Gynekologické kvasinkové infekce – lze jim předcházet?

cm koupani

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Letní měsíce jsou obdobím naší vytoužené dovolené, časem odpočinku po náročné práci. Pro mnohé z nás to znamená prožít dovolenou u moře, jezer nebo rybníků, či alespoň koupání a lenošení u zahradních bazénů. Tyto příjemné relaxační aktivity jsou ale pro některé ženy spojeny s vyšším rizikem vypuknutí kvasinkové infekce.

Vzplanutí kvasinkové gynekologické infekce často vyprovokuje koupání v chlorované vodě bazénů, hygienicky závadná voda rybníků či přehrad a také časté mlsání sladkostí. Některé ženy, které trpí opakovaným chronickým kvasinkovým onemocněním, se dokonce samy koupání vyhýbají, protože téměř vždy je jim “odměnou” silný kvasinkový zánět.

Jaké jsou příznaky tohoto onemocnění?
Při akutním zánětu se z plného zdraví náhle objeví silné a nepříjemné svědění v oblasti genitálu, často provázené i pálením, otokem kůže a sliznic v této oblasti a typickým tvarohovým výtokem.

Jak kvasinkový zánět léčíme?
Akutní formy je možno léčit místními proti-kvasinkovými léky, které jsou volně prodejné v lékárně, nebo pomocí přípravku Audiron, jejž aplikujeme přímo na rodidla či nakapeme na menstruační vložku asi 10 kapek a necháme odpařováním působit přes den. Na noc pak lze nakapat na tampon, který zavedeme do pochvy. Zároveň drasticky omezíme příjem sladkých jídel a pečiva z bílé mouky. Ke zklidnění kůže a sliznic přispěje také místní aplikace Artrinu nebo Cytovitalu. Po aplikaci může nastat i  silnější pálení, které ale brzo pomine, a subjektivní příznaky se podstatně zmírní.