Hemoroidy – setrvalá obtíž?

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Proč tolik lidí trpí hemoroidy a chorobami konečníku? Z nedostatku času, tvrdí vědci, kteří zkoumají tuto problematiku. Styl současného moderního života narušuje nejen naši psychiku, ale má podíl i na těchto zdravotních problémech. Nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, obezita, nezdravé stravování s omezeným příjmem vlákniny, ovoce a zeleniny – to vše hraje roli při vzniku hemoroidů.

Velice často jsou tímto problémem postiženy těhotné ženy. Tlak zvětšené dělohy, zvýšená hladina hormonů a větší prokrvení orgánů napomáhá možnému vzniku hemoroidů. Důležitou roli v rozvoji tohoto onemocnění hraje i dědičnost. Je tomu podobně jako u vzniku křečových žil. Vrozené oslabení vaziva v cévním pletenci v okolí konečníku může vyústit až ve vznik hemoroidálních uzlíků.

Příznaky:

  • Pálení nebo svědění – pocit svědění a pálení konečníku může být občasný, nebo trvalý. Tento nepříjemný problém se objevuje zejména po stolici, nebo po silnějším pocení. Podrážděná kůže může reagovat i vznikem vyrážky.
  • Mokvání – k mokvání dochází v souvislosti se svěděním a pálením. Často se jedná o příznak zánětlivých komplikací.
  • Bolest – bolesti konečníku se objevují především při stolici. Bolesti jsou tlakového, nebo častěji pálivého charakteru. U závažnějších stavů, kdy dochází k takzvanému prolapsu (výhřezu), je bolest trvalá.
  • Krvácení – nejčastěji se krev objeví na toaletním papíru nebo stolici. Bývá většinou světlé barvy a je to příznak, který by měl pacienta přivést k lékaři.
  • Uzlíky – v řitním otvoru, nebo jeho okolí se dají nahmatat malé útvary. Jedná se právě o tyto hemoroidální uzlíky, které při tlaku na stolici mají tendenci vystupovat.

Jak onemocnění řešit?

  • V rámci předcházení komplikací je nutno pečlivě dodržovat hygienické zásady. Obyčejný toaletní papír je často nedostačující. Volte jemný papír s několika vrstvami, který mechanicky nedráždí ani konečník, ani okolní kůži. Pro pečlivou hygienu by mělo následovat osprchování vlažnou vodou. Velice praktické je využití speciálních vlhčených ubrousků, které jsou praktickým hygienickým pomocníkem jak v domácnosti, tak na cestách nebo při sportu.
  • Sportovní aktivity jsou doporučovány i jako prevence hemoroidů. Optimálními sporty v tomto případě jsou jízda na kole, plavání, nebo chůze.
  • Součástí léčby je úprava jídelníčku s omezením masa, uzenin a tuků a zvýšení příjmu ovoce, zeleniny, obilovin a luštěnin. Adekvátní pitný režim slouží i jako prevence zácpy.
  • Léky, které nejčastěji používáme, jsou ve formě mastí, čípků, nebo tablet. U závažných stavů je na místě operativní řešení.