Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Hemochromatóza

19.03.2008
Trávicí systém

Jde o poruchu vyvolanou zvýšeným vstřebáváním železa z gastrointestinálního systému a jeho postupným hromaděním v tkáních. Většinou jde o genetickou záležitost. (Autosomálně-recesivně hereditární hemochromatóza) Postupné hromadění železa vede ke klinické manifestaci hemochromatózy u mužů nejčastěji ve středním věku. U žen se příznaky projevují obyčejně o 10-15 roků později. Nejčastější klinické projevy jsou zvětšení a cirhóza jater, diabetes mellitus 2. typu, bronzové zbarvení kůže a vývoj artropatie. Závažnost choroby závisí i na dalších negenetických faktorech - ztráty krve zpomalují, ale užívání alkoholu naopak zrychluje vývoj komplikací.

První artritické příznaky se vyskytují převážně v oblasti prstů na rukou a změny jsou nejtěžší zpravidla na pravé ruce, neví se, proč. Pacienti občas udávají kloubní ztuhlost, počáteční klinické příznaky jsou však zjevné v podobě jemného kloubního otoku a neschopnosti úplného ohýbání kloubů. Kromě kloubů rukou mohou být artritickým procesem postižena i ramena, kolena a kyčle. Zejména artritida kyčelních kloubů může být mimořádně progresivní a snížení funkční schopnosti je tak výrazné, že se pacienti musí podrobit chirurgickému výkonu. Sérové železo nad 30 mmol/l, saturace transferinu nad 62%. Rtg nálezy kloubního postižení jsou přítomné až u 80% pacientů. Rtg obraz při hemochromatozové artropatii má charakter atypické artrózy – okrajové apozice, jemné povrchové eroze kloubních ploch, jemné kalcifikace kloubních chrupavek.

 

V další části se více věnujme získané – druhotné hemochromatóze. Ke zvýšení hladiny železa dochází buď zvýšením střevní resorbce železa nebo parenterálním přívodem. Na úrovni mukózní sliznice tenkého střeva existuje regulace příjmu železa, aby nedocházelo k nadměrnému přijetí železa, ale aby tělo přijalo jen tolik železa, kolik aktuálně potřebuje. Někdy se stane, že se objeví porucha této regulace, v těle je dost rezerv železa, a přesto se nově příchozí železo vstřebává. Mechanizmus není dostatečně vysvětlen a hypoteticky se dávají do souvislosti různé stresy, infekty, dietní chyby, požívání alkoholu, užívání hormonální antikoncepce u žen - obecně takové stavy, které narušují harmonii a rovnováhu v tenkém střevu. Někdy se připisuje souvislost k refrakterní anémií s neefektivní tvorbou červených krvinek a opět s výše uvedenou hereditární hemochromatózou. K onomu parenterálnímu zvýšení dochází prakticky jen u opakovaných transfuzí podávaných při také zmíněné refrakterní anemii.

 

Léčba hemochromatóz je závislá na individuálním charakteru poruchy a stupni postižení jednotlivých orgánů. Dříve se praktikovalo tzv. pouštění žílou. Je možno se pokoušet vyvázat železo pomocí chelátové terapie (Desferoxamin) a užíváním malého množství Ca-DTPA v dlouhotrvajících infuzích na specializovaných pracovištích s pravidelnou kontrolou krevních hodnot. U těžkých stavů s vytvořenou jaterní cirhózou se někdy přistoupí k transplantaci jater apod.

 

V celostní medicíně se uplatní mikrobiologická terapie s cílem pracovat co nejšetrněji na zlepšení a vyrovnání poměrů sliznice tenkého střeva, z antihomotoxické terapie lze v jistých případech, po předchozí přípravě, použít některé z katalyzátorů chinonu a hydrochinonu, své místo v rámci komplexní terapie má psychoterapie.


Související články:
Gaucherova choroba
Slezina
Sedmý chromozom ztratil své tajemství
Stručný přehled základních genetických mutací


19.03.2008
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Nikdy nezapomenu na ten pocit beznaděje, strachu co ve mně lékaři vyvolali, na to jak jsem byla jen další nemocná
Co dělají lidé, kteří vypadají mladší, jinak
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Pravidla podzimní detoxikace
Věř si! Jsi krásná a máš velkou hodnotu
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Když se řekne přerušovaný půst
Pro delší a lepší život s vitaminem C
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS