Hadinec jitrocelový (Echium plantagineum)

Hadinec jitrocelový, latinsky Echium plantagineum, je jednoletá nebo vytrvalá bylina dorůstající výšky až 60 cm. Můžeme ji najít v západní a jižní Evropě, ale také v jihozápadní Asii a severní Africe. Listy jsou laločnatého tvaru a její květy jsou modrofialové barvy. Plodem je jednosemenná tvrdka.

Olej z hadince jitrocelového

Patří do čeledi brutnákovité (Boraginaceae). Do této čeledi patří i známé léčivé rostliny jako brutnák lékařský, kostival lékařský či plicník lékařský. V některých přírodních přípravcích pro vnitřní užití se můžeme setkat s olejem z hadince jitrocelového.

Olej se získává z jeho semen. Obsahuje velké množství polynenasycených omega-3 (kyselina alfa-linolenová) a omega-6 (kyseliny gama-linolenové (GLA) mastných kyselin. Kromě jiného je to také bohatý zdroj kyseliny stearidonové (SDA) s jejím obsahem minimálně 12 %. Vědci zkoumají možnost, zda může snižovat hladinu triglyceridů v organismu, zatím mají k dispozici příznivé výsledky u laboratorních zvířat. Je možné, že by mohl v budoucnosti představovat alternativu rybího oleje.

Olej má pro své obnovující působení na pokožku také využití v přírodní kosmetice. Pomáhá zlepšovat celkový stav pleti. Je součástí kosmetických přípravků na citlivou a křehkou pleť, krémů proti vráskám nebo přípravků na zjemnění citlivé pokožky, mimo jiné i v okolí očí.

Zatímco olej můžeme nalézt v přírodních přípravcích, užívání hadince jitrocelového jako léčivé rostliny k vnitřnímu užití je zakázáno, protože obsahuje jedovaté pyrolizidinové alkaloidy, které se kumulují v játrech a mohou je poškodit. Nebezpečí hrozí především hospodářským zvířatům, pokud jej konzumují ve větším množství. Ohroženi jsou zejména koně, pro svůj jednoduchý trávící systém. Může způsobit pokles váhy a ve vážnějších případech i smrt hospodářských zvířat.

Závěrem je třeba upozornit, že se nesmí zaměňovat s hadincem obecným (Echium vulgare). Patří sice do stejné čeledi, ale jedná se o jinou rostlinu.

Zpět nahoru