méně studentů než v dobách největší slávy a v bytech patřících centru žilo jen málo lidí. Jedním z nich byla dáma jménem Rochelle, báječná a energická sedmdesátnice s dlouhou řadou zkušeností zahrnující impozantní přehlídku nejrůznějších guruů, věštců, mudrců, mistrů, vizionářů, avatarů, světců a rádoby svatých mužů a žen. Rochelle, jež byla dokonalou směsicí zvídavosti, inteligence, pozitivního postoje, skepticismu a nadšení pro nejrůznější zážitky, vyzkoušela každý hlavní i vedlejší duchovní „trip“, který byl kdy v módě, a znala všechny tajné mantry i proklamovanou vnitřní moudrost většiny z nich.

 

Když poznala, že jsem nadšený stoupenec jógy, dala mi výtisk zajímavé knížečky nazvané Pět omlazujících ritů, jejímž autorem byl Peter Kelder a poprvé vyšla v roce 1939. Kniha vyprávěla napínavý příběh o objevení pěti jogínských cviků, které se penzionovaný důstojník Britské armády Kelder naučil od tibetských lámů v Himaláji. Podle ní prý pět omlazujících ritů posiluje tělo, dodává energii, omlazuje tělo i ducha a brzdí proces stárnutí.

 

Tou dobou jsem jógu cvičil již šestý rok a seznámil jsem se s mnoha metodami. Kelderův výčet blahodárných účinků tibetských cviků na mne udělal dojem a rozhodl jsem se, že je zařadím do svého denního cvičení. Líbil se mi způsob, jakým byly cviky objeveny, romantická historie muže, který se je v Himaláji naučil a rozšířil mezi hrstku cizinců ze Západu, i samotné ilustrace jednotlivých poloh. Podobaly se jógovým cvičením, která mi byla již dlouho známá, ale zároveň se od nich lišily natolik, že žádný z mých dosavadních cviků nekopírovaly.

 

Velmi mne zaujalo především to, že se „Pět omlazujících ritů“ podobalo více těm tibetským jógovým metodám, které se vyučovaly v Institutu mentalfyziky, než jakékoli jiné metodě, se kterou jsem se do té doby setkal. Zdálo se velmi pravděpodobné, že – podle popisu klášterního a přírodního prostředí, ze kterého pocházelo „Pět omlazujících ritů“ – tyto cviky mají také původ v Tibetu. Nikdy se mi nelíbil název Pět omlazujících ritů. Zdálo se mi, že to zní trochu staromódně, jako z nějakého zábavného ilustrovaného kalendáře ze začátku 20. Století. Proto jsem cviky nazval Pět Tibeťanů.

 

 


Související články:
Jóga jako očista
Jóga a technika velmi zpomaleného pohybu
Jóga ulehčuje od příznaků deprese


10.07.2012
autor: Christopher S. Kilham
další články v rubrice: Prevence


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

239,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS