Gynekologické záněty

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Do gynekologických ordinací přichází v poslední době 20 až 40 % žen, které trpí různými potížemi spojenými s výtoky a záněty. To procentuální vyjádření se také shoduje s dotazy v naší poradně, která zde funguje bezmála již tři roky. Nejčastější dotazy jsou pokládány na mykotické záněty – jsou charakterizovány úporným svěděním až pálením. Při okrajích vaginy bývá sliznice pokryta bělavými povlaky doprovázenými i drobnými prasklinkami. Někdy je tento stav spojen také s pálením a bolestí močové trubice.

Asi z 90 % se dá hovořit o přítomnosti kvasinky jménem Candida albicans, protože ta má největší přilnavost k receptorům tkáně hostitelky. Přilnavost je podporována estrogeny, které zvyšují počet receptorů. Nejvíce mykotických nákaz je tedy při užívání hormonálních estrogenních preparátů a v těhotenství. A naopak před pubertou a po klimakteriu je počet mykotických nákaz evidentně nižší. K mykotickým nákazám také přispívá zvýšená sexuální aktivita, kdy se zvyšuje větší množství povrchových mikrotraumat. Nedostatek vzduchu, umělohmotné prádlo, punčochové kalhoty. Zvýšená teplota a vlhkost v nevzdušném prostředí je ideální pro invazi kvasinek. V sedmdesátých letech se tato nemoc přeneseně nazývala „džínová nemoc“.

Zánět je často doprovázen výtokem – fluorem. Je důsledkem poruchy rovnováhy vaginálního ekosystému při přemnožení patogenů schopných vázat se na buňky poševního epitelu. Druhým dalším okruhem jsou bakteriální záněty, které se projevují buď v ohraničené formě v podobě folikulitidy, či furunkulózy nebo v rozšířené neohraničené formě – flegmóně. Sliznice a okolní kůže je zarudlá, teplá, oteklá, citlivá na kontakt. Je přítomna svědivost. Z mikrooganizmů nacházíme nejčastěji Staphylococcus aureus, epidermidis, E. Coli, enterokok …

Stále častěji se objevují záněty virového charakteru. Je to také dáno díky pokročilé sérologické diagnostice. Nejčastěji přicházejí pacientky s bradavčitými špičatými výrůstky – condyllomata accuminata. Většinou jsou způsobeny papilomaviry (HPV). V naprosté většině jsou nebolestivé, na pohmat tuhé. Na jejich vzniku se podílí snížená imunita, často provází chronické mykotické infekce, ale nelze vyloučit ani opakované mechanické dráždění díky různorodým sexuálním praktikám.

Mnohem citlivěji vnímají pacientky napadení herpesviry (opary). Infekce se projevuje do týdne od inkubace. Začne svědivým zarudnutím, dostaví se bolest, vyrazí puchýřek podlitý čirou tekutinou, která je infekční, po prasknutí puchýřku se přidá bakteriální druhotná infekce, která stav komplikuje. Je překvapující, že velké procento i v dnešní době zaujímají záněty, které způsobují různí paraziti – roztoči, čmelíci, vši a červi. Nejznámějším roztočem je svrab. Známou vší ohambí je muňka. Přenáší se těsným kožním kontaktem, nejčastěji při pohlavním styku. Je přichycena při kořeni chlupu a pevně lpí. Zde klade vajíčka – hnidy, které se pevně drží chlupu a lze je někdy jen velmi těžko stáhnout.

Při výskytu těchto gynekologických nemocí hraje významnou roli přemíra sladkostí v potravě, promiskuita a prostituce. Například kvasinky se vyskytují ve dvou stádiích, jsou to tzv. blastopory, které se uplatňují při transportu a rozšiřování, a mycellie, které se přichytí, rozmnoží a začnou svého hostitele trápit. A je třeba si uvědomit, že při promiskuitě se na penise muže uchytí hlavně stádia blastopor, nijak se neprojevují, ale když se dostanou do vhodného vlhkého a teplého prostředí vaginy, začnou se silně rozmnožovat. Celosvětový vzrůst výskytu kvasinek je dáván do souvislosti s všudypřítomnými antibiotiky v přírodě a potravě a, jak již bylo jednou zmíněno, s rozšířením hormonální antikoncepce. Byla popsána také souvislost s nedostatkem vitamínů a zinku.

