Hadinec jitrocelový (Echium plantagineum)

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Hadinec jitrocelový, latinsky Echium plantagineum, je jednoletá nebo vytrvalá bylina dorůstající výšky až 60 cm. Můžeme ji najít v západní a jižní Evropě, ale také v jihozápadní Asii a severní Africe. Listy jsou laločnatého tvaru a její květy jsou modrofialové barvy. Plodem je jednosemenná tvrdka.

Olej z hadince jitrocelového

Patří do čeledi brutnákovité (Boraginaceae). Do této čeledi patří i známé léčivé rostliny jako brutnák lékařský, kostival lékařský či plicník lékařský. V některých přírodních přípravcích pro vnitřní užití se můžeme setkat s olejem z hadince jitrocelového.

Olej se získává z jeho semen. Obsahuje velké množství polynenasycených omega-3 (kyselina alfa-linolenová) a omega-6 (kyseliny gama-linolenové (GLA) mastných kyselin. Kromě jiného je to také bohatý zdroj kyseliny stearidonové (SDA) s jejím obsahem minimálně 12 %. Vědci zkoumají možnost, zda může snižovat hladinu triglyceridů v organismu, zatím mají k dispozici příznivé výsledky u laboratorních zvířat. Je možné, že by mohl v budoucnosti představovat alternativu rybího oleje.

Olej má pro své obnovující působení na pokožku také využití v přírodní kosmetice. Pomáhá zlepšovat celkový stav pleti. Je součástí kosmetických přípravků na citlivou a křehkou pleť, krémů proti vráskám nebo přípravků na zjemnění citlivé pokožky, mimo jiné i v okolí očí.

Zatímco olej můžeme nalézt v přírodních přípravcích, užívání hadince jitrocelového jako léčivé rostliny k vnitřnímu užití je zakázáno, protože obsahuje jedovaté pyrolizidinové alkaloidy, které se kumulují v játrech a mohou je poškodit. Nebezpečí hrozí především hospodářským zvířatům, pokud jej konzumují ve větším množství. Ohroženi jsou zejména koně, pro svůj jednoduchý trávící systém. Může způsobit pokles váhy a ve vážnějších případech i smrt hospodářských zvířat.

Závěrem je třeba upozornit, že se nesmí zaměňovat s hadincem obecným (Echium vulgare). Patří sice do stejné čeledi, ale jedná se o jinou rostlinu.