Harmonická strava podle JIN a JANG

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Energetické póly JIN a JANG snad ani nemusíme popisovat. S jejich principy pracuje například čínská medicína, budhismus nebo třeba metoda řízené a kontrolované detoxikace. Dnes se podíváme na to, jak tuto harmonickou dvojici pozvat do svého jídelníčku.

Podle tradiční čínské medicíny (TČM) je poměr sil JIN a JANG pro správné fungování organismu zcela nezbytný. Nevyváženou stravou silně zatěžujeme nejen trávicí systém, ale celý organismus. Výsledkem jsou energetické blokády, způsobující celou řadu nepříjemných potíží, od únavy přes zažívací potíže, až po celkové překyselení organismu.

Víte, že…

… JIN představuje tmavý element. Působí smutně, pasivně a je symbolizován zemí a vodou. Vyjadřuje ženskou sílu.

… JANG představuje světlý element. Působí vesele, aktivně, je symbolizován ohněm a větrem. Vyjadřuje mužskou sílu.

Jednou z cest, která dokáže vrátit tělu harmonii, je úprava jídelníčku podle zásad JIN a JANG. Tato metoda, stará několik tisíc let, pracuje s myšlenkou, že člověk dokáže jídlem značně ovlivnit své zdraví – posílit jej, ale také o něj přijít. Stravování podle JIN a JANG má své pevně dané obecné zásady a také svůj seznam potravin.

Zásady stravy podle JIN a JANG:

  • Aby byl energetický jídelníček skutečně efektivní a dokonalý, je dobré znát svůj energetický typ. Takový test si můžete sestavit sami prostřednictvím internetu (některé online testy jsou zdarma), Avšak, vždy je lepší požádat o pomoc odborníka, který s vámi takový test udělá.
  • Obecně platí, že ženy jsou více JIN a muži více JANG.
  • Sladké a ostré jídlo je obecně považováno za JIN, a tedy více vhodné pro ženy.
  • Naopak kyselé a slané jídlo je považováno za JANG, a tedy vhodné pro muže.
  • Snídaně mají být co nejvíce „jinové“, jelikož potřeba energie je nejvyšší v průběhu rána a dopoledne. Naopak večeře by měla být ryze „jangová“, aby vyvážila nastupující chladnou noc.
  • Lidé, kteří ke své rovnováze potřebují teplo, by měli do svého jídelníčku zařadit více „JANG“ potravin. Naopak ke zchlazení slouží potraviny s energií „JIN“.

Výběr JIN a JANG potravin:

  • K JIN (ochlazujícím) potravinám patří: mléčné výrobky, syrová zelenina, exotické ovoce, bílá mouka, brambory, cukr, klíčky, bílé víno, zelený čaj, minerálky a další.
  • K JANG (zahřívacím) potravinám patří: teplé polévky, ostré koření, tuzemské ovoce, vařená a pečená zelenina, rýže, mák, ořechy, vejce, máslo a tuky, sůl, kakao, červené víno, káva a další.
  • Kromě těchto potravin existuje také skupina tzv. NEUTRÁLNÍCH potravin, které mohou všechny typy konzumovat kdykoli během dne, ovšem v rozumné míře. Patří sem například: hovězí maso, med nebo luštěniny.

Více informací o tomto druhu stravování najdete v knize Křížovka života od MUDr. Josefa Jonáše