Léčba se orientuje na gynekologické ambulance, kde je celá plejáda antimykotik, antibiotik, čípků a zaváděcích tablet. Tazatelky poradny však již většinou poznaly, že tento způsob léčení nepřináší efekt, naopak problém se stává chroničtějším a dlouhodobým. Chtějí používat přírodní prostředky a nekonvenční metody. Co jim tedy můžeme nabídnout? V prvé řadě je nutno pochopit celostní postoj k nemoci.

Gynekologický zánět není jenom projevem na jedné sliznici, je vždy zrcadlem celkového dění v těle. Nemůžeme vyléčit gynekologický zánět bez úpravy všech systémů v těle. Není to jenom v užívání nějakých tablet, ať syntetických nebo přírodních. Bez té změny to prostě nejde. Každá žena si musí analyzovat svou situaci a řešit pravděpodobnou příčinu. Počínaje od způsobu stravování, pitného režimu, pohybové aktivity, způsobu oblékání, užívání hormonální antikoncepce, až po způsob sexuálních praktik, střídání partnerů apod. V článku se hovoří o různých dysmikrobiích (plísňových, bakteriálních, virových, parazitárních) a tento problém se týká vždy imunitního systému. Nejde tedy o ten škodlivý mikroorganizmus, ale o symbiózu mezi imunitním systémem a mikroorganizmem. V okamžiku, jakmile je symbióza porušena, dojde k přemnožení patogénů a následky již známe. Největším orgánem, kde dochází k tomuto střetu, je střevo. A pro člověka je z tohoto pohledu rozhodující, jaké jsou zde poměry. Střevo je obklopeno bohatou sítí lymfatických cév a je tak velmi těsně propojeno se všemi vnitřními orgány včetně orgánů pohlavních, a je proto logické, že dysmikrobie ve střevu má jistý vliv na dysmikrobii na sliznicích pohlavního a močového systému. Mikrob, který je úspěšně zničen zavedenou tabletkou, se na toto místo znovu vrátí uvedenou cestou ze střeva, protože tam se mu daří. Léčebný postup tedy začínáme právě zde, ve střevu.

Začínáme prostředkem probiotikum – již tento název napovídá, o co jde. Probiotikum pochází z řeckého slova pro bios, což v překladu znamená pro život, na rozdíl od anti bios – proti životu. Smyslem je vytvořit na sliznici střevní správné podmínky pro existenci dobrých, pomahačských laktobacilů. Po tomto důležitém prvním kroku teprve přicházejí laktobacily, které tak již mají vytvořené podmínky a mohou se dobře usadit. Bez tohoto úvodního kroku, jenom pouhým dodáváním laktobacilů, se nemusí dosáhnout žádoucího efektu. Laktobacily jsou prostě bezbranné v silné konkurenci a v nevhodném prostředí. Existenci laktobacilů podporuje sladkovodní řasa chlorella, která obsahuje růstový faktor pro laktobacily, dále v sobě nese velké množství chlorofylu a jako celek působí zásadotvorně, což se dobře uplatňuje ve všech situacích, kde je kyselý zánět.

A tato základní úprava střevní musí být dlouhodobě udržována, řádově několik měsíců, protože v případě kvasinek máme před sebou silného a zákeřného mikrotvora. Kvasinka se dlouhou dobu drží ve svém bezpříznakovém stadiu, je v těle a čeká na svou příležitost, kdy se obranný mechanizmus hostitele oslabí. Stačí onemocnět chřipkou, dostat antibiotikum – tím se opět poruší symbióza a kvasinka má otevřenou cestu k opětovnému rozmnožení. Bude se jí také dařit dobře tam, kde hostitelka holduje sladkostem, pečivu, oplatkům, syntetickým produktům s množstvím konzervačních látek – to všechno je totiž „výživa“ pro kvasinku. Bude se jí dařit v případě užívání hormonální antikoncepce. Kvasinka nemá ráda dezinfekčně působící prostředky jako jsou: propolis, olejíček z čajovníku, extrakty z grepových jadérek, česnek, prostředky, které obsahují chlorofyl…

Doporučujeme Scarlett – bylinná detoxikační vaginální tělíska.