Halitóza (zápach z úst)

cm usta jazyk

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Co jej způsobuje?

Zápach z úst (halitóza) je způsoben anaerobními bakteriemi, které produkují síru a které běžně žijí uvnitř dutiny ústní. Tyto bakterie jsou tam pravděpodobně proto, aby asistovaly člověku při trávení tím, že pomáhají štěpit bílkoviny obsažené v jídle, hlenech, krvi a v nemocné nebo narušené tkáni dutiny ústní. Za jistých okolností je bakterie začnou štěpit ve zvýšené míře.

Bílkoviny jsou tvořeny z aminokyselin. Dvě aminokyseliny – cystein a methionin obsahují hodně síry a, když se zmíněné bakterie setkají s těmito aminokyselinami, začnou se uvolňovat po síře zapáchající složky, které můžeme pojmenovat jako hydrogensulfidy, methylmercaptany a jiné zapáchající a vnímatelné látky. Tyto problémové složky jsou chemiky nazývané volatile sulfur compounds (VSC), což můžeme přeložit jako těkavé složky síry. A to je právě ten problém, který okolí postiženého člověka nepříjemně vnímá.

Z pohledu bakteriologie je třeba vysvětlit velmi důležitý fakt o těchto bacilech. Ony totiž nejsou infekční. Všichni máme tyto bacily v ústech také. Tento zápach z úst se nedá přenést z jednoho člověka na druhého například líbáním, pokud je mikroflóra dotyčného člověka v pořádku. A nemůžeme se zápachu z úst zbavit například čištěním jazyka, antibiotiky nebo vyplachováním různými dezinfekčními roztoky. Vědecky dokázanou a klinicky efektivní metodou, jak odstranit páchnoucí dech, je potlačit schopnost bakterie produkovat VSC a konvertovat VSC do nezapáchající organické soli.

Při ovlivňování těchto bakterií existuje ještě další nutnost: Musíme tyto bakterie pochopit, respektive podmínky jejich životaschopnosti. Jsou klasifikovány jako anaerobní – to tedy znamená, že přežívají v prostředí, kde není kyslík, a proto nežijí na povrchu jazyka! Nacházíme je mezi papilami (vlákny), které tvoří jazyk. Jsou na zadní straně jazyka, v parodontních chobotech nebo ve váčcích.

Komponenty síry jsou aktuálními produkty anaerobních bakterií: fusobacterium, dále druhy actinomyces a mnohé další. Známé jsou vztahy s anaerobní tyčkovitou bakterií enterobakter a klebsiellou. Tyto bakterie potřebujeme, protože pomáhají při procesu zažívání. Žel, z dosud nejasných důvodů, se tyto bakterie mohou vyskytovat u někoho ve zvýšeném množství a způsobovat mučivý problém. Např. klebsiella se často objevuje tam, kde je imunitní systém unaven a vyčerpán. Některé teorie hovoří o hormonálních změnách, o následcích užívání antibiotik a jiných syntetických, síru obsahujících léků, které způsobuji dysbalanci ústní mikroflóry, také se hovoří o dědičných sklonech vlastnit tuto poruchu.

Nepozoruje se rozdíl mezi ženami a muži.

Mezi další příčinné faktory patří stres, hlad, konzumace určitých jídel (česnek a cibule), kouření a špatná péče o zuby – zubní kaz. Často se diskutuje o suchosti v ústech: Nejčastější příčiny tohoto stavu jsou předpisy léků na vysoký tlak, deprese, antihistaminika, antibiotika, u dospělých pak nápoje s alkoholem. Suchost je ovlivněna ztrátou slin a to je důležité z toho hlediska, že sliny obsahují kyslík, protože jím se udržují ústa svěží a zdravá. Bakteriím, o kterých je řeč, nevadí ztráta kyslíku, ba naopak, je to pro ně signál, aby se rozmnožily. Najdou tu pro sebe vhodné prostředí a snadněji se tak tvoří síra a zápach.

Některé nosní kapky obsahují aminokyseliny, jak o nich bylo výše napsáno. Tyto kapky drénují sliznici nosní a vytékají přes nosohltan ke kořenu jazyka, kde se setkají se zmíněnými bakteriemi a tím dojde k uvedené reakci a produkci zápachu. Silná antihistaminika užívaná při alergiích vysoušejí sliznice a napomáhají tvorbě zápachu.

Jídla, která obsahují hodně bílkovin, se stávají vyhledávaným prostředím, kde se tyto bakterie sdružují. Mléko a sýry jsou hodně používanými potravinami. Člověk, který trpí nesnášenlivostí laktózy (mléčný cukr), by tyto produkty neměl pít a jíst. Protože v okamžiku, kdy nedovedeme tyto potraviny při nedostatku laktázy (enzym) zpracovat, vznikne zase prostředí pro tvorbu zápachu. Také ryby obsahují hodně bílkovin, je vypozorováno, že lidé, kteří hodně využívají „rybí“ diety, mívají také problémy se zápachem z úst.

Káva s kofeinem, ba dokonce i ta bez kofeinu, obsahuje vysoké hladiny kyselin, jež podporují tyto bakterie v jejich reprodukci a také ke tvorbě hořké chuti. Pacienti, kteří si na zápach z úst stěžují, tento fakt pití kávy v anamnéze často udávají a také naopak později popisují zlepšení po vysazení kávy.

Co dělat?

V lidovém léčitelství se na páchnoucí dech pije tento nálev:

  • plod anýzu 30,0
  • plod kmínu 30,0
  • list máty peprné 30,0

Nálev: 3 lžičky na 1 šálek vroucí vody. Teplým několikrát denně kloktat a vyplachovat ústa.

Jinde se zase hovoří o černém čaji, který potlačuje růst bakterií v zubním plaku a že vyplachování úst černým čajem omezuje tvorbu plaku a produkci kyselin, které způsobují kažení zubů. Vedle likvidace bakterií způsobujících páchnoucí dech může černý čaj a jeho polyfenoly prospívat orálnímu zdraví potlačováním tvorby dalších páchnoucích sloučenin, které tyto bakterie produkují.

Lze také využít účinku chlorofylu, který rozkládá některé páchnoucí sloučeniny nebo aktivuje látky, které je neutralizují. Toho využívali již výrobci zubních past s chlorofylem Stozzon a Chlorophyll MInt žvýkací tablety.

Z chemických látek lze uvést chlorhexidin, který je v současné době považován za nejvýhodnější chemickou látku proti zubnímu plaku. Uplatňuje se jak v prevenci, tak při léčbě řady onemocnění dásní a ústní sliznice. Svou roli hraje také při prevenci vzniku zubního kazu. Mimo antibakteriálního účinku má chlorhexidin i účinky protiplísňové a protivirové. Přidává se do směsí určených k výplachům dutiny ústní nebo do zubních past.

Poměrně často se používají výplachy s přítomností 3 % peroxidu vodíku, kdy se využívá jeho vliv na ničení anaerobních bakterií.

V celostní medicíně máme za to, že popisovaný proces přemnožených anaerobních bakterií je zcela identický s procesem střevní dysbiózy, tehdy také používáme probiotikum.

Léčení zápachu z úst se má podle celostní medicíny zaměřit na vytvoření střevní symbiózy, protože i ústní dutina se svou sliznicí patří do systému zažívacího traktu: Tato snaha by se měla stát součástí komplexního postupu se zaměřením na odstranění příčin.