Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Himalájská vulkanická sůl

16.12.2017
Himalájská vulkanická sůl
Se stoupajícím zájmem o zdravou výživu vzrůstá také důraz jejích příznivců na kvalitu jednotlivých složek jídelníčku. Jednou z nejběžnějších složek je “obyčejná” sůl, chemicky chlorid sodný. Je celkem známé, že nadměrné množství kuchyňské soli v potravě může vést ke vzniku vysokého krevního tlaku, hypertenze. To ovšem neznamená, že bychom měli sůl z potravy zcela vyřadit.

Běžná kuchyňská sůl

Příznivci zdravé soli často hledají alternativu ke kuchyňské soli. Důvodem bývá, kromě chuti vyzkoušet něco nového, že běžná kuchyňská sůl v našich obchodech obsahuje jako přidanou složku protispékavé látky. Protispékavé neboli protihrudkující látky se používají ke snížení spojování jednotlivých částic potravin k sobě.  Nejvíce se přidávají do rýže, solí, plátkových a strouhaných sýrů, ale i do cukrovinek nebo koření. Nejvíce se používá oxid křemičitý a různé křemičitany. To ovšem může způsobit různé zdravotní komplikace, neboť sůl se může v různých místech těla hromadit, což může mít za následek zadržování vody v organismu, podráždění tkání i vysoký krevní tlak. Důsledkem je, že naše tělo musí zbytečně plýtvat velkým množstvím energie, aby udrželo vyrovnanou hladinu tekutin. Nežádoucí odvodňování pak vyvolává zdravotní problémy, jako jsou revmatismus, dna, artritida, ledvinové a žlučníkové kameny nebo celulitida.

 

Kuchyňská sůl je také obohacována některými minerály. Chlorid sodný je vhodným nosičem nedostatkového jódu, proto bývá k soli přidáván – dochází k obohacení potraviny o jodid nebo jodičnan draselný - v množství 20 až 34 miligramů jódu na kilogram. Důvodem je, že nedostatek jódu v potravě může vést ke špatné činnosti štítné žlázy, což může mít za následek poruchy metabolismu, obezitu, zvýšenou únavu, problémy s otěhotněním a zvýšenou potratovost, u obou pohlaví neplodnost. V potravinářské výrobě v ČR však není použití soli obohacené jódem povinné. Sůl může být také obohacována fluorem, který je pokládán za prvek nezbytný pro tvorbu zubů a kostí.

 

Alternativy kuchyňské soli

Nicméně někteří příznivci zdravé výživy dávají přednost neobohacené soli a užívání jódu z jiných zdrojů. Jednou z nich je himalájská sůl. Himalájská sůl je druh nerafinovaného vulkanického minerálu. Pro ni je typická narůžovělá barva, která je způsobena vyšším obsahem železa. Na rozdíl od běžné kuchyňské soli není obohacena jódem ani fluorem a neobsahuje protispékavé látky. Těží se, jak název napovídá, na úpatí Himalájí a je označována jako “bílé zlato”. Himalájská sůl obsahuje osmdesát přírodních složek a minerálů, proto je považována za sůl zdravou, která neobsahuje chemikálie ani další nežádoucí přídatné složky. Je ji možné zakoupit rozemletou, ve velkých blocích nebo hrubozrnnou.

 

Černá sůl

 

Jak působí na naše zdraví?

Různé prameny uvádějí u himalájské soli hned několik pozitivních účinků na naše zdraví. Mezi ně patří vyvažování pH v organismu, regulace krevního tlaku a cukru, pomáhá udržovat správnou úroveň celkové hladiny v našem těle nebo se podílí na správném vstřebávání živin z potravy.

 

Na závěr, je důležité připomenout, že i když je himalájská sůl v mnohých ohledech přínosná pro naše zdraví, stále je základem chlorid sodný a její používání proto nesmíme přehánět (čtvrtina lžičky himalájské soli obsahuje půl gramu sodíku, tedy o něco méně než u běžné kuchyňské soli).

 

Celková nabídka produktů obsahujících himalájskou vulkanickou sůl.


Související články:
Minerály
Imunita - nezbytné stopové prvky a minerály
Kolik soli jsme za den schopni spolykat


16.12.2017
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS