Hesperidin

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Hesperidin je přírodní látka, kterou můžeme naleznout v přípravcích na podporu žilní a cévní stěny. Pomáhá zvyšovat napětí cévní stěny a odolnost cév. Vyskytuje se obvykle s dalšími látkami s podobnými vlastnostmi, jako je diosmin (v léku na předpis Detralex, ale také v řadě přírodních přípravků), rutin, výtažek z kaštanu jírovce a další.

Chemicky je řazen mezi flavonoidní glykosidy (někdy též označované jako bioflavonoidy). Název je odvozen od latinského slova hesperidium, které označuje citrusové plody (pomeranče, mandarinky, citróny). Jako chemickou látku ji poprvé izoloval již roku 1828 slavný francouzský chemik Lebetron. Můžeme ji najít v pomerančích, limetkách, citronech, pomelu nebo i v mátě. Lze ho také najít v některých druzích zeleniny. Vědci ho zkoumají pro možné využití ve farmacii.

Největší využití má, jak bylo zmíněno, v posílení odolnosti a pevnosti žilní (nebo cévní) stěny. Proto je odborně řazen do skupiny venotonik či venoprotektiva. Venotonika jsou látky, které zvyšují napětí (tonus) a pevnost cévní stěny. Vazoprotektiva ji chrání před oslabením. K tomu přispívá i protizánětlivý účinek hesperidinu.

Rovněž pomáhá omezovat tvorbu otoků (snižuje propustnost kapilár). Těchto účinků hesperidinu (v kombinaci s podobnými látkami) se dá využít v léčbě křečových žil, chronické žilní nedostatečnosti (projevuje se pocitem těžkých nohou, otoky, bolestmi a nočními křečemi) nebo hemoroidů (zpevnění stěn cév v oblasti konečníku pomáhá snižovat krvácení).

Pozitivně ve všech zmíněných nemocech působí i protizánětlivý účinek. Jako doplňková léčba se podává i u bércových vředů a vůbec u nemocí, kde jsou problémy s růstem a výživou tkání. V přírodní medicíně je někdy doporučován jako doplněk léčby menstruačních potíží, alergií či menopauzálních problémů.

Působení u alergií (například u senné rýmy) odborníci odůvodňují tím, že vlastně působí jako přírodní antihistaminikum, protože blokuje uvolňování histaminu ze žírných buněk.

U přípravků (či léků) obsahujících hesperidin může někdy dojít u citlivých osob k mírným nežádoucím účinkům jako je nevolnost, průjem bolest hlavy nebo břicha. Těhotné a kojící ženy by tyto přípravky měly užívat pouze po dohodě s lékařem.