Heřmánek římský (Rmen římský, Anthemis nobilis)

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ačkoliv je v názvu článku uvedeno, že se jedná o heřmánek římský, není to úplně přesné. Jde vlastně správně o rmen římský (Chamaemelum nobile, syn. Anthemis nobilis). Někdy se můžeme setkat také s dalšími českými variantami jeho názvu – rmen sličný nebo rmenec sličný.

Heřmánek římský je nepřesný, ale rozšířený. Navíc dochází k záměně s heřmánkem pravým neboli lékařským (Matricaria recutita seu chamomilla). Heřmánek pravý se od rmenu římského liší tím, že heřmánek se odlišuje jednak typickou vůní (rmen římský takovou nemá) a jednak tím, že květní lůžko je u rmenu nižší a vyplněné. Nicméně oba patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae).

Jedná se o rostlinu nevelkého vzrůstu, která dorůstá maximálně výšky až 40 centimetrů. Má jemně ochmýřenou lodyhu a střídavé listy. Květy jsou bílé se žlutým terčem uprostřed. Plodem je trojhranná lysá nažka. Stejně jako u heřmánku pravého se i u rmenu římského se jako rostlinná droga sbírá, suší a zpracovává květ (Flos chamomillae romanae millefolii). Někdy se také zpracovává i nať (Herba chamomillae romanae millefolii).

Obsahuje z přírodních látek estery některých kyselin, hořčiny, flavonoidy, silice a cholin. Cholin je řazený do skupiny vitamínů B a je základním stavebním kamenem acetylcholinu, který přenáší nervové vzruchy mezi jednotlivými buňkami v našem těle. Obsažená silice je modré barvy a podobná silici, kterou nacházím v květním lůžku heřmánku pravého a po níž jsou například modře zbarveny oleje či masti s heřmánkem. Obvykle se z něho připravuje čaj.

V tradičním léčitelství je čaj používaný pro antiseptické a protizánětlivé působení, proti stresu a napětí, při nespavosti a ke zmírnění žaludečních potíží. Stejně jako heřmánek pravý se dá odvar ze rmenu římského použít při bolestech v krku nebo zánětu ústní dutiny. Zevně ve formě obkladu se dá použít pro lepší hojení ran.

Obsažená silice a hořčiny mu dávají specifickou chuť, proto je rmen římský používán i v některých zemí v potravinářství. Vyrábějí se z něj tonik, je součástí likérů, některých druhů bylinného piva a také jako přísada do vermutů.

Rmen římský se používá i v přírodní kosmetice. Právě do vlasové kosmetiky se z usušených květů rmenu římského extrahuje žlutá barva do výrobků vlasové kosmetiky (šampony, vlasové vody a gely) – zejména pro blondýnky, protože dodává vlasům přirozenou barvu a lesk.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.