Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Heřmánek římský (Rmen římský, Anthemis nobilis)

29.12.2018
Heřmánek Ačkoliv je v názvu článku uvedeno, že se jedná o heřmánek římský, není to úplně přesné. Jde vlastně správně o rmen římský (Chamaemelum nobile, syn. Anthemis nobilis). Někdy se můžeme setkat také s dalšími českými variantami jeho názvu - rmen sličný nebo rmenec sličný.

 

Heřmánek římský je nepřesný, ale rozšířený. Navíc dochází k záměně s heřmánkem pravým neboli lékařským (Matricaria recutita seu chamomilla). Heřmánek pravý se od rmenu římského liší tím, že heřmánek se odlišuje jednak typickou vůní (rmen římský takovou nemá) a jednak tím, že květní lůžko je u rmenu nižší a vyplněné. Nicméně oba patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae).

 

Jedná se o rostlinu nevelkého vzrůstu, která dorůstá maximálně výšky až 40 centimetrů. Má jemně ochmýřenou lodyhu a střídavé listy. Květy jsou bílé se žlutým terčem uprostřed. Plodem je trojhranná lysá nažka. Stejně jako u heřmánku pravého se i u rmenu římského se jako rostlinná droga sbírá, suší a zpracovává květ (Flos chamomillae romanae millefolii). Někdy se také zpracovává i nať (Herba chamomillae romanae millefolii).

 

Obsahuje z přírodních látek estery některých kyselin, hořčiny, flavonoidy, silice a cholin. Cholin je řazený do skupiny vitamínů B a je základním stavebním kamenem acetylcholinu, který přenáší nervové vzruchy mezi jednotlivými buňkami v našem těle. Obsažená silice je modré barvy a podobná silici, kterou nacházím v květním lůžku heřmánku pravého a po níž jsou například modře zbarveny oleje či masti s heřmánkem. Obvykle se z něho připravuje čaj.

 

V tradičním léčitelství je čaj používaný pro antiseptické a protizánětlivé působení, proti stresu a napětí, při nespavosti a ke zmírnění žaludečních potíží. Stejně jako heřmánek pravý se dá odvar ze rmenu římského použít při bolestech v krku nebo zánětu ústní dutiny. Zevně ve formě obkladu se dá použít pro lepší hojení ran.

 

Obsažená silice a hořčiny mu dávají specifickou chuť, proto je rmen římský používán i v některých zemí v potravinářství. Vyrábějí se z něj tonik, je součástí likérů, některých druhů bylinného piva a také jako přísada do vermutů.

 

Rmen římský se používá i v přírodní kosmetice. Právě do vlasové kosmetiky se z usušených květů rmenu římského extrahuje žlutá barva do výrobků vlasové kosmetiky (šampony, vlasové vody a gely) - zejména pro blondýnky, protože dodává vlasům přirozenou barvu a lesk.

 

Celková nabídka přípravků obsahujících Heřmánek římský.


Související články:
Meduňka lékařská – bylinka pro zklidnění a kvalitnější spánek


29.12.2018
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

259,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS